Delfi jau vēstīja, ka pēc Vīķes-Freibergas domām, trim politiķiem, kuri šobrīd izvirzīti kā iespējamie premjera amata kandidāti — Aldim Gobzemam (KPV LV), Jānim Bordānam (JKP) un Artim Pabrikam (AP) — tomēr vajadzētu mēģināt vienoties aizkulisēs bez tik liela publiskuma.
Tāpat bijusī prezidente uzskata, ka, lai gan vairākās partijas pirmsvēlēšanu laikā izmantojušas populisma elementus, tādas strikti populistiskas partijas Latvijā nav.
2007. gadā, pēdējo reizi uzrunājot Saeimu prezidentes amatā, Vīķe-Freiberga sacīja, ka "pār dažām galvām karājas Dāmokla zobens". Viņa aicināja prokuratūru aktivizēt izmeklēšanu pret atsevišķiem politiķiem, par kuru godaprātu radušās šaubas. Šodien šis zobens joprojām neesot kritis.
Prezidenta grūtie manevri
Pēc Vīķes Freibergas domām, prezidentam ir iespējas manevrēt, izvēloties nākamo valdības vadītāju, taču šā brīža situācijā, kad parlaments ir sašķelts, manevri ir grūtāki. Šobrīd prezidentam ir jānominē viens premjers, un tad tam, kurš tiks izvēlēts, jāsāk smagi strādāt, lai izveidotu valdību. Mūsu vēsturē esot gadījumi, kad kāds "zaudē 10 kilogramus svara" šai darbā, atminas bijusī prezidente.
Runājot par savu pieredzi premjeru nominēšanā, Vīķe-Freiberga saka, ka vadījusies pēc dažādiem kritērijiem: vai konkrētā persona varēs savākt balsu vairākumu, kādas ir indivīda personiskās īpašības, cik lielā mērā konkrētajam cilvēkam var uzticēties. Tas esot ļoti sarežģīts, daudzdimensionāls process, kas katru reizi ir citāds – nav divu vienādu gadījumu.
Jāmīca tādi māli, kādi ir iedoti
"Ziniet, es jau varētu sapņu tēlu uzbūvēt, kāds būtu ideālais premjers, bet pirmais, ko konstatē politikā, ir ka strādā ar dzīviem cilvēkiem, un tie cilvēki ir tādi, kādus viņus gēni un pieredze veidojusi," saka Vīķe-Freiberga. Prezidentam esot "jāmīca tādi māli, kādi ir iedoti". Turklāt tieši nominācija ir brīdis, kad prezidentam vēl ir vara, jo vēlāk tā jau nonāk jaunā premjera rokās.
Atminoties savu pieredzi, bijusī prezidente teica, ka skatījusies uz to, vai konkrētais premjers varēs "vajadzīgos likums Saeimā izdzīt", personīgās simpātijas nekādu lomu nav spēlējušas.
Nesauc vārdā savu 'premjeru — vilšanos'
Vīķe-Freiberga atzina, ka viņas prezidentūras laikā bija kāds premjers, kurš ar savām personīgajām īpašībām radīja šoku un vilšanos. "Cilvēks ar savu uzvedību starptautiskajā arēnā neatbilda tam, kā uzvedas premjers," viņa atminējās. Lai gan sākotnēji noteica, ka nebūtu problēmu arī personu nosaukt vārdā, no šāda gājiena tomēr atturējās.
Lai nav kā 'Izģērbtajos džentlmeņos'
Prezidentam, izvēloties jauno premjeru, esot jāņem vērā, kas šobrīd ir lielākie traucēkļi. Pirms vēlēšanām partijas solīja atšķirīgas lietas, taču nu jāmeklē kopīgais. "Te ļoti būtiski ir gandrīz vai intuitīvi mēģināt saprast, kuram būs tas krampis, lai varētu saturēt kopā [Ministru] kabinetu," sprieda Vīķe-Freiberga. Salīdzinājumam viņa citēja rakstnieka Stīvena Līkoka darbu "Izģērbtie džentlmeņi", kurā ir rindas "viņš strauji izdrāzās no istabas, strauji uzlēca zirgā un kā traks aizjoņoja visos virzienos". Jaunajam premjeram jāpanāk, lai nebūtu šīs joņošanas visos virzienos, Ministru kabinetam jāstrādā valsts nevis savas partijas labā.
Valsts prezidentam Raimondam Vējonim jāņem vērā arī jaunā premejera rakstura īpašības un jāzina, kurš ar ko ir sanaidojies, pēdējais gan neesot tik būtiski, jo esot taču "laulāti pāri, kas visu mūžu strīdas, bet tāpat dzīvo kopā".