Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvalde augustā Nodokļu un muitas lietu prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai nosūtīja kriminālprocesu pret trīs personām par grāmatvedības uzskaitē neuzrādītas darba samaksas izmaksu ievērojamā apmērā, nenomaksājot iedzīvotāju ienākuma nodokli un neveicot valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Aplokšņu algas izmaksātas kādā kravu pārvadājumu nozares uzņēmumā, portāls "Delfi" uzzināja VID.

Pirmstiesas izmeklēšanas sākuma stadijā 2023. gada martā tika veiktas procesuālas darbības, tostarp, kratīšanas ar uzņēmuma saimniecisko darbību saistītos objektos, kuru laikā izņemti dažādi lietiskie pierādījumi, piemēram, skaidra nauda, kas bija paredzēta tā dēvēto aplokšņu algu izmaksai.

Turpmākās pirmstiesas izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka uzņēmums laikā no 2019.gada augusta līdz 2023. gada martam izmaksāja darbiniekiem grāmatvedības uzskaitē neuzrādītu darba samaksu 1,2 miljonu eiro apmērā, kā arī izvairījās no nodokļu nomaksas teju miljons eiro apmērā.

Kriminālprocesa ietvaros uzsākts process par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu juridiskajai personai, kā arī mantisko jautājumu risināšanai, uzlikti aresti nekustamajiem īpašumiem vairāk nekā pusmiljons eiro apmērā.

Kriminālprocess nosūtīts kriminālvajāšanas uzsākšanai pēc noziedzīga nodarījuma pazīmēm, kas paredzētas Krimināllikuma 217.1pantā un 218. panta otrajā daļā darba samaksas noteikumu pārkāpšana un izvairīšanās no nodokļu nomaksas.

Krimināllikums par grāmatvedības uzskaitē neuzrādītas darba samaksas izmaksāšanu, ja tas izdarīts ievērojamā apmērā, kā sodu paredz piemērot brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai sabiedrisko darbu, vai naudas sodu un atņemot tiesības uz noteiktu vai visu veidu komercdarbību vai uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz trim gadiem.

Par izvairīšanos no nodokļu vai tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas vai par ienākumu, peļņas vai citu ar nodokli apliekamo objektu slēpšanu vai samazināšanu, ja ar to nodarīti zaudējumi valstij vai pašvaldībai lielā apmērā, Krimināllikums kā sodu vainīgajam paredz piemērot brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai sabiedrisko darbu, vai naudas sodu, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

Saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 19. pantu neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.

VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Aigars Prusaks aicinājis cilvēkus apzināties, ka, "saņemot "aplokšņu" algas, tiek negatīvi ietekmētas iespējas nākotnē saņemt vecuma pensiju, kā arī citus valstī noteiktos sociālos pakalpojumus, piemēram, valsts atbalstu slimības, darba traumas vai bezdarba gadījumā".

Tādēļ VID pateicas visiem, kuri ir ziņojuši, un aicinām arī turpmāk ziņot VID par tā dēvēto aplokšņu algu gadījumiem, zvanot pa VID bezmaksas anonīmo uzticības tālruni +371 80009070 vai rakstot uz e-pasta adresi parkapumi@vid.gov.lv.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!