Mazgāt vai nemazgāt katru nedēļu? Kā rūpēties par alerģiska mājdzīvnieka ādu
Foto: Shutterstock

Alerģiska mājdzīvnieka āda ir jutīga un prasa īpašu kopšanu. Vai bieža mazgāšana palīdz vai tieši pretēji – kaitē? Par to dzīvnieku aprūpes centru "PetCity" podkāstā "Mājas mīlulim" vairāk stāsta veterinārārste dermatoloģe Jevgēnija Kondratjeva un veterinārārste Anna Dace Lapoška.

Alerģija visbiežāk izpaužas ar niezi, ādas apsārtumu – dzīvnieks sevi sāk pastāvīgi kasīt, laizīt konkrētas ķermeņa vietas, piemēram, cirkšņus vai ķepas. Alerģiju var izraisīt ne tikai barība, kā tas klasiski šķiet, bet arī apkārtējā vide (putekšņi, putekļi) un pat kukaiņu kodumi. Ja alerģijas izpausmes sunim vai kaķim saimnieks ignorē un cer, ka mājas apstākļos simptomi mazināsies paši no sevis, viņš riskē, ka bojātās vietas uz ādas iekaisīs. "Es saskaros bieži ar dzīvniekiem, kuru saimnieki nav vērsušies pēc palīdzības savlaicīgi. Tas noved tikai pie smagākiem simptomiem alerģijai, sekundārās infekcijas, un tad ārstēšana bieži vien ir ilgstošāka," stāsta veterinārārste Anna Dace Lapoška.

Protams, ir gadījumi, kad tiešām tā bijusi īslaicīga reakcija uz kāda nenosakāma kukaiņa kodumu, vai suns apēdis ārā kaut ko, kas reakciju izraisījis, un pēc divām dienām viss atkal ir normāli. Tomēr, ja dzīvnieka uzvedībā un ķermeņa reakcijā var novērot, ka, piemēram, nieze traucē gulēt, spēlēties vai ēst, tad nieze ir pārāka, un tas ir signāls, ka jāmeklē veterinārārsta palīdzība.

Veterinārārstes arī skaidro, ka mājdzīvnieks visbiežāk jau piedzimst alerģisks, un alerģijas izpausmes parādīsies no gada līdz dzīvnieka trīs gadu vecumam. Tas ir jutīgas imūnsistēmas rezultāts, kad tā reaģē uz kairinātāju – alergēnu. Cik bieži parādīsies alerģijas simptomi atkarīgs no tā, cik bieži mājdzīvnieks sastaps konkrēto alergēnu. Ja dzīvnieka alerģiju ietekmē vides faktori, piemēram, putekšņi ziedēšanas laikā, tad suns vai kaķis būs pakļauts tikai šajā periodā. Ir dzīvnieki, kuriem ir atopiskais dermatīts – ģenētiska saslimšana, kas to skars visu viņa mūžu. Vieglā izpausmē sunim, piemēram, tās var būt brūnas, salaizītas ķepas. Taču nieze pārvēršas apsārtumos, dzīvnieks sevi sakasa līdz krevelēm un pat čūlām.

Dzīvnieks dzimst ar pārāk jutīgu imūnsistēmu un ādas barjeras trūkumu. Viss, kas atrodas ārējā vidē, nonāk kontaktā ar dzīvnieka imūnsistēmu, izejot cauri ādai, imūnsistēma uz to noreaģē.

Jevgēnija Kondratjeva, veterinārārste dermatoloģe

Dzīvniekiem ar jutīgu ādu un viņu saimniekiem jāiemācās ar to sadzīvot, jo ar alerģiskajām izpausmēm būs jāsaskaras visu zvēriņa mūžu. Suņus it īpaši atopiskais dermatīts mēdz nomocīt, jo alerģijas izpausmes varēs atrast teju katrā ķermeņa krokā – nereti dzīvnieks tās salaizīs, varēs manīt iekaisumu, atšķirsies ķermeņa krāsa. Savukārt kaķis mēdz kasīt galvu un kaklu. Lai mazinātu simptomus, ne tikai jādodas pie veterinārārstiem akūtos saasinājumos, bet mājdzīvnieka āda atbilstoši jākopj ikdienā.

Mazgāt vai nemazgāt katru nedēļu? Kā rūpēties par alerģiska mājdzīvnieka ādu
Foto: Patriks Pauls Briķis/DELFI

Alerģiskiem mājdzīvniekiem primāra ir higiēnas ievērošana. Suņi jāmazgā ar šampūnu, kas paredzēts alerģiskai ādai, arī kaķi, ja tas ir iespējams un kaķis ļauj. Veterinārārstes gan sarunas laikā smej – cik tad bieži var nomazgāt kaķi? Tā vietā kaķa ādu var apstrādāt ar speciālām putām vai kādu citu līdzekli. Tāpat arī nepieciešams sekot līdzi ausu tīrībai.

Ja suns ir alerģisks, tad viņu drīkst mazgāt bieži – veterinārārsti var aicināt to darīt pat ar regularitāti "divas reizes nedēļā". Alerģiskai ādai aizsargslāņa teju nav, dzīvnieks ir vairāk pakļauts riskam, ka alergēni tam piekļūs. Regulāra mazgāšana šādos gadījumos bagātina dzīvnieka ādu, uzlabojot tās aizsargslāni. Specifiski šampūni, kas paredzēti alerģiskiem dzīvniekiem, ādu mitrina, tajos bieži vien ir arī augu ekstrakti, kas palīdz mazināt iekaisumu un niezi. "Tas viss palīdz mums mazināt medikamentozo terapiju. Ar laiku, ādu barojot, kopjot, kā nākas, suņiem var būt nepieciešams daudz mazāk zāļu, vai vispār nebūs vajadzīgas zāles, tikai pareiza kopšana," uzsver veterinārārste dermatoloģe Jevgēnija Kondratjeva.

Savukārt, ja dzīvnieks nav alerģisks, jāmēģina viņa ādas barjera pasargāt un neizmantot šampūnus un citas vielas, lai barjeru neiznīcinātu. "Ir saimnieki, kas suņus mazgā katru nedēļu. Parasti es lūdzu to nedarīt, ja suņa ķermenis to neprasa. Ir saprotamas situācijas, ja suns ir tiešām netīrs, izvārtījies nepatīkamā aromātā. Pašam sunim mazgāšana nav nepieciešama. Es savu suni varbūt pirms gada vai diviem mazgāju pēdējoreiz," atzīstas veterinārārste Anna Dace Lapoška.

Kā saprast, kāda veida alerģija ir sunim vai kaķim? Kā rīkoties pārtikas alerģiju gadījumā? Uzzini, noskatoties visu "Mājas mīlulim" sarunu!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!