ekis
Foto: LETA
Prokurors Edvīns Piliksers pirmdien pabeidza lasīt apsūdzības, tā dēvētajā Digitālas televīzijas krimināllietā, kurā uz apsūdzēto sola atrodas 20 personas. Neviens no apsūdzētajiem pirmdien savu vainu viņiem inkriminētajos noziegumos neatzina.
"Nesaprotu, kuras no manām advokāta darbībām ir bijušas nelikumīgas," pēc apsūdzības noklausīšanās tiesai teica viens no apsūdzētajiem, advokāts Jānis Loze. Advokāts uz tiesas jautājumu, vai viņš atzīst savu vainu inkriminētajās apsūdzībās, atbildēja noliedzoši.

Nesaprašanu par apsūdzībām pauda arī pārējie uz apsūdzēto sola sēdošie. Latvijas Neatkarīgās televīzijas valdes priekšsēdētājs Andrejs Ēķis tiesai norādīja, ka no apsūdzībām nesaprot, ar kādu noziedzīgu grupu ir sadarbojies un kādas noziedzīgas darbības veicis. "Manis veiktās darbības bija vērstas tikai uz televīzijas progresu Latvijā," pēc apsūdzību uzklausīšanas sacīja VAS "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" (LVRTC) bijušais valdes priekšsēdētājs Māris Pauders. Līdzīgi savas darbības tiesā skaidroja arī Digitālā Latvijas un Radio Televīzijas centra (DLRTC) ģenerāldirektors Guntars Spunde. Viņš tiesā uzsvēra, ka "godprātīgi mēģināju Latvijā ieviest ciparu televīziju."

Advokāts Mārtiņš Kvēps, paužot attieksmi par apsūdzībām, norādīja, ka no apsūdzības nav skaidrs, ar kādām tieši personām viņš iepriekš vienojies, lai veiktu krāpšanu grupā.

Arī pārējie apsūdzētie tiesai pauda neizpratni par noziegumiem, kurus prokuratūra viņiem inkriminējusi un vairāki pasūdzētie norādīja, ka viņiem nav skaidrs, kādās grupās noziegumi r pastrādāti un ar ko katrs no viņiem iepriekš ir vienojies.

Pēc apsūdzēto viedokļa uzklausīšanas tiesa, pirmdien, sāka pratināt arī pirmos lieciniekus.

Portāls "Delfi" jau rakstīja, ka tiesai krimināllietu, kurā materiāli apkopoti 59 sējumos, nodeva 2007. gadā, taču dažādu iemeslu dēļ tā vairākkārtīgi tika atlikta.

Digitālās televīzijas lieta ir saistīta ar DLRTC un "Kempmayer" vienošanos, kas paredzēja vairākos posmos ieviest digitālo televīziju un uz Latviju nogādāt dažādu specifisku aparatūru digitālajai apraidei. Projekta kopējās izmaksas iepriekš lēstas daudzos desmitos miljonos latu.

Saistībā ar minētā projekta izpildes gaitu apsūdzības šajā lietā uzrādītas pēc Krimināllikuma (KL) 317. panta par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, pēc KL 319. panta par valsts amatpersonas bezdarbību, pēc KL 177. panta par krāpšanu un pēc KL 195. panta par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu.

Pēc KL 177. panta 3. daļas par krāpšanu lielā apjomā apsūdzēts bijušā premjera un Tautas partijas (TP) dibinātāja Andra Šķēles firmas SIA "Uzņēmumu vadība un konsultācijas" finanšu konsultants Harijs Krongorns.

DLRTC ģenerāldirektors Guntars Spunde apsūdzēts pēc KL 177. panta 3. daļas un 15. panta 4. daļas par mēģinājumu personu grupā veikt krāpšanu lielā apjomā un pēc KL 318. panta 2. daļas par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

Pauders apsūdzēts pēc KL 177. panta 3. daļas, 20. panta 4. daļas un 15. panta 4. daļas par lielas krāpšanas mēģinājuma atbalstīšanu un pēc KL 318. panta 2. daļas par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

Divi bijušie DLRTC valdes locekļi Jānis Plūme un Alfrēds Janevics apsūdzēti pēc KL 319. panta 1. daļas par valsts amatpersonas bezdarbību.

Bijušie LVRTC valsts pilnvarnieki Ināra Rudaka, Ojārs Rubenis, Didzis Jonovs un Andrians Ļublins apsūdzēti pēc KL 319. panta 2. daļas par valsts amatpersonas bezdarbību, kas radījusi zaudējumus valsts uzņēmumiem.

SIA "VP Partneri" direktoram, bijušajam apsardzes uzņēmuma "Falck apsargs" valdes priekšsēdētājam Valdim Purvinskim apsūdzība uzrādīta pēc KL 177. panta 3. daļas un 20. panta 4. daļas par lielas krāpšanas atbalstīšanu un pēc KL 196. panta 2. daļas par uzņēmuma atbildīga darbinieka pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā.

Bijušie "Kempmayer" valdes locekļi Jānis Svārpstons, Juris Ulmanis, Jānis Zips un Andrejs Zabeckis apsūdzēti pēc KL 177. panta 3.daļas par krāpšanu lielā apjomā, pēc KL 195. panta 2. daļas par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju lielā apjomā un pēc KL 196. panta 2. daļas par uzņēmuma atbildīga darbinieka pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā.

Advokāts Jānis Loze un uzņēmējs Uldis Kokins apsūdzēti pēc KL 177. panta 3. daļas par krāpšanu lielā apjomā un KL 195. panta 2. daļas par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu lielā apjomā, bet advokātam Mārtiņam Kvēpam apsūdzība izvirzīta pēc KL 177. panta 3. daļas par krāpšanu lielā apjomā.

Latvijas Neatkarīgās televīzijas valdes priekšsēdētājam Andrejam Ēķim un ar politiķi Vili Krištopanu saistītās kompānijas "Interbaltija AG" padomes priekšsēdētājam Gintam Bandēnam apsūdzība uzrādīta pēc KL 20. panta 2. daļas un 177. panta 3. daļas - par krāpšanu personu grupā lielā apmērā un šī noziedzīgā nodarījuma organizēšanu.

Savukārt ekspermjera Šķēles kādreizējais biroja vadītājs Jurģis Liepnieks apsūdzēts pēc KL 20. panta 2. daļas un 177 .panta 3. daļas - par līdzdalību krāpšanas lielā apmērā organizēšanā, kā arī pēc KL 195. panta 2. daļas - par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!