Satversmes tiesā pēc 20 Saeimas opozīcijas deputātu pieteikuma ierosināta lieta, kurā apstrīdēti Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma grozījumi, kas paredz līdz ar šī gada pašvaldību vēlēšanām Madonas novadā iekļaut Varakļānu pilsētu un pagastu un Murmastienes pagastu.
Tiesā ierosināta lieta par Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma pielikuma normu, kā arī grozījumu Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā normu atbilstību Satversmei.
Apstrīdētās normas paredz Murmastienes pagastu, Varakļānu pagastu un Varakļānu pilsētu iekļaut Madonas novadā.
Lieta ierosināta pēc 20 Saeimas deputātu pieteikuma. Pieteikuma iesniedzējs uzskata, ka apstrīdētās normas netika pieņemtas atbilstoši labas likumdošanas principam.
Likumdevējs nav ņēmis vērā arī Latviešu vēsturisko zemju likumā noteikto. Apstrīdētās normas esot pretrunā ar šo likumu, jo paredz Latgales vēsturiskajai zemei piederīgā Varakļānu novada pievienošanu Madonas novadam, kas gandrīz pilnībā ietilpst Vidzemes vēsturiskajā zemē.
Tāpat pieteikuma iesniedzēja ieskatā likumdevējs rīkojies patvaļīgi, neņemot vērā administratīvi teritoriālās reformas kritērijus, un nav pienācīgi izsvēris vietējās kopienas intereses, proti, konkrētā administratīvi teritoriālā iedalījuma risinājuma priekšrocības un trūkumus.
Tiesa uzaicinājusi Saeimu līdz martam iesniegt atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu. Lietas sagatavošanas termiņš ir jūnijs. Par lietas izskatīšanas procesa veidu un datumu tiesa lemj pēc lietas sagatavošanas.
Jau vēstīts, ka 2024. gada vasarā Saeima galīgajā lasījumā pieņēma valdības un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) virzītos grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, nosakot Varakļānu novada pievienošanu Madonas novadam.
Saskaņā ar Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu Varakļānu novada pašvaldībai konsultatīvos nolūkos līdz 2021. gada 1. oktobrim bija jāorganizē publiskā apspriešana par Varakļānu novada apvienošanos ar apkārtējiem novadiem administratīvi teritoriālās reformas mērķu sasniegšanai.
Organizētās aptaujas rezultāti parādīja, ka gadījumā, ja administratīvi teritoriālās reformas gaitā tiks lemts par Varakļānu novada apvienošanu, iedzīvotāju absolūtais vairākums vēlētos, lai tas būtu Madonas novads.
Varakļānu novads bija vienīgā pašvaldība, kuras apvienošana ar kādu no kaimiņu novadiem bija palicis neatrisināts jautājums.
VARAM, izvērtējot administratīvi teritoriālās reformas mērķus, jau pirms dažiem gadiem plānoja Varakļānu novadu apvienot ar Madonas novadu un šādu vēlmi vairākās aptaujās pauda arī novada iedzīvotāji, iepriekšējā, 13. Saeima lēma to apvienot ar Rēzeknes novadu. Satversmes tiesa iepriekš atzina, ka 13. Saeimas lēmums neatbilst valsts pamatlikumam.
Likuma izmaiņas stājās spēkā 2024. gada 30. jūnijā, lai regulētu Varakļānu novada pašvaldības un Madonas novada pašvaldības darba turpināšanu līdz 2025. gada pašvaldību vēlēšanām, kā arī noteiktu 2025. gada pašvaldību vēlēšanu norises un izsludināšanas kārtību attiecībā uz Varakļānu novada un Madonas novada administratīvajām teritorijām.