Šobrīd tiek vākti līdzekļi psihosociālās rehabilitācijas centra onkoloģiskajiem pacientiem pabeigšanai. Par to, kāpēc šāda rehabilitācija pacientiem ir svarīga, kā arī par onkoloģijas vietu valdības un Veselības ministrijas prioritāšu sarakstā pirmdien, 27. februārī pulksten 12 raidījumā "Spried ar Delfi" žurnālists Andris Auzāns sarunājās ar onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības "Dzīvības koks" valdes priekšsēdētāju Gunitu Berķi un onkoloģisko pacientu psihosociālās rehabilitācijas programmas koordinatori, "Dzīvības koks" sabiedriskās padomes vadītāju Ināru Pomeri.
Onkoloģisko pacientu atbalsta organizācija 15. janvārī sāka ziedojumu vākšanas kampaņu psihosociālā rehabilitācijas centra onkoloģiskajiem pacientiem pabeigšanai.
Biedrības valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe norādīja, ka biedrība izprot situāciju valstī un negaida, ka to iespējams risināt ar budžeta palīdzību. Tāpēc viņa aicina sabiedrību ziedot līdzekļus ēkas rekonstrukcijas pabeigšanai, lai atbalstītu cilvēkus, kas saskārušies ar diagnozi vēzis un kuriem nepieciešama psihosociālā rehabilitācija. Rehabilitācijas programmu apmaksā valsts.
"Dzīvības koks" 2008. gadā pēc Norvēģijas "Montebello" centra parauga kopā ar vadošajiem onkologiem, psihoterapijas un mākslas terapijas speciālistiem izstrādāja psihosociālās rehabilitācijas programmu onkoloģiskajiem pacientiem. Pirmās psihosociālās rehabilitācijas programmas cilvēkiem pēc onkoloģiskas slimības tika īstenotas gadu vēlāk.
Kopš 2018. gada psihosociālā rehabilitācija onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem ir valsts apmaksāts pakalpojums, un kopumā to ir saņēmuši 4000 pacientu.
Pagaidām psihosociālās rehabilitācijas programma notiek īrētās telpās, kas nav ērtas un ir tikai daļēji piemērotas šāda pakalpojuma sniegšanai. No 2012. gada biedrība par ziedojumos piesaistītiem līdzekļiem atjauno un rekonstruē ēku Dignājas pagastā, kurā varēs īstenot valsts apmaksāto psihosociālo rehabilitāciju cilvēkiem pēc onkoloģiskas slimības.
Kā ziņots, 2023. gada budžeta projektā veselības nozares prioritārajiem pasākumiem papildus paredzētais finansējums sasniedz 85,8 miljonus eiro. Tas paredz uzlabojumus onkoloģijas jomā – plašākas diagnostikas iespējas, paliatīvās aprūpes pieejamības un kvalitātes uzlabošanu pacientiem mājās, specializētas pārtikas nodrošināšanu un jaunu onkoloģijas medikamentu iekļaušanu kompensējamo zāļu sistēmā. Tāpat paredzēts turpināt esošo terapiju pacientiem un pārskatīt apmaksas tarifus.
Raidījuma "Spried ar Delfi" jaunākās epizodes ir pieejamas Apple un Spotify podkāstos!
Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.
Lūdzu, uzgaidi!
Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...
Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv