Publiskoti jaunākie starptautiskās pretkorupcijas organizācijas "Transparency International" Korupcijas uztveres indeksa Latvijas rādītāji. Tikmēr savus datus par iedzīvotāju un uzņēmēju attieksmi pret korupciju publiskojis arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs. Kā mainījusies sabiedrības attieksme pret korupciju, vai zemas algas un Eiropas fondu miljoni ir riska faktori korupcijā, cik atsaucīgi ir iedzīvotāji trauksmes celšanā par iespējamiem korupcijas gadījumiem, un ko izdevies panākt korupcijas izskaušanā valstī, par to trešdien, 31. janvārī raidījumā "Spried ar Delfi" žurnālists Andris Auzāns izjautāja "Sabiedrības par atklātību – Delna" direktori Inesi Tauriņu un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) Politikas plānošanas un komunikācijas pārvaldes priekšnieci Annu Aļošinu.

Kā ziņots, Starptautiskās pretkorupcijas organizācijas "Transparency International" (TI) publicētajā jaunākajā Korupcijas uztveres indeksā (KUI) Latvijas rādītājs, salīdzinot ar diviem iepriekšējiem gadiem, ir uzlabojies, tomēr pieauguma temps ir lēns, un Latvija aizvien atpaliek no citām Eiropas Savienības (ES) un Eiropas Sadarbības un attīstības organizācijas valstīm (OECD), aģentūru LETA informēja biedrībā "Sabiedrība par atklātību – Delna" ("Delna").

2023. gada KUI Latvijas rādītājs, salīdzinot ar 2021. un 2022. gadu, ir uzlabojies par vienu punktu, sasniedzot 60 punktus no 100. Tādējādi Latvijas KUI rādītājs starp 27 ES valstīm ierindojas 14. vietā, dalot to ar Spāniju. Tas tehniski ir kāpums par vienu vietu, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Tomēr ES valstu vidējais KUI rādītājs ir augstāks – 64 punkti.

Pēdējos trijos gados veikto sabiedriskās domas aptauju rezultāti liecina, ka iedzīvotāju un uzņēmēju noraidošā attieksme pret korupciju ir nedaudz svārstīga, taču kopumā noturīga, aģentūru LETA informēja KNAB.

KNAB veiktā sabiedriskās domas aptauja atklāj, ka 80% iedzīvotāju un 78% uzņēmumu nebūtu gatavi dot valsts amatpersonai kukuli, lai panāktu vēlamu risinājumu. KNAB pēdējos trijos gados veikto sabiedriskās domas aptauju rezultāti liecina, ka iedzīvotāju un uzņēmēju noraidošā attieksme pret korupciju ir nedaudz svārstīga, taču kopumā noturīga.

Sabiedriskās domas aptauja atklāj, ka 2023. gadā salīdzinājumā ar 2022. gadu ir palielinājusies iedzīvotāju gatavība kukuļot valsts amatpersonas, kamēr uzņēmēju vidū – samazinājusies. Salīdzinot 2023. gadā iegūtos aptaujas rezultātus ar 2021. gadu, KNAB secina, ka triju gadu laikā gan iedzīvotāju, gan uzņēmēju attieksmē pret kukuļošanu novērojamas kopumā minimālas izmaiņas un vidēji četri no pieciem iedzīvotājiem un uzņēmējiem nepieļauj kukuļdošanu.

Raidījuma "Spried ar Delfi" jaunākās epizodes ir pieejamas Apple un Spotify podkāstos!

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!