Lielāka drošība, ātrāka robežkontrole, mazāks administratīvais slogs – šie ir tikai daži no argumentiem, kādēļ Eiropas Savienības dalībvalstīs plānots ieviest digitālus identifikācijas makus, kā arī digitālas pases un personas apliecības. Cik tālu esam tikuši ar digitālo risinājumu izstrādi, kādas būs to priekšrocības un vai tie nomainīs papīra pases 13. novembrī raidījumā "Spried ar Delfi" žurnālists Andris Auzāns runāja ar Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretāra vietnieku digitālās transformācijas jautājumos Gati Ozolu un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Personu datu apstrādes departamenta direktoru Uldi Apsīti.

Katrai Eiropas Savienības (ES) dalībvalstij līdz 2026. gada beigām jāizdod ES digitālās identitātes maks. Tas būs vienots digitālais rīks, kas darbojas visā Eiropas Savienībā un kurā elektroniski pieejama visa cilvēkam aktuālā identifikācijas informācija un ar kuru katrs varētu parakstīt un dalīties ar dokumentiem un datiem.

Eiropas komisijas ieskatā ES digitālās identitātes maks kardināli mainīs digitālo identifikāciju, sniedzot eiropiešiem pilnīgu kontroli pār saviem persondatiem kopā ar mobilas lietotnes ērtībām. VARAM iepriekš ir skaidrojusi, ka digitālās identitātes maks būs droša lietotne, kas ļaus iedzīvotājiem visā ES viegli digitālā veidā verificēt savus personu apliecinošos dokumentus, lai piekļūtu publiskajiem un privātajiem pakalpojumiem, nodrošinot pilnu kontroli pār šo datu izplatīšanu.

Iepriekš ir izskanējis, ka šādā digitālajā makā elektroniski varētu būt pieejama visa cilvēkam aktuālā identifikācijas informācija, piemēram, e-paraksts, augstskolas diploms, medikamentu receptes, autovadītāja apliecība u.tml.

Savukārt šā gada oktobrī izskanēja Eiropas Komisijas ierosinājums digitalizēt pases un personas apliecības, kas tiek izmantotas ieceļošanai Šengenas zonā un izceļošanai no tās, lai paātrinātu robežkontroli un nodrošinātu raitāku un drošāku ceļošanu. Tostarp tiek rosināts veidot jaunu lietotni "EU Digital Travel" ceļotājiem, lai viņi varētu izveidot un glabāt savus digitālos akreditācijas datus.

Ceļotāja digitālie akreditācijas dati būtu to datu digitāla versija, kas tiek glabāti pasēs un personas apliecībās. Tie ietver informāciju, kas glabājas pases vai personas apliecības mikroshēmā, tostarp turētāja sejas attēlu, bet neietver viņa pirkstu nospiedumus. Iecerēts, ka digitālo ceļošanas dokumentu varētu glabāt mobilajā tālrunī un lietotnē "EU Digital Travel", tiklīdz tā būs pieejama. Paredzēts, ka šo dokumentu digitālās versijas pieprasīšana un izmantošana būs brīvprātīga un bez maksas.

Eiropas Komisija ir uzsvērusi, ka šāda sistēma uzlabos drošību, jo krāpniekiem būs grūtāk izmantot viltotus dokumentus vai netraucēti šķērsot Šengenas robežas. Tāpat tā uzlabošot uzlabos robežkontroles efektivitāti, kā arī atvieglošot un paātrināšot robežas šķērsošanu.

Savus jautājumus raidījuma viesiem sūtiet uz e-pastu spried@delfi.lv vai vietnē slido.com, izmantojot kodu #Pases.

Raidījuma "Spried ar Delfi" jaunākās epizodes ir pieejamas Apple un Spotify podkāstos!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!