Pēc vairākus mēnešus ilgušām žurnālistu izmeklēšanām, izvairīgiem komentāriem un kritikas par atklātības trūkumu šonedēļ Valsts kontrole viesusi skaidrību par bijušā premjera Krišjāņa Kariņa (JV) izmantotajiem speciālajiem reisiem – saskatāma gan nelikumīga, gan neekonomiska rīcība ar valsts un Eiropas Savienības (ES) padomes līdzekļiem. Turklāt martā pie varas esošo politisko spēku satricinājis vēl viens skandāls – tās ilggadējs biedrs, nu jau bijušais "Vienotības" biroja vadītājs Normunds Orleāns, nāca klajā ar apsūdzību, ka partijas birojā maksātas aplokšņu algas. Par Kariņa lidojumiem un "Vienotības" iespējamo "melno kasi" piektdien, 12. aprīlī, diskutējam raidījumā "Delfi TV" raidījumā "Kāpēc" ar žurnālisti Olgu Dragiļevu.
Sarunā piedalās valsts kontrolieris Edgars Korčagins, Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis, Ģenerālprokuratūras Darbības kontroles un starptautiskās sadarbības departamenta prokurore Ilze Znotiņa, "Apvienotā saraksta" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Edgars Tavars un Mārupes novada domes deputāts Orleāns, kā arī politikas ekspertes - Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras docētāja Lelde Metla-Rozentāle un biedrības "Sabiedrība par atklātību – Delna" padomes priekšsēdētāja Evita Goša.
Divas nedēļas pirms raidījuma "Kāpēc" komanda piedāvāja "Jaunajai Vienotībai" izvēlēties jebkuru cilvēku, kas būtu gatavs pārstāvēt politisko spēku šajā diskusijā, un partijas pārstāve apstiprināja politiķu gatavību piedalīties raidījumā, bet, uzzinot, ka studijā būs arī Orleāns, partija paziņoja, ka neviens uz raidījumu nenākšot, sniedzot šādu pamatojumu: ""Vienotība" stingri nosoda aplokšņu algu maksāšanu un konsekventi ir iestājusies par šādas prakses izskaušanu Latvijas ekonomikā. Partijā veikti visi iekšējie procesi, lai izmeklētu šos apgalvojumus, kā arī partija vērsusies uzraugošajās iestādēs un pilnībā sadarbojas ar tām, lai noskaidrotu visus apstākļus. Vienlaikus, ņemot vērā, ka šobrīd vēl aizvien turpinās uzraugošo iestāžu izmeklēšanas, pierādījumu un apgalvojumu pārbaudes un vērtēšanas, partija neuzskata par nepieciešamu iesaistīties jebkādās diskusijās ar tās bijušo darbinieku Normundu Orleānu par viņa paustajām apsūdzībām pret partiju pirms uzraugošo iestāžu izmeklēšanu noslēgšanas."
Kā ziņots, Valsts kontrole secinājusi, ka trīs gadu laikā Kariņš vairāk nekā pusē komandējumu izmantojis privātās lidmašīnas, kaut vismaz 12 gadījumos premjers varēja ceļot ar komercreisiem. Valsts kontrole uzskata, ka speciālajos reisos nelikumīgi iztērēti vismaz 221 566 eiro valsts budžeta naudas, bet vēl vismaz 323 688 eiro izlietoti neekonomiski no Eiropas Savienības (ES) Padomes līdzekļiem. Revidenti norāda - tas, ka speciālie lidojumi pasūtīti steidzamām ārvalstu vizītēm, ir mīts. Ģenerālprokuratūra martā sākusi kriminālprocesu par šiem lidojumiem, lietu izmeklē Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB). Kariņš marta beigās paziņoja par atkāpšanos no ārlietu ministra amata, bet šā brīža premjere Evika Siliņa (JV) šonedēļ uz pārbaudes laiku atstādinājusi valsts kancelejas vadītāju Jāni Citskovski.
KNAB vērtēšanā nonākušas arī Orleāna publiski paustais, ka "Vienotības" biroja darbiniekiem vairākus gadus daļa algas maksāta aploksnēs, par to nemaksājot nodokļus. Orleāns esot vairākkārt vērsies pie partijas vadības, pēc tam arī tiesībsargājošās iestādēs. Pērnā gada nogalē Orleānu atlaida no "Vienotības" biroja vadītāja amata, bet janvārī viņš vērsies pret partiju tiesā. Partijā pauž - iekšējās izmeklēšanās apstiprinājumu aplokšņu algām nav atradusi. Orleāna pausto šobrīd pārbauda KNAB.
Raidījumā diskutēsim par to, kā notikusi lemšana par privāto lidmašīnu izmantošanu, un vai secināms, ka "Vienotībā" pastāv "melnā kaste".
Visas raidījuma "Kāpēc" epizodes klausāmas arī Apple un Spotify podkāstos!