Zemestrīces upuru skaits Turcijā un Sīrijā turpina pieaugt, pārsniedzot 33 000, kamēr cerības zem ēku gruvešiem atrast kādu izdzīvojušo strauji mazinās. Turcijas varasiestādes tiek kritizētas par nepietiekamo glābēju skaitu un nepietiekamo humāno palīdzību pirmajās dienās pēc zemestrīces. Tikmēr sociālajos medijos parādās neskaitāmi video, kas rāda būvniecības standartu neievērošanu Turcijā, kas arī varēja būt par iemeslu tam, ka ēkas sabruka kā kāršu namiņi. Par postošās zemestrīces smagajām sekām raidījumā "Spried ar Delfi" žurnālists Andris Auzāns sarunājās ar Latvijas Republikas vēstniecības Turcijas Republikā padomnieci Dagniju Lāci-Ati un Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes Ģeoloģijas nodaļas vadītāju Jāni Karušu.

Kā ziņots, zemestrīce, kuras stiprums bija 7,8 magnitūdas pēc Rihtera skalas, notika 6. februārī plkst. 4.17 pēc vietējā laika (3.17 pēc Latvijas laika), tās hipocentrs atradies 17,9 kilometru dziļumā, bet epicentrs bijis 33 kilometrus uz ziemeļiem no Turcijas pilsētas Gaziantepas. 15 minūtes vēlāk sekojis 6,7 magnitūdas stiprs pēcgrūdiens, bet pēc tam bijuši vairāk nekā 200 pēcgrūdieni. Pēc Turcijas seismologu datiem, pirmā grūdiena stiprums bijis 7,4 magnitūdas.

Tajā pašā dienā Turcijas Kahramanmarašas provinci satricināja vēl viena zemestrīce, kuras stiprums bija 7,5 magnitūdas pēc Rihtera skalas. Kāda Turcijas amatpersona norādīja, ka tas nav bijis pēcgrūdiens, bet atsevišķa zemestrīce. Tā notika plkst. 13.24 pēc vietējā laika (12.24 pēc Latvijas laika) aptuveni 130 kilometrus uz ziemeļiem no Gaziantepas.

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans piektdien pirmo reizi atzinis, ka meklēšanas un glābšanas operācijas pēc pirmdien notikušajām zemestrīcēm nenotiek tik raiti, cik cerēts.

Lai sniegtu palīdzību zemestrīcē smagi cietušajai Turcijai, 10. februārī Ministru kabinets atbalstīja Iekšlietu ministrijas sagatavoto rīkojumu "Par humānās palīdzības sniegšanu Turcijas Republikai", kas paredz caur Eiropas Savienības Civilās aizsardzības mehānismu sniegt humāno palīdzību Turcijai, atvēlot palīdzībai 200 000 eiro.

Atbilstoši Turcijas atbildīgo iestāžu sniegtajai informācijai par nepieciešamo palīdzību un Latvijas iespējām to sniegt, zemestrīcē cietušajiem no valsts materiālajām rezervēm tiks nosūtītas 5000 segas, kā arī trīs ziemas apstākļiem pielāgotas apsildāmas teltis un dažāda veida tehniskais aprīkojums.

Raidījuma "Spried ar Delfi" jaunākās epizodes ir pieejamas Apple un Spotify podkāstos!

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!