Vēja parka investors Indreks Kuivaliks atsaucis 50 miljonus eiro lielo starptautisko prasību pret valsti. Taču Valsts policija un prokuratūra turpina izmeklēt virkni noziegumu, kas, iespējams, esot pastrādāti pret "Norvik banku".
Aizdomās par krāpšanu, viltošanu, netīras naudas atmazgāšanu, novešanu līdz maksātnespējai tiek turētas deviņas personas – Andruss un Tīna Petersoni, Henri Treude, Alari Piperals, Santa Kola, Jānis Vanks, Jurijs Šapurovs, Aldis Upenieks, Ilze Berziņa. Prokuratūra sākusi apsūdzību uzrādīšanas, vēstī raidījums.
Daļa no apjomīgās lietas jau atrodas tiesā. Izmeklētāji vēlas, lai par noziedzīgi iegūtu atzīt naudu, par kuru ar Kuivaliku saistītie cilvēki būvējuši vēja parku, kā arī pirkuši nekustamos īpašumus, dārgas mašīnas un apsvēruši arī jahtas iegādi.
"Kredīta atmaksa netika plānota un nebija iespējama. Atsevišķi uzņēmumi, kam tika izsniegti miljonu kredīti, bija faktiskā maksātnespējas stāvoklī," nozieguma būtību skaidro prokurore Judīte Ķireja.
Raidījums vēstī, ka ar izmeklētājiem nesaskaņotus manevrus šonedēļ tiesā sākusi par cietušo atzītā "Norvik banka". Tā prasījusi atcelt arestu daļai vēja parku mantas. Taču raidījums skaidro, ka pēc mierizlīguma noslēgšanas bankas pozīcijas maiņa bijusi gaidāma.
"Norvik" advokāti iesnieguši dokumentus, kas apliecinot, ka vēja parks vairs nepieder igauņi investoriem. Patiesā labuma guvēji "Winergy" tagad ir "Norvik bankas" valdes priekšsēdētājs Olivers Bramvels un jaunais bankas akcionārs Devons Arčers.
Arčers šoruden kļuvis par bankas līdzīpašnieku, ieguldot astoņus miljonus eiro. Viņš strādā Ukrainas gāzes kompānijas "Burisma" valdē kopā ar ASV viceprezidenta Džo Baidena dēlu.
Tiesa par aresta atcelšanu grasās lemt janvāra vidū. Raidījums pauž, ka patlaban lietā pastāv neskaidrība, vai "Norvik bankas" lūgums nav tikai sākums. Pastāv iespējamība, ka banka varētu atteikties no visām pretenzijām pret aizdomās turētajiem par miljonu izkrāpšanu.
Prokurores raidījumam atklāj, ka mierizlīgums un starptautiskās šķīrējtiesas iznākums viņām nav saistošs. "Kriminālprocesu tas nevarētu ietekmēt, jo kriminālprocess ir par sevišķi smagu noziegumu izdarīšanu," raidījumam skaidrojusi Ķireja.
Iesaistītie no atklātām intervijām raidījumam atteikušies.