Pirmdien Valsts policija (VP) paziņoja par prokuratūrai nodotu kriminālprocesu pret trim personām saistībā ar Eiropas Savienībā (ES) zagtu luksusa klases auto izvešanu caur Latviju uz Tadžikistānu. Portāls “Delfi” piedāvā ieskatu spilgtākajos gadījumos, kas atklāti luksusa auto jomā.
Aiztur par noziedzīgas naudas atmazgāšanu luksusa auto iegādē
Novembra beigās Valsts policija (VP) paziņoja, ka ir aizturējusi četru personu grupu aizdomās par neskaidras izcelsmes naudas līdzekļu legalizāciju, iegādājoties luksus klases automašīnas.
Kā informēja VP preses pārstāve Ilze Jurēvica, sākot cīņu ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu dažādos kustamos un nekustamos īpašumos, VP Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes darbinieku redzeslokā nonāca kāda četru personu grupa. Organizētās grupas dalībnieki tiek turēti aizdomās par iespējamu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju lielā apmērā, iegādājoties luksus klases automašīnas par neskaidras izcelsmes naudas līdzekļiem laikā no šā gada jūlija līdz novembrim.
Lai precīzi skaidrotu notikušā apstākļus un iesaistīto personu atbildību tajā, VP uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 195.panta trešās daļas par iespējamu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā organizētā grupā.
Izmeklēšanas laikā iegūtā informācija liecina, ka aizdomās turētās grupas dalībnieki ekskluzīvās automašīnas iegādājušies no oficiāliem Latvijas dīleriem, par tām maksājot skaidrā naudā. Noskaidrots, ka katras automašīnas tirgus vērtība ir ne mazāka par 100 000 eiro. Tāpat ekskluzīvie transportlīdzekļi sākotnēji reģistrēti fiktīvu firmu īpašumā, kuru īpašnieki ir personas bez noteiktas dzīvesvietas. Vēlāk automašīnas "oficiāli" izpirktas no šo firmu īpašuma par samazinātu cenu.
Novembra vidū likumsargi Rīgas reģionā aizturēja četras aizdomās turētās personas - 1972., 1958. un 1971. gadā dzimušus vīriešus un 1968. gadā dzimušu sievieti. Sievietei un 1971. gadā dzimušajam vīrietim tika piemērots drošības līdzeklis apcietinājums.
Tāpat izmeklēšanas gaitā Rīgas reģionā veiktas vairākas kratīšanas, kuru laikā izņemtas divas luksus automašīnas - "Mercedes" un BMW -, skaidras naudas līdzekļi aptuveni 100 000 eiro apmērā, vairāki zelta stienīši, kā arī dažādi dokumenti un elektroniskie datu nesēji, kas apstiprina saistību ar fiktīvi veidotajām firmām.
Starptautiskā operācijā Baltijā izjauc luksusa automašīnu zagļu grupējumu
2013. gada rudenī Eiropola un Baltijas valstu likumsargu kopīgā operācijā "Balcar" tika izjaukti zagļu grupējumi no Lietuvas, kas nodarbojās ar luksusa automašīnu zādzībām Igaunijā, Latvijā un Lietuvā, atsaucoties uz Eiropola sniegto informāciju, vēstīja aģentūra LETA.
Zagļu grupējumi kopumā paveikuši 99 zādzības. Igaunijā par 56 automašīnu zādzību pastrādāšanu notiesāti 25 cilvēki. Savukārt Latvijā veiktas 43 zādzības.
Likumsargu kopīgās operācijas ietvaros izjaukti četri Lietuvā bāzētu zagļu grupējumi, kas Igaunijā un Latvijā zaga luksusa automašīnas.
Pateicoties izmeklēšanas darbam, cietušajiem izmaksātas kompensācijas 550 000 eiro apmērā.
Latvijas, Lietuvas un Igaunijas izmeklētāju komandas operācijā izmantots koordinācijas atbalsts, finansējums un analītika no Eiropas institūcijām "Europol" un "Eurojust".
"Balcar" ir viena no apjomīgākajām un ilgākajām kopīgajām likumsargu operācijām Baltijas reģionā, un tā ilga no 2009. gada aprīļa līdz 2012. gada aprīlim.
Pārbaudot ekskluzīvu automašīnu ievešanu, VID atklāj divas shēmas
2006. gada pavasarī divas shēmas, kā izvairīties no nodokļu nomaksas, ievedot Latvijā automašīnas "Hummer H3" un "Ford Mustang", atklāja Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Pārkāpumus dienests atklāja, pārbaudot uzņēmumus, kas pastiprinātu vērību bija pievērsuši ekskluzīvu automašīnu iegādei.
Izmantojot vienu shēmu, automašīnas Latvijā tika ievestas, samazinot to vērtību un tā pilnībā nenomaksājot nodokļus. Otra shēma izmantota, ievedot automašīnas bez pavaddokumentiem, reģistrējot tās uz fiktīvu uzņēmumu vārda un pēc tam pārdodot tālāk.
Laikā no 2005. gada septembra, kad VID sāka pievērst pastiprinātu uzmanību luksus automašīnu ievešanai un realizācijai Latvijā, līdz 2006. gada februāra vidum VID aizliedza pārreģistrēt Ceļu satiksmes drošības departamentā aptuveni 70 automašīnas "Hummer", "Porsche", "Infiniti", "Ferrari", "Bentley", "Maserati", "Lamborghini", "Lexus". Aizturētas un atsavinātas tika vairāk nekā 20 automašīnas "Hummer", "Porsche", "Dodge Caravan" un citas.
2006. gada sākumā VID Muitas kriminālpārvaldes darbinieki veica vairāk nekā desmit pārbaudes, kas saistītas ar auto ievešanu. Pārbaudēs automašīnu īpašnieki un lietotāji nevarēja uzrādīt automašīnu pavaddokumentus un izcelsmi apliecinošu dokumentus, tāpēc janvārī un februārī VID uzsāka trīs administratīvā pārkāpuma lietas.
Turpinot pārbaudes, VID 20. martā uzsāka kriminālprocesu pēc Krimināllikuma par divu "Hummer H3" automašīnu glabāšanu bez automašīnas pavaddokumentiem un izcelsmes dokumentiem, kas apliecinātu to legālu pārvietošanu pāri valsts robežai.
VID jau iepriekš bija veicis fizisko un juridisko personu, kuras figurē šajās pārbaudēs, kratīšanas kāda cita kriminālprocesa gaitā, kas bija sākts 2006. gada janvārī par astoņu vieglo automašīnu kontrabandu un izvairīšanos no nodokļu nomaksas.
Izmeklēšanas gaitā VID atklāja nelikumīgas darbības automašīnu piegādē no Eiropas Savienības dalībvalstīm, kā arī noskaidroja personas, kas organizējušas un arī ievedušas minētās automašīnas.
Notver luksusa klases auto ievedējus – konsultantus
2005. gada vasarā Valsts ieņēmumu dienests (VID) atklāja organizētu grupējumu, kas nodarbojās ar nelegālu luksusa klases automašīnu ievešanu Latvijā, to pārdošanu, nemaksājot nodokļus un legalizējot noziedzīgi iegūtus līdzekļus.
VID pieķēra sešu personu grupu, kas izmantoja fiktīvi reģistrētu uzņēmumu rekvizītus, kā arī viltotus dokumentus, un tā ieveda Latvijā vairākas luksusa klases vieglās automašīnas, kas pēc tam pārdotas tālāk.
Noziedzīgais grupējums darbojās divos "virzienos" – tirgoja nelegāli ievestos auto un sniedza konsultācijas, kā izvairīties no nodokļu maksāšanas un kā legalizēt līdzekļus jeb atmazgāt naudu.
VID izmeklēšanā veica 12 kratīšanas un uzlika arestu 55 000 latu un 40 000 eiro, kā arī slēdza 14 kontus, kas iepriekš izmantoti, lai izvairītos no nodokļu nomaksas un veiktu naudas atmazgāšanas operācijas.
Tika noteikti liegumi rīkoties ar astoņiem mazlietotiem auto – divām "BMW X5" markas automašīnām, četrām "Mercedes Benz" automašīnām, vienu "Toyota" un vienu "Jaguar" markas mašīnu.
Zagtus auto atrod Daugavpilī; sagatavoti tālākai transportēšanai
Daļa no atrastajiem BMW X6, BMW X5, BMW 7, "Porche Cayene" un "Lexus" markas auto jau bija sakrautas uz dzelzceļa platformām un sagatavotas sūtīšanai ārpus ES.
Policija aizturējusi 1988.gadā dzimušu Lietuvas pilsoni un 1968. gadā dzimušu Tadžikistānas pilsoni.