Lēmumus laikā no 2017. gada 13. janvāra līdz 17. janvārim apjomīgajā "Latvenergo" amatpersonu krimināllietā pieņēmusi Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurore Viorika Jirgena.
Apsūdzības celtas par dažādu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu saistībā ar laika periodā no 2004. gada 8. jūnija līdz 2010. gada 3. martam Rīgas otrās Termoelektrocentrāles (TEC-2) abās kārtās notikušo iepirkumu procedūru rezultātā noslēgtajiem līgumiem.
Advokāts Egons Rusanovs raidījumam "TV3 Ziņas" apstiprinājis, ka apsūdzība celta arī pret viņa klientu – bijušo "Latvenergo" valdes priekšsēdētāju Kārli Miķelsonu.
Apsūdzības celtas saistībā ar sešiem AS "Latvenergo" un Šveices uzņēmuma noslēgtajiem konsultāciju līgumiem par kopējo summu 8 349 376 eiro (bez pievienotās vērtības nodokļa), "Latvenergo" un Spānijas uzņēmuma noslēgtajiem Rīgas otrās Termoelektrocentrāles pirmās kārtas būvniecības līgumu par 177 863 607 eiro bez PVN un apkopes un uzturēšanas līgumu par 95 000 000 eiro bez PVN, kā arī "Latvenergo" un Turcijas uzņēmuma starpā noslēgto Rīgas otrās Termoelektrocentrāles otrās kārtas būvniecības līgumu par 289 596 131 eiro un 57 892 156 ASV dolāriem bez PVN).
Papildinot un grozot iepriekš pieņemtos lēmumus, ir celtas galīgās apsūdzības gan personām, kuras jau iepriekš šajā lietā bija apsūdzētas, gan arī celtas apsūdzības citām, līdz šim neapsūdzētām personām.
Tādējādi šobrīd šajā kriminālprocesā kopā ir apsūdzētas 12 personas.
Kā informē prokuratūrā, galīgās apsūdzības celtas trim bijušajām "Latvenergo" amatpersonām par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, kas izraisījušas smagas sekas, sadārdzinot iepriekšminētos sešus konsultāciju līgumus kopā par 201 196 eiro, ar Spānijas uzņēmumu noslēgtos līgumus kopā par 24 796 966 eiro un ar Turcijas uzņēmumu noslēgto līgumu par 11 289 222 eiro.
Apsūdzības celtas par kukuļņemšanu lielā apmērā, kur saistībā ar Tec-2 abās kārtās noslēgtajiem sešiem konsultācijas līgumiem un TEC-2 pirmās kārtas būvniecības un apkopes un uzturēšanas līgumiem trīs bijušās amatpersonas pieņēma kukuli kopā 3 967 167,71 eiro apmērā, kā arī TEC-2 otrās kārtas būvniecības līgumu pieņēma daļu no kukuļa – 191 392 eiro.
Divām no bijušajām "Latvenergo" amatpersonām apsūdzības celtas arī par organizētā grupā izdarītu noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā ar citiem organizētās grupas dalībniekiem, kopskaitā astoņām personām, kopā legalizējot 8 252 513 eiro.
Vienai personai apsūdzība celta par "Latvenergo" bijušo amatpersonu izdarītās dienesta pilnvaru pārsniegšanas, kas izraisījušas smagas sekas, atbalstīšanu, par kukuļdošanu lielā apmērā bijušajām "Latvenergo" amatpersonām, par tirgošanos ar ietekmi saistībā ar līgumiem, kas noslēgti starp "Latvenergo" un Šveices, Spānijas un Turcijas uzņēmumiem.
Diviem ārvalsts pilsoņiem apsūdzības celtas par tirgošanos ar ietekmi saistībā ar "Latvenergo" un Šveices uzņēmuma starpā noslēgtajiem sešiem konsultāciju līgumiem. Pret šo Šveices uzņēmumu uzsākts process par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu juridiskajai personai.
Vienai personai apsūdzība celta par to, ka viņa atbalstīja tirgošanos ar ietekmi, kas notika saistībā ar "Latvenergo" un Turcijas uzņēmuma starpā noslēgto līgumu.
Prokuratūrā atzīmē, ka 2013. gada 15. martā prokurore Jirgena par tirgošanos ar ietekmi saistībā ar "Latvenergo" un Turcijas uzņēmuma starpā noslēgto līgumu ar priekšrakstu par sodu Turcijas pilsonim Ozguram Umutam Eroglu piemēroja naudas sodu 60 minimālo mēnešalgu jeb 12 000 latu (17 074 eiro) apmērā, bet juridiskajai personai – uzņēmumam "Gama" – naudas piedziņu 4 250 mēnešalgu jeb 850 000 latu (1 209 441 eiro) apmērā.
2014. gada 11. decembrī prokurore Jirgena par tirgošanos ar ietekmi saistībā ar "Latvenergo" un Spānijas uzņēmuma starpā noslēgtajiem līgumiem ar priekšrakstu par sodu Hosē Manuelam Miram Romero piemēroja naudas sodu 75 minimālo mēnešalgu jeb 24 000 eiro apmērā, bet juridiskajai personai - uzņēmumam "Iberdrola Ingenieria y Construccion S.A.U." – naudas piedziņu 5 000 mēnešalgu jeb 1 600 000 eiro apmērā.
Šobrīd no tā saucamā "Latvenergo" kriminālprocesa atsevišķi izdalīti četri kriminālprocesi, no kuriem divos, iepriekš minētajos, kriminālprocess ir pabeigts, piemērojot prokurora priekšrakstu par sodu divām fiziskām personām, un piespiedu ietekmēšanas līdzeklis – naudas piedziņa – divām juridiskajām personām.
Divi no izdalītajiem kriminālprocesiem, kopskaitā piecu personu apsūdzībā, ir nosūtīti izskatīšanai uz tiesu. Šobrīd vienā no šiem procesiem notiek tiesvedība pirmajā tiesu instancē, bet otrā – apelācijas instancē.
Tā saucamajā "Latvenergo" kriminālprocesā joprojām turpinās pirmstiesas process, kurā bez iepriekš minētajām 12 personām, kurām celtas apsūdzības, uzsākti procesi par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu septiņām juridiskajām personām. Tādēļ sīkāka informācija par izmeklējamiem faktiem, personām un nozieguma izdarīšanas apstākļiem pagaidām netiks sniegta.
Jau vēstīts, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklētā "Latvenergo" lieta par uzņēmuma veiktajiem lielajiem iepirkuma konkursiem Ģenerālprokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai tika nodota 2012. gadā. Kopš tā laika no šīs lietas tika izdalīti vairāki procesi pret fiziskām un juridiskām personām. Daļai šo personu jau sodi ir piemēroti.
Tā dēvēto "Latvenergo" amatpersonu krimināllietu KNAB sāka 2010.gadā. Tā paša gada vasarā birojs veica vērienīgas kratīšanas un aizturēja vairākas amatpersonas, tostarp "Latvenergo" prezidentu Kārli Miķelsonu, viņa vietnieku Aigaru Meļko un citas personas.
2012. gada rudenī KNAB lūdza prokuratūru pie kriminālatbildības saukt kopumā 17 personas saistībā ar amatpersonu kukuļošanu "Latvenergo" realizētajos Pļaviņu HES un TEC-2 rekonstrukcijas projektos.