Janvāris ir tikai pusē, bet uz Latvijas autoceļiem gājuši bojā jau septiņi cilvēki, tādējādi šis ir viens no drūmākajiem janvāriem pēdējo desmit gadu laikā. Smagās avārijas vairumā gadījumu izraisa neapdomīgi lēmumi pie stūres, bet daļa autovadītāju uzskata – tos varētu novērst, būvējot autoceļus ar vairākām joslām un drošākām apdzīšanas iespējām. Kā uzlabot drošību uz Latvijas autoceļiem un vai infrastruktūra ir galvenā problēma, kas veido drūmo statistiku Latvijā? Par to piektdien, 17. janvārī, pulksten 12 diskutēsim "Delfi TV" raidījumā "Kāpēc" ar Alinu Lastovsku.
Raidījumā piedalīsies Satiksmes ministrijas (SM) parlamentārais sekretārs Ģirts Dubkēvičs (Progresīvie), VSIA "Latvijas valsts ceļi" (LVC) valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Lazdovskis, Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) smago ceļu satiksmes negadījumu izpētes projekta vadītājs Oskars Irbītis, Latvijas Universitātes doktora studiju programmas "Psiholoģija" direktora pienākumu izpildītājs, profesors Ivars Austers, kā arī auto žurnālists Pauls Timrots.
Ceļu satiksmes negadījumos Latvija ik gadu zaudē vairāk nekā 100 iedzīvotāju, aptuveni trīsreiz vairāk ir tādu, kas tiek smagi ievainoti un ir spiesti ilgstoši ārstēties vai rēķināties ar smagām sekām mūža garumā. CSDD aplēses liecina, ka ceļu satiksmes negadījumu rezultātā valstij darītie zaudējumi ik gadu pārsniedz 200 miljonus eiro.
Latvija apņēmusies līdz 2027. gadam samazināt ceļu satiksmes negadījumos smagi ievainoto personu un bojāgājušo personu skaitu par 35 %, salīdzinot ar 2020.gadu, taču līdz šim ieguldītie pūliņi vēlamo rezultātu nav nesuši. CSDD prognozē, ka, nekam nemainoties, arī šogad uz Latvijas autoceļiem zaudēsim ap 120 dzīvības.
Satiksmes ministrijā uzsver - ir nepieciešami jauni papildus pasākumi ceļu satiksmes drošības uzlabošanai. Ministrijā piedāvā dažādus risinājumus, tai skaitā norobežot pretējās joslas ar norobežojošajiem stabiņiem, pārbūvēt krustojumus, vietām samazināt atļauto braukšanas ātrumu gan pilsētās, gan ārpus tām, uzlabot jauno autovadītāju apmācību un rīkot kampaņas, lai panāktu šoferu uzvedības maiņu. Tikmēr tādas iniciatīvas kā sods par katru kilometru stundā virs atļautā braukšanas ātruma jau vairākkārt nav guvis atbalstu Saeimā.
Kas ir galvenie iemesli, kāpēc Latvijā uz Eiropas fona situācija ar ceļu satiksmes drošību ir tik drūma un ko varam darīt, lai pasargātu dzīvības? Kad varam cerēt uz četru joslu šosejām visos galvenajos autoceļos, un vai tiešām infrastruktūra ir galvenā problēma, kāpēc rodas smagas avārijas? Skatieties raidījumā!
Savus jautājumus raidījuma viesiem rakstiet uz e-pastu "kapec@delfi.lv" vai uzdodiet arī tiešraides laikā platformā "Slido.com", izmantojot atslēgvārdu #satiksme.
Visas raidījuma "Kāpēc" epizodes klausāmas arī Apple un Spotify podkāstos!