f64_tiesa_090609_005
Foto: F64
Prokurors Eduards Bartkevičs plāno grozīt valsts apsūdzību krimināllietā, kurā pēc Krimināllikuma (KL) pantiem par krāpšanu un dokumentu viltošanu apsūdzēta bijušā AS "Parex banka" prezidenta Valērija Kargina šķirtā sieva Tatjana Kargina un viņas māte Elvīra Iņušova.

Kā informēja tiesā, otrdien lietā nopratināts viens liecinieks, bet prokurors norādījis, ka nepieciešams grozīt apsūdzību. Lai to varētu izdarīt, lietas izskatīšanā pasludināts pārtraukums līdz 16.maija plkst.10.

Pagaidām nav zināms, ko tieši prokurors apsūdzībā iecerējis grozīt.

Apsūdzība abām sievietēm celta saistībā ar it kā notikušu krāpšanu pret Karginas biznesa partneri - SIA "Imperius" 50% kapitāldaļu īpašnieku -, kurš tagad arī atzīts par cietušo, iepriekš pastāstīja advokāts Mihails Kļaviņš.

Kā iepriekš informēja Ģenerālprokuratūras preses pārstāvis Andrejs Vasks, Karginai galīgā apsūdzība uzrādīta pēc KL 177.panta 3.daļas - par krāpšanu, ja tā izdarīta lielā apmērā vai ja to izdarījusi organizēta grupa. Minētajā likuma pantā paredzētais sods ir brīvības atņemšana uz laiku no pieciem līdz 13 gadiem vai naudas sods līdz 150 minimālajām mēnešalgām, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās. Pēc identiska panta apsūdzēta arī Karginas māte.

Tāpat Karginai apsūdzība uzrādīta pēc KL 275.panta 2.daļas caur 20.panta 2.daļu - par dokumenta, zīmoga un spiedoga viltošanu un šo viltojumu realizēšanu un izmantošanu, ja šīs darbības veiktas atkārtoti vai mantkārīgā nolūkā vai ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, vai ja tās radījušas būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai, vai ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm. Pie kam Kargina apsūdzēta arī par šī nozieguma organizēšanu. Saskaņā ar likumdošanu vainīgās personas par šo nodarījumu var tikt sodītas ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz 60 minimālajām mēnešalgām.

Arī Iņušovai apsūdzība uzrādīta pēc KL 275.panta 2.daļas.

Jau rakstīts, ka pirms vairākiem gadiem Andrejs Kalējs bija sameklējis vērtīgu zemesgabalu Pierīgā, taču viņam pietrūcis līdzekļu, lai iegādātos visu nolūkoto zemi. Viņš piesaistīja Karginu, kura investēja savus līdzekļus, un kopīgi tika nodibināta SIA "Imperius", par kuras īpašniekiem kļuva pats Kalējs un Karginas māte Iņušova. Katram piederēja 50%. Savukārt uzņēmuma valdē bija Kalējs un Kargina.

2006.gada beigās cita firma - SIA "SPT" - izteica piedāvājumu atpirkt "Imperius" no īpašniekiem līdz ar visu firmai piederošo nekustamo īpašumu par 4,3 miljoniem eiro (3,01 miljonu latu).

Šā darījuma izdošanās gadījumā abi īpašnieki iegūtu katrs 50% no peļņas. Lai iegūtu nevis 50% no summas, bet vairāk, Kargina un Iņušova 2006.gada 21.novembrī sasauca fiktīvu dalībnieku atkārtoto sapulci ar mērķi palielināt pamatkapitālu. Kalējs netika informēts par šo sapulci, par to, ka pamatkapitāls palielināts līdz 20 000 latu un ka viņam no tā atlikuši tikai 5%. Pat to, ka viņš atlaists no valdes priekšsēdētāja amata, Kalējs uzzinājis tikai pēc tam, kad Uzņēmumu reģistrs jau bija reģistrējis nelikumīgās izmaiņas.

Kalējs ierosināja civilprasību, un Vidzemes priekšpilsētas tiesa nosprieda atzīt pamatkapitāla palielināšanu par nelikumīgu un atceļamu. Tiesa konstatēja, ka ārkārtas atkārtotā dalībnieku sapulce nemaz nav notikusi, bet sapulces dokumenti sagatavoti ārpus "Imperius" telpām - apsardzes firma liecināja, ka sapulces dienā uzņēmuma telpās vispār neviena nav bijis, jo visu dienu signalizācija nemaz nav bijusi izslēgta, nesakrita dokumentu datumi utt.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!