Kaulu maiss, sarkanarmieši zem šosejas un trofeju 'melnais tirgus' – atbild kritušo meklētāji
Foto: DELFI
Pagājušajā gadsimtā Latvijas teritorijā notikušajos karos kritušo kareivju, arīdzan karagūstekņu mirstīgās atliekas arvien guļ Latvijas zemē – vēsturnieki lēš, ka kopējais Pirmajā pasaules karā, Otrajā pasaules karā un Latvijas Brīvības cīņās kritušo skaits sasniedz aptuveni 400 tūkstošus cilvēku, bet šeit mirušo karagūstekņu skaits – teju trešdaļu miljona. Lāčplēša dienā, 11. novembrī "Delfi TV ar Jāni Domburu" diskutēja ar entuziastiem, kas rūpējas par kritušo karavīru pīšļu uzmeklēšanu un pienācīgu apbedīšanu.

Karavīru pīšļu meklēšanas un pārapbedīšanas koordinācija Latvijā ir uzticēta Brāļu kapu komitejai. Tās vadītājs Arnis Āboltiņš diskusijā atklāja, ka komitejas darbu, arī izmaksas, kas saistītas ar kritušo Latvijas karavīru pārapbedīšanu finansē Aizsardzības ministrija. No tās budžeta šim mērķim ik gadu atvēlēti aptuveni 100 tūkstoši eiro.

Meklēšanas vienības "Leģenda" vadītājs Tālis Ešmits gan atzina, ka liela daļa no finansējuma, kas nepieciešams ekspedīciju organizēšanai, tiek piesaistīta no ārzemēm – gan ziedojumu, gan dažādos citos veidos, piemēram, organizējot loterijas, kuru uzvarētāji var piedalīties kādā no ekspedīcijām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!