Nekad nav par vēlu sākt! Kā pareizi tīrīt zobus mājdzīvniekam
Foto: Shutterstock

Nereti par sava mīluļa mutes dobuma veselību aizdomājamies vien tad, kad ir acīmredzamas problēmas – smakojoša elpa, dzelteni zobi vai nolūzis zobs. Tomēr arī četrkājainajiem draugiem ir nepieciešamas ikdienas rūpes par mutes veselību mājas apstākļos. Kādas var būt sekas, ja saimnieks par dzīvnieka zobiem nerūpējas? Un kā mīluļa zobus pareizi tīrīt? Vairāk stāsta "PetCity Viesturdārzs" klīnikas veterinārārste Nora Dambrova.

Kādas ir sekas, ja mutes dobuma veselībai nepievērš uzmanību?

Saimniekiem joprojām lielākoties ir maldīgs priekšstats, ka mājdzīvnieka zobi pašattīrās, pietiek vien regulāri dzert ūdeni, pagrauzt kādu kauliņu, ēst sauso barību – un viss būs labi. Tam, ka suņa vai kaķa zobus regulāri netīrām, gan visbiežāk ir diezgan smagas sekas. Dzīvnieka mutes dobumā ir baktērijas, kas, ilgākā laika periodā uzkrājoties mutē, ir ierosinātājas dažādiem iekaisumiem, kas var skart visu dzīvnieka ķermeni.

Ēdiena paliekas uz zobiem un baktērijas, pirmkārt, rada aplikumu, bet pēc tam – zobakmeni. Ja aplikums ir dzeltenīgs un vieglāk notīrāms, tad zobakmens jau ir pārkaļķojies aplikums brūnā krāsā. Vēlāk tas var izraisīt periodontālo slimību, gingivītu un stomatītu jeb iekaisumu mutes dobumā, stāsta veterinārārste. Piemēram, gingivīts ir iekaisums, ko izraisa aplikumā esošās baktērijas, skarot galvenokārt smaganas. Taču šī slimība tālāk var novest pie periodontīta – iekaisumam attīstoties, iekaist arī periodontālās saites, kas notur zobu žokļa alveolā jeb vietā, kur zobs fiksējas.

Smagos periodontālo slimību gadījumos pamazām atkāpjas arī kauls no zoba saknes – tas iet bojā iekaisuma dēļ. Bieži redzu dzīvniekus, kuriem, atkāpjoties žokļa kaulam un arī smaganām, zobi ir tik kustīgi, ka ar pirkstiem var izņemt ārā.

veterinārārste Nora Dambrova

Mutes dobumā, precīzāk – žoklī, var veidoties arī abscesi – strutaini norobežoti iekaisumi. Smagos gadījumos novēro arī nopietnu žokļa kaula iekaisumu jeb osteomielītu, kā dēļ var nākties pat amputēt daļu žokļa, jo tas vienkārši ir sadalījies. Kaķiem bieža problēma ir zobu resorbcija – tie kļūst trausli un sāk sadalīties, jo noārdās zoba cietie audi, un cieš zoba kronītis un saknes. Tas ir ļoti sāpīgi, jo zoba dzīvā daļa ir vaļā, un zobus nākas ķirurģiski izņemt.

Ja problēmas nerisina, mutes dobuma iekaisums var rezultēties hroniskās slimībās, jo ar laiku baktērijas var nokļūt mājdzīvnieka sirdī, nierēs un ietekmēt arī citus orgānus, tādējādi provocējot smagus iekaisumus. "Ir ļoti būtiski veikt mutes dobuma higiēnu un rūpēties par to regulāri. Citādi tas var apdraudēt pat dzīvnieka dzīvību," uzsver Nora Dambrova.

Pazīmes, kas signalizē – jāmeklē veterinārārsta palīdzība:

  • Dzīvniekam smako elpa.

  • Labi pamanāma aplikuma vai zobakmens veidošanās, ko pavada arī sarkanas smaganas.

  • Dzīvnieks mēģina ēst, satver ēdienu, bet no tā pēkšņi atraujas, jo sāp.

  • Strutas mutē, asiņojošas smaganas, izdalījumi no mutes.

  • Pastiprināta, dzīvniekam netipiska siekalošanās.

  • Dzīvnieks kasa muti ar ķepām vai mēģina to citādi berzēt.

Nekad nav par vēlu sākt! Kā pareizi tīrīt zobus mājdzīvniekam
Foto: Shutterstock

Veterinārārste iesaka, tikko manītas pirmās zobakmens pazīmes, vērsties klīnikā uz konsultāciju, lai saprastu, vai dzīvnieka zobiem ir nepieciešama tīrīšana klīnikā. Vizītes laikā ārsts novērtēs mutes dobuma stāvokli, klīniski izmeklēs dzīvnieku, pārbaudīs tā sirsniņu. Sirds pārbaude ir būtiska, jo zobu tīrīšanu klīnikā veic, pielietojot anestēziju. "Vēl vēlams nodot asinsanalīzes, lai zinām, ka dzīvniekam tiešām viss ir kārtībā – aknu, nieru rādītāji ir labi, ka nav anēmijas un citu slēptu iekaisumu, kas anestēzijas riskus padarītu lielākus," skaidro veterinārārste.

Tikai pēc konsultācijas dzīvnieku pieraksta uz zobu tīrīšanas procedūru. To veic ar ultraskaņas skaleri – iekārtu, kas noņem zobakmeni. Procedūras laikā ārsts izvērtē visu zobu stāvokli, veic rentgenoloģisko izmeklēšanu un izvērtē, vai nevajag kādu bojātu zobu izraut. Pēc zobu notīrīšanas, kad likvidēts viss aplikums un zobakmens, zobus nopulē, lai mazinātu aplikuma turpmāku uzkrāšanos.

Ja par sava mīluļa zobu veselību turpinām rūpēties mājās, profesionāla tīrīšana klīnikā nepieciešama retāk. Katram dzīvniekam šis laiks atšķiras – vienam var būt pat reizi pusgadā, citam reizi gadā, pusotrā vai pat retāk. Viss atkarīgs no tā, kā dzīvnieks ļauj sev iztīrīt zobus mājas apstākļos.

Kā ikdienā rūpēties par mīluļa zobu veselību un pareizi tīrīt zobus?

Vislabākais, ko katrs suņa un kaķa saimnieks sava mīluļa labā var darīt, – rūpēties par mutes dobuma veselību jau no agra vecuma. Pirmais, ko var darīt agrīni, – radināt mājdzīvnieku pie tā, ka katru dienu cilvēks pavērs viņa muti, apskatīs un aptaustīs zobus. Tas ir īpaši svarīgi kaķiem, kuriem var nepatikt ilgi pieskārieni un neizprotamas darbības. Ja dzīvnieks būs pie tā pieradis, viņš ļausies arī zobu birstītes kustībām un zobu pastas garšai.

Noteikti nebūs nokavēts, noteikti nav par vēlu, jo vienmēr labāk to darīt, nekā nedarīt nemaz. Vienīgais, ar ko jārēķinās, – tas var būt mazliet grūtāk.

veterinārārste Nora Dambrova

Suņiem un kaķiem ideālā variantā zobus tīra vismaz vienu reizi dienā. Ja tik bieži neizdodas, veterinārārste iesaka to paveikt vismaz reizi 48 stundu laikā. Zobu tīrīšanai nepieciešama suņiem un kaķiem paredzēta zobu pasta (nekādā gadījumā cilvēkiem domātā) un zobu birste ar mīkstiem sariņiem (kā cilvēkiem paredzētā, tā veterināro preču veikalos nopērkamā).

Zobu tīrīšanas procesu svarīgi uzsākt pamazām un lēnām. Pirmajā reizē dzīvniekam var iedot pasmaržot un pagaršot speciālo zobu pastu, kas paredzēta kaķa vai suņa zobu tīrīšanai un ir īpaši izstrādāta, lai tiem garšotu. Pēc tam, nākamajā reizē, jau var mēģināt pastu uzziest uz pirksta un nedaudz pasmērēt uz priekšējiem zobiem. Nākamajā vai aiznākamajā dienā jau var mēģināt ar pirkstu uzziest pastu ne tikai priekšējiem zobiem, bet arī sānu zobiem.

"Tā pamazām, pamazām pēc dažām dienām var sākt mēģināt ar birstīti tīrīt. Sākumā varbūt tiešām mazliet pieskarties pie ilknīšiem, pie priekšējiem zobiem – un viss," iesaka veterinārārste. Pēc dažām dienām, kad tīrīšana veikta minimāli, var mēģināt tīrīt dziļāk esošos zobus – dzerokļus. Zobus mīlulim tīra ar vertikālām kustībām no augšas uz leju vai apļveida kustībām. Svarīgākais ir mehāniski notīrīt aplikumu no zobiem. Nav ieteicams intensīvi horizontāli berzt zobus, jo tas var traumēt smaganas.

Divu nedēļu laikā kopš pirmās zobu tīrīšanas mēģinājuma reizes, visticamāk, būsiet tikuši līdz brīdim, kad suns vai kaķis procesu jau zinās. Zobu pastu nav nepieciešams izskalot, dzīvnieks to var droši norīt. Pēc katras zobu tīrīšanas reizes noteikti mīluli var palutināt ar kādu gardumu, lai raisītos pozitīvas asociācijas.

Nekad nav par vēlu sākt! Kā pareizi tīrīt zobus mājdzīvniekam
Foto: Shutterstock

Veterinārārste uzsver, ka svarīgi ir zobu tīrīšanu uzsākt maksimāli mierīgi un pamazām. Ja nepieciešams, ik pa brīdim ļaut kaķim izrauties no tvēriena un pastaigāt vai uzziest vairāk zobu pastas, ja ar vienu "zirnīti" suņa žoklim nav gana. "Ja jūs pieaugušam kaķim uzreiz metīsieties mutē ar zobu birsti un sāksiet zobus berzēt, domāju, tā būs pirmā un pēdējā reize, kad jūs to darīsiet, jo, visticamāk, otrreiz viņš to neļaus," tā Nora Dambrova.

Ja nu tomēr mājdzīvnieks ir nepakļāvīgs klasiskajai zobu pastas un birstītes metodei, mūsdienās veterinārija ir padomājusi arī par to. Veterināro preču klāstā pieejami uzpirkstenīši ar nelielām birstītēm zobu tīrīšanai, kas saimniekam var būt ērtāki un ļauj labāk sajust tīrāmo virsmu. Pieejami arī efektīvi geli, kurus uzsmērēt zobiem, lai mazinātu aplikuma pieķeršanos. Tāpat ir speciālas vienreiz lietojamas lupatiņas, kas piesūcinātas ar dezinficējošu šķidrumu, kas ļauj zobu virsmu apstrādāt maigāk. Spreji, gardumiņi, šķidrums, ko pievienot ūdenim, un pat rotaļlietas – teju katram dzīvniekam var atrast piemērotāko produktu klāstā, lai parūpētos par zobu veselību.

Variantu ir daudz, bet visefektīvākais tāpat vienmēr ir birstīte un zobu pasta!

veterinārārste Nora Dambrova

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!