Ministru kabinets, kuru vadītu "KPV LV" partijas premjerministra amata kandidāts Aldis Gobzems, vairs nav iespējams, pārliecināti vairāki politiskie spēki, kuri pēdējās nedēļās piedalījušies valdības sarunās. Neīstenojama politiķiem šķiet arī Gobzema iecere par "profesionāļu valdību", kura tiek vērtēta kā slikta scenārija mēģinājums ievilkt valdībā partiju "Saskaņa", vai arī tiek "nokristīta" par plānu "Š" jeb bijušā politiķa un tagadējā uzņēmēja "Aināra Šlesera Ministru kabinetu".
"Delfi" jau ziņoja, ka piektdien izjuka arī Valsts prezidenta nominētā Gobzema līdz šim vadītās valdības veidošanas sarunas. Balsojumam viņš parlamentā tagad virzīšot "profesionāļu valdību". Īsi pēc šiem notikumiem "Delfi TV ar Jāni Domburu" studijā pie viena galda sēdās valdības sarunās iesaistīto partiju pārstāvji: Ralfs Nemiro ("KPV LV"), Jānis Bordāns (JKP), Juris Pūce (AP), Roberts Zīle (NA), Edgars Tavars (ZZS) un Raimonds Čudars (JV).
Nacionālās apvienības politiķis skaidroja, ka patlaban parlaments ir ļoti sadrumstalots un arvien varas spēki pārnesas ārpus parlamenta. Patlaban Ministru prezidenta amatam nominētā Gobzema piedāvājums par "profesionāļu valdību" neesot labs risinājums un drīzāk valdības veidošana būtu jāuztic vienam nepolitiskam cilvēkam, ministru amatos atstājot politiķus.
Esošajā situācijā ir jāsāk domāt un meklēt bezpartejisks premjera amata kandidāts, vislabāk, no akadēmiskajām aprindām, piektdien "Delfi TV ar Jāni Domburu" sacīja Zīle.
Pilnu diskusijas ierakstu skatieties šeit.
Gobzems balstās maija lēmumā
Jautāts, vai ar jaunu pagriezienu valdības veidošanā nāk viens pats Gobzems vai visa partija "KPV LV", Nemiro atbild, ka politiskais spēks maijā izvirzīja Gobzemu kā premjera amata kandidātu un deva viņam mandātu, veidot valdību.
Savukārt uz jautājumu par to, vai visi partijas iekšienē bija informēti, kāds būs Gobzema plāns "B", Nemiro skaidri neatbild, vien norāda, ka Gobzems veido savu valdību un viņam ir mandāts tā rīkoties. Vairākums viņu atbalstot.
Jāatzīmē, ka Artuss Kaimiņš dienā, kad tika paziņots plāns "B", uzsvēra, ka to neatbalsta, un "KPV LV" Saeimas frakcijā šis jautājums nav pārrunāts, viņš par šo piedāvājumu uzzinājis no medijiem, jo Gobzems ieceri iepriekš ar frakciju neesot apspriedis.
Mazbudžeta seriāls
Zīle ironiski saka, ka šis process, kā šobrīd tiek veidota valdība, atgādina mazbudžeta seriālu. Viņš ir pārliecināts, ka plāns "B" ir mēģinājums valdībā ielaist "Saskaņu'. Nemiro gan atbild, ka šāda nolūka nav, "KPV LV" ar "Saskaņu" nesadarbošoties.
Zīle arīdzan ir uzskata, ka Gobzema izteicieni par ministriju samazinājumu varētu vājināt valsti. Nemiro, atbildot uz šo repliku, atzina, ka normatīvie akti liedz bez Saeimas lēmuma samazināt ministru skaitu, tāpēc Gobzems piedāvās 13 ministru amata kandidātus. "Ministru skaitu varētu samazināt laika gaitā, ja šādu priekšlikumu atbalstīs parlaments," viņš piebilda.
Bordāns neredz iespēju Gobzema valdībai
Bordāns uzskata, ka plāna "B" izziņošana apstiprina aizdomas par to, ka Gobzemam ir idejas, kā izveidot valdību ar "Saskaņu". Bordāns norāda, ka "diemžēl neredz" iespēju Gobzema valdībai, bet pēc tam izlabo uz "neredzu" bez "diemžēl".
ZZS pamest galdu vēl nesteidzas
ZZS, līdzīgi kā visā valdības veidošanas procesā, arī šoreiz ir vismazāk kritiski. Tavars norāda, ka šo situāciju vēl nav apsprieduši partijas valdē, izskatoties, ka ir strupceļš, taču varbūtība, ka "kaut kas izdosies" tomēr pastāv.
Viņš gan uzsver, ka ZZS nesadarbosies ar "Saskaņu", jo politiskajiem spēkiem ir ideoloģiskas pretrunas. Tāpat Tavars norāda, ka, ņemot vērā vēlēšanu iznākumu, saprot — ZZS šeit neko nevar diktēt. Viņaprāt, situācija ir sarežģīta, bet teikt, ka viss ir beidzies, viņš nesteidzas, taču norāda — "visticamāk, tā arī ir".
Gobzemam nav 'Jaunās Vienotības' atbalsta
"Jaunā Vienotība" īsi pēc Gobzema paziņojuma nāca klajā arī ar savu viedokli. "Jaunā Vienotība" uzskata, ka šobrīd iespējams izveidot stabilu ilgtermiņa labēji centrisko spēku vairākuma valdību, bet cita premjera amata kandidāta vadībā, teikts politiskā spēka izplatītajā paziņojumā.
Čudars "Delfi TV ar Jāni Domburu" studijā norāda, ka ir apdraudēta ideja par ilgtspējīgu Latvijas valdību, taču darbs, kas tika veikts, veidojot valdības deklarāciju, nav izsmelts un var tikt turpināts. Čudars uzskata, ka partijas vēl nav izdarījušas visu iespējamo, lai nodefinētu savu rīcības plānu, un viņš nesaprot, kāpēc tas bija jāaprauj pusceļā.
Šlesera marionete
Visasāk savu viedokli par notiekošo pauž Pūce, kurš uzskata, ka Gobzems ir Šlesera projekts. "Ir laiks šo farsu beigt, šis ir farss, nav nekāda iespēja šai Saeimā Aldim Gobzemam uzlikt Šlesera valdību. Dārgie "KPV LV" kolēģi, beidziet ļaut šim Šlesera marionetei jūs vilkt kaut kur, tas ir jābeidz," uzsver Pūce.
"Kāds Šlesers?" Nemiro noliedz partijas saistību ar Aināru Šleseru. Izdevuma "Dienas bizness" (DB) intervijas sakritību ar Gobzema jauno plānu skaidrot atsakās, jo tā esot konspirācijas teorija un pilnīgs blefs.
Valdības variants, kas aprakstīts DB, ir avantūra, pārliecināts Bordāns. "Tā ir nelietība, noziedzība pret valsti, tā ir valsts iznīcināšana, ko apraksta Šlesers un ko vājprātā atstāta Gobzems," sašutis politiķis.
Nebaidās no ārkārtas vēlēšanām
Savukārt ārkārtas vēlēšanas, kuras, paziņojot savu plānu "B", piesauca Gobzems, Nemiro sauc par Gobzema personīgo, nevis partijas viedokli — šādu mandātu politiskais spēks viņam nav devis.
Atgādinām, ka Gobzems par ārkārtas vēlēšanām runā jau kopš vēlēšanu nakts.