Secināts, ka Latvijā ir nepietiekams skaits audžuģimeņu un viesģimeņu, lai nodrošinātu visu bērnu, kam tas ir nepieciešams, aprūpi ģimeniskā vidē. Kādi tam ir iemesli, kā iedrošināt kļūt par audžuģimeni, kas jāveic cilvēkiem, kuri vēlas iegūt audžuģimenes, aizbildņa vai viesģimenes statusu, un kāda ir audžuģimeņu dzīves praktiskā pieredze, par to trešdien, 18. decembrī pulksten 12 raidījumā "Spried ar Delfi" žurnāliste Laura Ozoliņa izjautās Labklājības ministrijas (LM) Bērnu un ģimenes politikas departamenta direktori Ilzi Kurmi un audžumammu, mentori profesionālo audžuģimeņu apvienībā "Terēze" Elīnu Bataragu.
Novembrī LM sāka sociālu kampaņu "Dāvā bērniem mīlošu ģimeni!". Tās mērķis ir rosināt iedzīvotājus kļūt par uzņemošo ģimeni, samazināt institucionālā aprūpē esošo bērnu skaitu, kā arī mazināt aizspriedumus pret bērniem, kuri ir palikuši bez vecāku gādības.
Ministrijā norāda, ka pērn kopumā ārpusģimenes aprūpe tika nodrošināta 5286 bērniem, no kuriem 1323 bērni ievietoti audžuģimenē, 3445 bērni – aizbildņa ģimenē, bet 518 bērni ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā.
Līdztekus šiem pasākumiem izveidota vienota informatīva sadaļa LM tīmekļvietnē, kur izklāstīti soļi, kas jāveic cilvēkiem, kuri vēlas iegūt audžuģimenes, aizbildņa vai viesģimenes statusu.
Kļūšana par audžuģimeni prasa aptuveni sešus mēnešus, sākot ar iesnieguma nodošanu bāriņtiesā. Mēneša laikā bāriņtiesā izvērtē informāciju par audžģimeni, lemjot par piemērotību un slēdzot vienošanos ar ārpusģimenes atbalsta centru. Tad audžuģimenei jāapgūst vienreizējs mācību kurss. Tā laikā audžuģimenes kandidātam jāapgūst 50 stundu teorijas un vismaz 16 stundu praktiskās apmācības. Mēneša laikā kopš mācību apgūšanas bāriņtiesa pieņem lēmumu par audžuģimenes statusa piešķiršanu. Vienam no audžuvecākiem jābūt vismaz 25 gadus vecam un ne vecākam par 60 gadiem. Izņēmuma kārtā, atbilstoši bērna interesēm, uz audžģimenes statusu var pretendēt arī cilvēki, kas noteiktajam vecumam neatbilst.
Par vienu audžubērnu mēnesī izmaksātā atlīdzība ir 171 eiro. Par diviem bērniem kopējā atlīdzība mēnesī ir 222,30 eiro, savukārt par trim un vairāk bērniem – 273,50 eiro mēnesī.
Papildus tam iespējams saņemt vēl citus valsts vai pašvaldības pabalstus, un pēc palīdzības var vērsties bāriņtiesā vai ārpusģimenes atbalsta centrā, atgādina LM.
Kā vēstīts, ik gadu Latvijā ap 1000 bērnu vecāki zaudē aizgādnības tiesības, un ir grūti nodrošināt nepieciešamo audžuģimeņu skaitu, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacījusi Latvijas SOS bērnu ciematu asociācijas Alternatīvās aprūpes jomas vadītāja Dace Dzedone – katru dienu no bāriņtiesām tiek saņemtas vēstules ar lūgumu atrast bērniem mājas, bet tos visus nevar apmierināt.
Savus jautājumus raidījuma viesiem sūtiet uz e-pastu spried@delfi.lv vai vietnē slido.com, izmantojot kodu #Audzugimenes.
Raidījuma "Spried ar Delfi" jaunākās epizodes ir pieejamas Apple un Spotify podkāstos!