No nākamā gada plānotas vairākas izmaiņas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darba organizācijā, tomēr darbiniekus pārstāvošā Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) ar iecerēm nav apmierināta. Tā ir sākusi kolektīvā interešu strīda procedūru un iesniegusi NMPD vadībai prasību atcelt plānotās darba organizācijas izmaiņas. Turklāt arodbiedrība arī apliecinājusi gatavību vērsties tiesā, ja strīdu neizdosies atrisināt sarunu ceļā. Kas NMPD reformu plānā neapmierina arodbiedrību, vai dienests ir gatavs piekāpties prasībām vai tomēr jārēķinās ar tiesu darbiem, raidījumā "Spried ar Delfi" ceturtdien, 28. novembrī, plkst. 13.00 žurnālists Andris Auzāns runās ar LVSADA priekšsēdētāju Valdi Keri un NMPD direktori Lieni Cipuli.
Jau vēstīts, ka no nākamā gada plānotas vairākas izmaiņas NMPD darba organizācijā – samazināta atsevišķu darbinieku slodze, dažās brigādēs mainīts trīs personu sastāvs uz divām, kā arī mainīsies atsevišķu brigāžu darba laiki, pārveidojot tās no diennakts uz dienas brigādēm vietās, kur uz brigādi nakts stundās ir mazāk nekā viens izsaukums.
Piemēram, lai uzlabotu sniegtās palīdzības kvalitāti un pacientu drošību, no nākamā gada NMPD ārkārtas tālruņa 113 zvanu centra personāls pāries uz 12 stundu dežūrām līdzšinējo 24 stundu vietā. Tāpat plānots, ka NMPD mediķiem un operatīvo auto šoferiem darba vieta turpmāk būs nevis konkrēts lokalizācijas punkts, bet lielāka reģionālā struktūrvienība – brigāžu atbalsta centrs ar visiem tā brigāžu punktiem. Daļā reģionālo struktūrvienību šis princips jau darbojas, bet nu to iecerēts ieviest vienoti visā dienestā.
Savukārt LVSADA prasa atcelt dienesta direktores 1.novembrī izdoto rīkojumu, ar kuru noteiktas minētās izmaiņas darba organizācijā, tajā skaitā par brigādes darbinieka darba vietu, darba laiku, brigāžu skaitu naktīs un darbinieku skaitu brigādēs, paredzot virkni attiecīgu grozījumu darba līgumos.
Arodbiedrība atgādina, ka darba koplīgums ar NMPD nosaka, ka savstarpējās konsultācijas par reorganizāciju – datumiem, iemesliem, sekām un pasākumiem, kas tiks veikti attiecībā pret darbiniekiem, – notiek ne vēlāk kā sešas nedēļas pirms reorganizācijas uzsākšanas. Taču saskaņā ar LVSADA teikto konsultācijas ar tās pārstāvjiem Cipules rīkojuma tapšanas laikā nav notikušas.
Vienlaikus arodbiedrībā atzīmē, ka NMPD vadība vairākas reizes mainījusi izmaiņu pamatojumu un apgalvojusi, ka rīkojumā noteiktās izmaiņas darba organizācijā no nākamā gada "nebija vienpersoniska dienesta iniciatīva un ka šie lēmumi tika pakārtoti valdības dotajiem uzdevumiem un to izpildes termiņiem".
Saskaņā ar Darba strīdu likumu kolektīvs interešu strīds ir tādas domstarpības starp darbiniekiem vai darbinieku pārstāvjiem un darba devēju, darba devējiem, darba devēju organizāciju vai šādu organizāciju apvienību, vai nozares pārvaldes institūciju, kuras rodas saistībā ar kolektīvo pārrunu procesu, nosakot jaunus darba apstākļus vai nodarbinātības noteikumus.
Ja ir radies pamats kolektīvam interešu strīdam, kolektīva interešu strīda puse rakstveidā iesniedz otrai pusei iesniegumu, kurā norāda savas prasības. Kolektīva interešu strīda otra puse to nekavējoties izskata un triju dienu laikā pēc iesnieguma saņemšanas rakstveidā paziņo savu atbildi. Ja atbilde uz iesniegumu ir noraidoša vai arī netiek sniegta, strīds izšķirams Kolektīva interešu strīda izšķiršana izlīgšanas komisijā.
Savukārt, ja izlīgšanas komisijā netiek panākta vienošanās, strīdu izšķir darba koplīgumā noteiktajā kārtībā. Ja šāda kārtība nav noteikta, strīds izšķirams ar samierināšanas metodi vai šķīrējtiesā.
Savus jautājumus raidījuma viesiem sūtiet uz e-pastu spried@delfi.lv vai vietnē slido.com, izmantojot kodu #NMPD.
Raidījuma "Spried ar Delfi" jaunākās epizodes ir pieejamas Apple un Spotify podkāstos!