"Spried ar Delfi" par bērnu mentālās veselības pakalpojumu (ne)pieejamību
Foto: Shutterstock

Latvijas Bērnu atbalsta fonds (LBAF) paudis satraukumu par veselības aprūpes pakalpojumu nepieejamību bērniem ar mentālās veselības problēmām. Fonda pārstāvji oficiālā vēstulē Saeimas deputātiem, Ministru prezidentei, Veselības ministrijai un citām institūcijām norāda, ka šiem bērniem nav pietiekami pieejami speciālisti, kā arī diagnostikas un rehabilitācijas pakalpojumi. Cik nopietna ir situācija, vai tiešām bērnu un jauniešu mentālā veselība aizvien pasliktinās vai arī tai tiek pievērsts vairāk uzmanības un par to vairāk runāts, kā arī par iespējamajiem risinājumiem ceturtdien, 23. janvārī, pulksten 12 raidījumā "Spried ar Delfi" žurnāliste Laura Ozoliņa izjautās Latvijas Bērnu atbalsta fonda valdes locekli Kasparu Markševicu un bērnu psihiatru, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Metodiskā centra bērnu psihiatrijā vadītāju, Veselības ministrijas galveno speciālistu bērnu psihiatrijā Ņikitu Bezborodovu.

Kā norādīts LBAF vēstulē, pašlaik Latvijā ir novērojamas divas negatīvas tendences bērnu mentālās veselības jomā, turklāt starp tām ir cieša korelācija. Pirmkārt, oficiālie pētījumi apliecina, ka pēdējos gados bērnu un jauniešu mentālā veselība ir ievērojami pasliktinājusies. Īpaši satraucošs ir fakts, ka mentālās veselības traucējumu pazīmes bērniem bieži tiek novērotas jau agrīnā bērnībā (līdz piecu gadu vecumam) un pamatskolas vecumā (līdz divpadsmit gadu vecumam).

Tajā pat laikā rindā pie speciālistiem (bērnu psihiatriem, neirologiem u.c.), kā arī diagnostikas un rehabilitācijas pakalpojumiem ir jāgaida vairāki mēneši. Viens no iemesliem, kam pēc iespējas ātrāk ir jārod risinājums, ir tas, ka Latvijā ir būtisks speciālistu trūkums bērnu mentālās veselības jomā, kas ierobežo savlaicīgu un kvalitatīvu bērnu veselības aprūpi. Jaunākie dati liecina, ka Latvijā pagājušajā gadā bija tikai 57 bērnu psihiatri, no kuriem 75% strādā Rīgā. Tas nozīmē, ka šo speciālistu pieejamība reģionos ir vērtējama kā katastrofāla.

Speciālistu trūkuma dēļ rindas, piemēram, pie bērnu psihiatriem, ir mēnešiem, bet, gaidot rindā, problēmas nepazūd un var pat saasināties, radot papildu izmaksas visā turpmākajā ārstēšanas vai sociālās rehabilitācijas procesā. Īpaši smaga situācija ir reģionos, kur daļa pakalpojumu vispār nav pieejama, tādēļ vecākiem ir jāmēro vairāki desmiti un atsevišķos gadījumos pat simti kilometru, lai saņemtu bērnam nepieciešamo pakalpojumu.

Vēl viena būtiska problēma ir tā, ka vecākiem bieži trūkst informācijas un zināšanu par mentālās veselības problēmām, un to, kur meklēt palīdzību šādos gadījumos.

Tā kā bērnu un jauniešu mentālās veselības uzlabošana ir valstiski svarīgs jautājums arī ilgtermiņā, LBAF aicina valdības vadītāju, Saeimas deputātus, Veselības ministriju un citas iesaistītās institūcijas rīkoties nekavējoties, lai situāciju uzlabotu.

Savus jautājumus raidījuma viesiem sūtiet uz e-pastu spried@delfi.lv vai vietnē slido.com, izmantojot kodu #berni.

Raidījuma "Spried ar Delfi" jaunākās epizodes ir pieejamas Apple un Spotify podkāstos!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!