Kā visu paspēt svētku laikā? Vai pēc tā, cik skaisti un bagātīgi uzklāts svētku galds, vērtējam sievieti? Vai Ziemassvētku laikā vislielākā atbildība par to, lai viss būtu, kā nākas, ir uz sievietes pleciem? Vai sievietei svētku dāvanā vajag dimantus, bet vīrietim pietiks ar zeķēm? Vai Jaungada apņemšanās ir vērtīgas, un vai sevi jāšausta, ja tās nav izpildītas? Par šiem un citiem jautājumiem podkāsta "Visas labas" svētku epizodē diskutē trīs žurnālistes – Alina Lastovska, Olga Dragiļeva un Anastasija Tetarenko-Supe, kurām šoreiz pievienojas podkāsta producente Dita Liepiņa.
Bieži vien cilvēki gadu noslēdz ar tā izvērtējumu, bet uzsāk ar Jaungada apņemšanos un dažādiem solījumiem – kādam tie beidzas gada pirmajās dienās, citi tiem cītīgi seko līdzi visa gada garumā. Ar saviem gada noslēgšanas un jaunā uzsākšanas paradumiem dalās arī podkāsta dalībnieces. Anastasija atklāj, ka ir no tiem cilvēkiem, kas gada izskaņā vienmēr sev pasaka, ko sagaida no jaunā gada, un pieturas pie domas "kā gadu aizvadīsi, tā pavadīsi", tāpēc parasti 31. decembrī cenšas aiziet arī uz sporta zāli. Runājot par Jaunā gada apņemšanos, Anastasija piebilst: "Man liekas, ka smieties par tiem cilvēkiem, kas kaut ko uzsāk 1. janvārī, nedrīkst. It īpaši tad, ja viņi aiziet uz sporta zāli. Tas cilvēks vismaz ir aizgājis. Viņš ir veicis kaut kādu piepūli, tas nekas, ka varbūt viņš neies 2. janvārī. Varbūt viņš atnāks atkal pavasarī." Dita atzīst, ka izvairās izvirzīt mērķus, lai nesagādātu sev vilšanos, ka tas nav noticis. Viņa gada nogalē nevis izvirza mērķus un apņemas kaut ko izdarīt, bet vizualizē savas nākamā gada vēlmes, tādā veidā neradot sev spiedienu, ka tam noteikti ir jānotiek. Šo vēlmju sarakstu viņa nēsā ikdienā līdzi, īpaši tām nepievērš uzmanību un gada noslēgumā izvērtē, cik daudz no tā ir piepildījies. Piemēram, no 2024. gada vēlmju saraksta viņai ir izdevies piepildīt 15 no 23 vēlmēm. Savukārt, runājot par gada izvērtējumu, Olga pauž, ka, viņasprāt, vērtīgi ir arī apsēsties, pārdomāt un pierakstīt, kas šajā gadā ir noticis, – tam ne vienmēr ir jābūt kaut kam pozitīvam. Anastasija stāsta, ka viņai savukārt ļoti patīk šāda veida pārdomas 31. decembrī publicēt "Facebook": "Kāpēc es to daru? Pamatā es to daru sev."
Mūsdienās par lielu svētku daļu kļuvušas arī dāvanas. Podkāsta dalībnieces atzīst, ka bieži vien liela problēma ir izdomāt, ko dāvināt tieši vīriešiem. Anastasija dalās ar savu pieredzi – ņemot vērā, ka viņas vīram patīk praktiskas lietas, izvēlēties viņam dāvanu ir vienkāršāk: "Es esmu tā sieviete, kas ir dāvinājusi zāģi, cirvi un tamlīdzīgas lietas." Ja izdomāt un izvēlēties dāvanas ir viena problēma, tad otrs diskusiju raisošais jautājums ir saistīts ar finansēm un to, kā saprast, kādā vērtībā dāvanas iegādāties. Ir dzirdētas arī versijas, ka tieši sievietes sagaida dārgas dāvanas, bet vīrietis var iztikt ar zeķēm.
"Es jūtu jums līdzi, vīrieši! Domāju, tas ir tas gadījums, kur patriarhāts kaitē džekiem, tas ir kārtējais slogs. Es pieņemu, ka dažiem ir sajūta, ka viņi nav vīrišķīgi, ja nevar uzdāvināt kaut ko tādu," stāsta Olga. Viņa uzskata, ka nav tik būtiski, cik dāvana ir vērtīga naudas ziņā, bet patīkamāk ir pamanīt, ka kāds tuvs cilvēks tevi pietiekami labi pazīst, ir ieklausījies un atspoguļo to dāvanā.
Svētku laikam raksturīga arī lielā skriešana, gatavošanās svētkiem un visu darbu padarīšana līdz gada beigām – bet kā to visu paspēt izdarīt? Dita atzīst – lai visu bez stresa izdarītu, viņa laicīgi sāk plānot: "Pieņemsim, novembra vidū es jau esmu izdomājusi visu, ko katram plānoju dāvināt. Nav tas saraksts liels, bet jau pašās pirmajās decembra dienās cenšos to izpildīt." Alinai gan nesokas tik gludi ar plānošanu: "Man ļoti patīk spontānas lietas." Viņa stāsta, ka emociju iespaidā mēdz kādu dāvanu nopirkt ļoti laicīgi un tad divus mēnešus mēģina savu sajūsmu par to noslēpt. Neņemot vērā stresu, kas saistīts ar dāvanu meklēšanu, tādu mēdz radīt arī pati svētku rīkošana. "Man šķiet, sieviete jūt, ka viņu vērtē pēc tā, vai dzīvoklis ir tīrs un vai galds ir uzklāts. Un man šķiet, ka pat ģimenēs, kur tas darbs ir sadalīts diezgan vienlīdzīgi, kā, piemēram, man ir paveicies, arī sieviete ir kaut kādā stresā par to, lai viss ir smuki," stāsta Olga. Savukārt Anastasija atzīst – ņemot vērā, ka viņai ļoti patīk viss, kas saistīts ar Ziemassvētkiem, viņa mēdz nedaudz noskumt, ka nepietiek laika, lai piepildītu visas savas iegribas.
"Visas labas" ir podkāsts, kur žurnālistes pievēršas plašam tematu lokam – kā bērni ietekmē sievietes dzīvi, zināšanas un mīti par sieviešu reproduktīvo veselību, mentālo veselību, "labās meitenes" sindromu, kāpēc arvien ir dzīvi aizspriedumi par feminismu – un daudzām citām tēmām.
Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par podkāsta un rakstu sērijas "Visas labas" saturu atbild AS "Delfi".