Vai un kāpēc mums ir bail novecot? Vai novecošanas tēma ir vairāk sāpīga tieši sievietēm? Kā tieši sievietes to pārdzīvo? Vai tā ir neiespējamā misija – novecot skaisti? Ko mēs darām savā labā, lai pēc iespējas ilgāk nodzīvotu? Vai jaunības kults ir uzspiests? Vai speciāli cenšamies paildzināt jaunību? Par šiem un citiem jautājumiem podkāsta "Visas labas" jaunākajā epizodē runā trīs žurnālistes – Alina Lastovska, Olga Dragiļeva un Anastasija Tetarenko-Supe.
Kurā brīdī mēs sākam uztraukties par novecošanu? Alina atklāj savu redzējumu šajā jautājumā: "Es satraucos par vecumu, kopš man palika 25. Bet ne kontekstā ar to, ka es izskatos kaut kā ne tā, bet sasniegumu kontekstā. Līdz 25 man bija jāizdara tas, līdz 30 man bija jāizdara tas, līdz 35 vēl vajadzētu šo. Nekad neiekļaujos savās prasībās pret sevi, bet tas ir mans vecuma satraukuma konteksts, ne ar izskatu, bet kontekstā ar to, kur es esmu pašlaik." Viņasprāt, vēl gan ir otra lieta, kas var uztraukt saistībā ar vecumu, – veselība. Ja cilvēks neko tās labā nedara, tā tikai pasliktināsies.
Vai šobrīd biežāk sabiedrībā un sociālajos medijos manām situācijas, kad novecošana tiek iznesta ar prieku, lepnumu un cilvēki netiek "noņemti no trases", jo vairs nav jauni? Olga stāsta, ka biežāk sociālajos medijos mana dažādus influencerus, kas ir gados vai pensijas vecumā un demonstrē dažādus apģērbu salikumus, modi un stilu. Viņa pauž, ka mēdz šiem profiliem piesekot, tādējādi veidojot savu virtuālo vidi, kurā redz, ka arī vecumdienās varēs būt stilīga un nevajag visu laiku sevi salīdzināt ar jaunām meitenēm. Tikmēr Alina piebilst – arī televīzijā novērojams, ka vecuma ziņā parādās arvien lielāka daudzveidība un tie, kas ir bijuši kadrā, tur arī paliek.
Viens ir ceļš līdz pensijai, bet kāds tas ir, tai sākoties? Bieži iespējams dzirdēt un sastapt aktīvos Vācijas, Skandināvijas vai arī citu valstu pensionārus, kuri savās vecumdienās dodas ceļojumos, aktīvi darbojas un bauda dzīvi. Tomēr Latvijā statuss "pensionārs" netiek saredzēts kā skaista laika sākums, bet drīzāk vecumdienas tiek dēvētas par tumšu laiku dzīvē. "Mēs skatāmies uz to vecumu kā uz kaut ko ļoti vienmuļu, pilnu ciešanu, tādu tumšu laiku. Man ļoti žēl, ka tāda situācija ir valstī, ka mums tas vidējais pensijas līmenis ir, kāds tas ir pašlaik, un daudziem ir ļoti grūti dzīvot tikai ar pensiju. Bet, nu, man liekas, ka tas arī ļoti daudz ko ietekmē šajā jautājumā," uzskata Alina, norādot, kur varētu meklēt cēloņus tam, ka Latvijā cilvēkiem ir bail novecot.
"Visas labas" ir podkāsts, kur žurnālistes pievēršas plašam tematu lokam – kā bērni ietekmē sievietes dzīvi, zināšanas un mīti par sieviešu reproduktīvo veselību, mentālo veselību, "labās meitenes" sindromu, kāpēc arvien ir dzīvi aizspriedumi par feminismu – un daudzām citām tēmām.
Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par podkāsta un rakstu sērijas "Visas labas" saturu atbild AS "Delfi".