No amata pienākumu pildīšanas atstādinātais Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (S) gatavs tiesāties, jo uzskata savu atstādināšanu par nepamatotu. Vides un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) , kurš izdeva atstādināšanas rīkojumu, ir drošs, ka tiesā uzvarēs. Šonedēļ abi viesojās "Delfi TV ar Jāni Domburu" studijā, taču nesēdēja pie viena galda, jo Ušakovs tam nepiekrita. Abu interviju laikā politiķi argumentēja savas nostājas, kas atsevišķos jautājumos ir diametrāli pretējas. Piedāvājam video fragmentos apskatīt Pūces un Ušakova analīzi par atstādināšanas rīkojumu.
Pūce uz jautājumu par to, vai kāds no ministrijas darbiniekiem atteicās piedalīties atstādināšanas rīkojuma tapšanā, atbildēja ar stingru nē, taču Ušakovs apgalvoja, ka viņa rīcībā ir pretēja informācija. Viņš gan neatklāja, kā zina par kāda darbinieka atteikumu un kurš tad ir šis darbinieks.
Delfi jau vēstīja, ka raidījuma laikā Pūce atklāja — lēmums atlaist visu Rīgas domi kopumā ļautu Ušakovam jau nākamajā dienā atkal kļūt par mēru, bet rīkojums par viņa atstādināšanu no mēra amata pienākumu pildīšanas ļauj no šāda scenārija kaut uz laiku izvairīties.
Tāpat ziņots — Ušakovs intervijā pauda uzskatu, ka bijis labs pašvaldības kapitālsabiedrību saimnieks, bet atklātībā nākušos korupcijas skandālus pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" nevienam nebūtu bijis pa spēkam novērst.
Pilnu Dombura sarunu ar Pūci skaties šeit.
Pilnu Dombura sarunu ar Ušakovu skaties šeit.
Ušakovs uzskata, ka Pūce jaucas terminos
Pirmais no atstādināšanas rīkojuma punktiem vēsta par likumos noteikto pienākumu nepildīšanu un normatīvo aktu pārkāpumiem, kurus domes priekšsēdētājs Ušakovs ir pieļāvis kā "Rīgas satiksme" kapitāla daļu turētāja pārstāvis.
Konkrētais punkts aizņem vairāk kā trešdaļu no rīkojuma. Atstāstot to īsumā, Pūce norāda, ka vairāki desmiti miljonu, kuri bija paredzēti ieguldīšanai uzņēmuma kapitālā, nonākuši citviet. Ušakovs, atbildot uz šiem pārmetumiem, norāda, ka ministrs jaucoties terminos un, viņaprāt, viss ir korekti.
Kā suns apēda auditoru ziņojumu
Atstādināšanas rīkojums arīdzan runā par jau bēdīgi slaveno "Rīgas Satiksmes" audita ziņojumu. Sākotnēji Rīgas dome to neizsniedza ministrijai norādot, ka to darīs vien pēc auditoru kompānijas atļaujas. Taču, kad šāda atļauja tika dota, Ušakovs norādīja, ka viņam vairs šī ziņojuma nav, jeb kā saka Pūce — "suns apēda". Vēlāk, kad visi šķēršļi tika pārvarēti, ministrijas darbinieki gan ar to iepazinās "Rīgas Satiksmes" telpās.
Ušakovs neslēpj, ka izmantojot tiesiskus līdzekļus, lika šķēršļus ministra ceļā. "Ja tu redzi ļoti atklāti, ka tevi politiski, izmantojot visus resursus, tā vai savādāk cenšas iznīcināt, ko man vajadzētu — viņam vēl piepalīdzēt?" viesojoties "Delfi TV ar Jāni Domburu" studijā, vaicāja Ušakovs.
Miljonus vērti lēmumi vienas dienas laikā
Ušakovs nav rīkojies kā krietns un rūpīgs saimnieks, teikts atstādināšanas rīkojumā. Proti, viņš lēmumus par "Rīgas Satiksmes" daudzmiljonu iepirkumiem pieņēmis sasteigti, neievērojot noteiktās procedūras. Turklāt, tā neesot bijusi pirmā reize, līdzīgi noticis arī iepriekšējā domes sasaukuma laikā, kad pēc 2017.gada 3.jūnija pašvaldību vēlēšanām, Ušakovs pildīja "Rīgas Satiksmes" kapitāla daļu turētāja pārstāvja pienākumus
No pienākumiem atstādinātais mērs pārliecināts, ka šis esot vienkārši jautājums par darba organizāciju, kurā nekā pretlikumīga gan neesot. Uz raidījuma vadītāja jautājumu, vai viņam "šķiet forši vienas dienas laikā pieņemt lēmumu par desmitiem miljonu", Ušakovs konkrētu atbildi nesniedza, vien norādīja, ka vienas dienas laikā iepirkumi neesot notikuši
Nav bijis krietns un rūpīgs saimnieks
Ušakovam arīdzan tiek pārmests fakts, ka "Rīgas Satiksmē" netika izveidota padome, kas sniegtu valdei piekrišanu jautājumos par īpaši lielām summām. ""Rīgas satiksmes" kapitāla daļu turētāja pārstāvis Nils Ušakovs nav ievērojis Pārvaldības likuma 82.panta ceturtās daļas 2.punktu un līdz šim brīdim nav izdarījis attiecīgus grozījumus Rīgas satiksmes statūtos, lai kā krietns un rūpīgs saimnieks izvērtētu darījumu slēgšanu, kas pārsniedz noteiktu summu un var ietekmēt kapitālsabiedrības darbību," vēsta dokuments. Jautāts, vai, ja Ušakovs veiktu grozījumus statūtos un izveidotu padomi, tas tiešām kaut ko mainītu, Pūce raidījuma vadītājam atbild ar pretjautājumu — kas, jūsuprāt, Jāni, kaut ko mainītu?
Ušakovs arī šeit savu vainu neredz, jo esot ievērojis likuma prasības, citādi nosakot, kādā veidā tiek kontrolēts iepirkumu process — ar dalībnieku sapulces lēmumu.
Ušakovs atzīst, ka 'grāmatvedību var pilnveidot'
Viens no Valsts kontroles 2019.gada 18.janvāra likumības un lietderības revīzijas "Vai Rīgas pilsētas transporta infrastruktūras, tajā skaitā autostāvvietu, izbūve, rekonstrukcija un uzturēšana notiek atbilstoši normatīvo aktu prasībām, plānveidīgi, efektīvi un ekonomiski?" ziņojuma secinājumiem ir tas, ka atbilstoši domes noteiktajam ieņēmumi no maksas autostāvvietām ir izlietojami maksas stāvvietu apsaimniekošanai un pārvaldīšanai, kā arī jaunu maksas stāvvietu ierīkošanai un satiksmes infrastruktūras attīstībai. Taču "Rīgas Satiksme" nenodrošina caurskatāmu grāmatvedības uzskaiti par ieņēmumu no maksas autostāvvietām izlietojumu, līdz ar to nav iespējams izsekot, kādiem mērķiem revidējamā laika posmā ir izlietoti apmēram 9 miljoni eiro. Uz šo savā rīkojumā atsaucas VARAM, norādot, ka Ušakovs ir atbildīgs konkrētajā jautājumā.
"Tā problēma ir tāda — ar deleģēšanas līgumu, jau 2005. gadā pieņemtu, "Rīgas Satiksmei" uzticēta visu auto stāvvietu apsaimniekošana. Deleģēšanas līgums nozīmē to, ka Rīgas domei no savas puses ir jāpārliecinās, ka "Rīgas Satiksmes" izmaksas, kas viņiem ir par šo pakalpojumu sniegšanu, ir pareizi aprēķinātas. Un tad starpību, kas veidojas starp izmaksām un ieņēmumiem, atgriezt atpakaļ pašvaldībā, kas nav darīts," paskaidro Pūce. Ušakovam vismaz vajadzējis pieprasīt kalkulāciju, ko viņš nav darījis.
Jautāts, vai taisnība, ka nav pieprasījis kalkulāciju, Ušakovs noteic, ka "grāmatvedību var pilnveidot". Viņš gan pārliecināts, ka uzņēmums šos līdzekļus nav izmantojis jebkādiem citiem nolūkiem.