Latvijas pilsonis kā DJ centies iekarot Londonas klubus, uzdodoties par citu mākslinieku
Foto: Shutterstock

Kāds Lielbritānijā dzīvojošs Latvijas pilsonis ticis pie iespējas kā dīdžejs (DJ) uzstāties Londonas klubos, uzdodoties par citu populāru mākslinieku un spēlējot arī tā producēto mūziku, vēsta laikraksts "Latvijas Avīze" (LA), atsaucoties uz portālu "Cybernews.com".

33 gadus vecais Latvijas pilsonis Iļja Griškevičs Londonā dzīvojošajam pasākumu organizatoram un mūzikas producentam Jaroslavam Gorovojam jeb DJ Mneemo stādījies priekšā kā DJ Notsobad un apgalvojis, ka izlēmis sākt publiski uzstāties. Tomēr patiesībā zem skatuves vārda "Notsobad", neatklājot savu īsto vārdu, darbojas cits cilvēks - lietuviešu producents un komponists Karolis Labanauskis, kurš ar citu segvārdu piedalījies arī pasaulē zināmu hītu radīšanā, piemēram, tādiem māksliniekiem kā Dāvids Geta (David Guetta).

Griškevičs, uzdodoties par "Notsobad", piedāvājis Gorovojam spēlēt Londonas klubā sākotnēji bez atlīdzības. Pasākumu organizētājam šis piedāvājums šķitis ļoti labs, ņemot vērā iespaidīgo "Notsobad" klausītāju loku tiešsaistē.

Aizdomas sākušas rasties, izdzirdot paša Griškeviča radīto mūziku, kas esot bijusi zemā līmenī un stipri atšķīrusies no internetā publicētā "Notsobad" veikuma. Tāpat Griškevičs esot izvairījies no fotografēšanās reklāmas materiāliem, pieprasot, lai viņa foto būtu miglaini vai viņš būtu saulesbrillēs.

Aizdomas vēl vairāk pastiprinājušās pērn oktobra vidū, kad Griškevičs naktsklubā "B London" saticies ar iespējamo sadarbības partneri - Lūku Pauveru. Uz jautājumu, ko domā par granulārā sintezatora izmantošanu vienā no paša radītajiem skaņdarbiem, Griškevičs nav varējis atbildēt un taisnojies, ka mūzikas tapšanā piedalās vairāki cilvēki, tādēļ neesot informēts par tehniskām detaļām.

Viltvārdis galu galā pieķerts, īstajam "Notsobad" sazinoties ar Pauveru.

Brīdī, kad portāls "Cybernews.com" sācis izmeklēšanu, Griškevičs vairs nav bijis sazvanāms un nav atbildējis uz e-pastiem un ziņām sociālajos tīklos, vairāki viņa konti vairs nav bijuši publiski pieejami. Arī visi LA centieni sazināties ar Londonā dzīvojošo Griškeviču, lai noskaidrotu viņa viedokli, bijuši bez panākumiem.

Īstais "Notsobad" - Labanauskis - uzsver, ka viltvārdis ne tikai zaga viņa mūziku, bet arī izlikās par viņu. "Domāju, ka viņa galvenais mērķis bija kļūt par pazīstamu dīdžeju," intervijā LA paudis Karolis.

"Mūsdienās, ja vēlies uzstāties un braukāt apkārt, ir ļoti svarīgi radīt pašam savu mūziku. Viņa paša mūzika tādu iespēju nedeva, jo trūka nepieciešamo iemaņu. Tā nu viņš izdomāja plānu - atrada veiksmīgu projektu, kura radītāji nav publiski zināmi, un izlikās, ka tas ir viņa, radot iespaidu, ka viņš ir veiksmīgs DJ un mūzikas producents," ar savu redzējumu par notikušo dalās Karolis.

Tā kā nebija iespējams izdzēst viltvārža sociālo tīklu kontus, Karolim nācies veikt izmeklēšanu, brīdinot visus, kurus iespējams pabrīdināt. Par notikušo esot ziņots arī policijai Lietuvā.

Otrs viltvārža upuris - Gorovojs -, kurš labi pārzina situāciju Londonas klubos, skaidro, ka nepazīstamu dīdžeju uzstāšanās Londonas klubos par brīvu, lai pamazām iegūtu popularitāti, ir vispārpieņemta prakse. Honorāru saņem tikai pazīstami dīdžeji, kuriem arī sociālajos tīklos ir daudz sekotāju, jo tādējādi klubam ir nodrošināts labs apmeklējums un peļņa.

"Kad Iļja ar mums sakontaktējās, viņš apgalvoja, ka tā ir viņa pirmā parādīšanās publikai, prezentējot sevi kā cilvēku, kurš papildus radošajam darbam ierakstu studijā vēlas sākt dīdžeja karjeru," LA stāstījis pasākumu organizators. "Baidījāmies riskēt, tādēļ piedāvājām spēlēt pašās beigās - pēdējā nakts stundā, kas parasti ir mazāk kritiska kopējā pasākuma veiksmei," stceras Gorovojs, atzīstot, ka šis gadījums visiem bijusi laba mācība, lai nākotnē būtu īpaši piesardzīgi.

Laikraksts norāda, ka Latvijas slavenību sociālo tīklu kontu viltošana jau kļuvusi teju par ikdienu. Piemēram, Roberts Lejasmeijers, kurš pazīstams gan kā dīdžejs, gan kā mūzikas producents, arī ticis pie vairākiem viltotiem kontiem. Lejasmeijers min, ka šajā gadījumā mērķis varētu būt naudas izkrāpšana no sekotājiem kaut kad nākotnē.

"Droši vien pēc kāda laika viltvārdis paziņos - tagad ir grūti laiki, rīt spēle, vai nevari pārskaitīt naudu? Vai aizķēries kaut kur lidostā, un vajag naudu. Iespējams, kāds arī pārskaitītu, jo padomās - Roberts Lejasmeijers tak ir Latvijā zināms dīdžejs, varbūt tiešām viņam ir problēmas, viņš tak atdos," domā Lejasmeijers.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!