Piesakoties dīkstāves pabalstiem, uzņēmumam galvenais ir parādīt cēloņsakarību starp Covid-19 izraisīto krīzi un darbinieku dīkstāvi – tā intervijā "Delfi TV ar Jāni Domburu" norādīja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme. "Audzēju burkānus, līdz šim piegādāju 10 restorāniem, restorāni šobrīd vairāk nestrādā, tāpēc burkāni vairāk nav jātīra un jāved," viņa ilustrēja ar piemēru. Jaunzeme gan atzina, ka daudzus – potenciāli līdz pat 180 000 – darbiniekus gaida "skaudrs patiesības mirklis", jo oficiālās algas, no kurām tiek rēķināti pabalsti ir nelielas, un tie var pat nepienākties vispār darba devēja nodokļu parādu dēļ.
Līdz pirmdienas vakaram VID no uzņēmumiem bija saņēmis 1195 iesniegumus dīkstāves pabalsta piešķiršanai par 5875 darbiniekiem, norādīja Jaunzeme. Pabalsts bija izmaksāts 62 darba devējiem par 214 darbiniekiem, kopējā summa - 51 112,37 eiro.
Saskaņā ar paša VID apkopotajiem datiem, dīkstāves pabalsti varētu attiekties uz līdz pat 465 000 darba ņēmēju. Jautāta, vai VID ir mēģinājis aprēķināt, cik no viņiem varētu saņemt pabalsta maksimālo apjomu 700 eiro mēnesī, un cik stipri mazāk, piemēram, 75% no minimālās algas, Jaunzeme norādīja, ka, piemēram, tajos uzņēmumos, kuri piedalās VID padziļinātās sadarbības programmā, vidējā alga ir ap 1500 eiro mēnesī, attiecīgi, dīkstāves gadījumā to darbinieki varētu saņemt maksimālos pabalstus. Saskaņā ar VID interneta vietnē pieejamo informāciju, šajā programmā šobrīd piedalās kopā 4385 uzņēmumi.