Prokuratūra cēlusi apsūdzību 12 personām.
Šajā kriminālprocesā apsūdzības celtas par dažādu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu saistībā ar laika periodā no 2004. gada 8. jūnija līdz 2010. gada 3. martam Rīgas otrās Termoelektrocentrāles abās kārtās notikušo iepirkumu procedūru rezultātā noslēgtajiem līgumiem.
Tie ir seši "Latvenergo" un Šveices uzņēmuma "Alstom" starpā noslēgti līgumi kopumā par 8 349 376 eiro, "Latvenergo" un Spānijas uzņēmuma "Iberdrola" starpā noslēgti Rīgas otrās Termoelektrocentrāles pirmās kārtas būvniecības līgumi par 177 863 607,11 eiro un apkopes un uzturēšanas līgums par 95 000 000 eiro. Tāpat apsūdzības saistītas ar "Latvenergo" un Turcijas uzņēmuma "Gama" Rīgas otrās Termoelektrocentrāles otrās kārtas būvniecības līgumu par 289 596 131 eiro un 57 892 156 ASV dolāriem.
Apsūdzības celtas trim bijušajām a/s "Latvenergo" amatpersonām pēc Krimināllikuma 317. panta 3. daļas par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, kas izraisījušas smagas sekas, sadārdzinot minētos sešus konsultāciju līgumus kopā par 4 520 811,85 eiro, ar Spānijas uzņēmumu noslēgtos līgumus kopā par 24 796 966,95 eiro un ar Turcijas uzņēmumu noslēgto līgumu par 11 289 222,28 eiro, kā arī pēc Krimināllikuma 320. panta 3. daļas par kukuļņemšanu lielā apmērā, kur saistībā ar Rīgas otrās Termoelektrocentrāles abās kārtās noslēgtajiem sešiem konsultācijas līgumiem un Rīgas otrās Termoelektrocentrāles pirmās kārtas būvniecības un apkopes un uzturēšanas līgumiem trīs bijušās amatpersonas pieņēmušas kukuli kopā 3 967 167,71 eiro apmērā, kā arī Rīgas otrās Termoelektrocentrāles otrās kārtas būvniecības līgumu pieņēmušas daļu no kukuļa 191 392 eiro apmērā.
Divām no bijušajām "Latvenergo" amatpersonām apsūdzības celtas arī pēc Krimināllikuma 195. panta trešās daļas par organizētā grupā izdarītu noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā ar citiem organizētās grupas dalībniekiem, kopskaitā astoņām personām, kopā legalizējot 8 252 513,38 eiro.
Vienai personai apsūdzība celta par "Latvenergo" bijušo amatpersonu izdarītās dienesta pilnvaru pārsniegšanas, kas izraisījušas smagas sekas, atbalstīšanu, par kukuļdošanu lielā apmērā bijušajām "Latvenergo" amatpersonām, par noziedzīgu iegūtu līdzekļu legalizēšanu, kā arī par tirgošanos ar ietekmi saistībā ar līgumiem, kas noslēgti starp "Latvenergo" un Šveices, Spānijas un Turcijas uzņēmumiem.
Diviem ārzemniekiem apsūdzības celtas par tirgošanos ar ietekmi saistībā ar "Latvenergo" un Šveices uzņēmuma starpā noslēgtajiem sešiem konsultāciju līgumiem. Pret šo Šveices uzņēmumu uzsākts process par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu juridiskajai personai.
Vienai personai apsūdzība celta par to, ka tā atbalstīja tirgošanos ar ietekmi, kas notika saistībā ar "Latvenergo" un Turcijas uzņēmuma starpā noslēgto līgumu.
Bez tam tiesai nodotajā kriminālprocesā ir sākti desmit procesi par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu dažādām juridiskajām personām.
Prokuratūra atgādina, ka 2013. gada 15. martā prokurore Jirgena par tirgošanos ar ietekmi saistībā ar "Latvenergo" un Turcijas uzņēmuma starpā noslēgto līgumu ar priekšrakstu par sodu Ozguram Umutam Eroglu – piemēroja naudas sodu 60 minimālo mēnešalgu jeb 12 000 latu apmērā, bet juridiskajai personai – uzņēmumam "Gama" – naudas piedziņu 4250 mēnešalgu jeb 850 000 latu apmērā.
Savukārt 2014. gada 11. decembrī prokurore Jirgena par tirgošanos ar ietekmi saistībā ar "Latvenergo" un Spānijas uzņēmuma starpā noslēgtajiem līgumiem ar priekšrakstu par sodu Hosē Manuelam Miram Romero piemēroja naudas sodu 75 minimālo mēnešalgu jeb 24 000 eiro apmērā, bet juridiskajai personai - uzņēmumam "Iberdrola Ingenieria y Construccion S.A.U." – naudas piedziņu 5000 mēnešalgu jeb 1 600 000 eiro apmērā.
Kopumā no tā saucamā "Latvenergo" kriminālprocesa iepriekš atsevišķi izdalīti četri kriminālprocesi, no kuriem divos minētajos kriminālprocess ir pabeigts, piemērojot prokurora priekšrakstu par sodu divām fiziskām personām, un piespiedu ietekmēšanas līdzeklis – naudas piedziņa – divām juridiskajām personām.
Divi no izdalītajiem kriminālprocesiem, kopskaitā piecu personu apsūdzībā, ir nosūtīti izskatīšanai uz tiesu. Šobrīd vienā no šiem procesiem ir pabeigta tiesvedība pirmajā tiesu instancē, bet otrā notiek tiesvedība apelācijas instancē.
Prokuratūra norāda, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.
Jau ziņots, ka KNAB izmeklētā "Latvenergo" lieta par uzņēmuma veiktajiem lielajiem iepirkuma konkursiem Ģenerālprokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai tika nodota 2012. gadā. Iepriekš prokurore atklājusi, ka pamatlietā apsūdzības celtas trīs bijušajām "Latvenergo" amatpersonām, tostarp bijušajam "Latvenergo" prezidentam Kārlim Miķelsonam un kādreizējam "Latvenergo" viceprezidentam Aigaram Meļko. Tāpat pamatlietā apsūdzēts biznesa konsultants Andrejs Livanovičs, divi Vācijas un Šveices pilsoņi un vēl vairākas personas. To, ka apsūdzība celta arī pret bijušo "Latvenergo" valdes priekšsēdētāju Miķelsonu, iepriekš TV3 apstiprinājis arī viņa advokāts Egons Rusanovs.
Tā dēvēto "Latvenergo" amatpersonu krimināllietu KNAB sāka 2010. gadā. Tā paša gada vasarā birojs veica vērienīgas kratīšanas un aizturēja vairākas amatpersonas, tostarp "Latvenergo" prezidentu Miķelsonu, viņa vietnieku Meļko un citas personas.
2012. gada rudenī KNAB lūdza prokuratūru pie kriminālatbildības saukt kopumā 17 personas saistībā ar amatpersonu kukuļošanu "Latvenergo" realizētajos Pļaviņu HES un Rīgas otrās termoelektrocentrāles (TEC-2) rekonstrukcijas projektos.
Jau vēstīts, ka 2006. gadā VAS "Latvenergo" un Spānijas kompānijas "Iberdrola Ingenieria y Consultoria S.A.U./Iberdrola Generacion S.A.U." ("Iberdrola") noslēdza līgumu, kas paredzēja divu gadu laikā izbūvēt kombinētā cikla energobloku, iekārtu izgatavošanu un montāžu, celtniecības darbus TEC- 2. Tāpat līgums paredzēja personāla apmācību, divu gadu garantiju un stacijas servisa apkalpošanu 12 gadu periodam. "Iberdrola" kopā ar Spānijas kompānijas IDOM inženieriem, Somijas inženieru kompāniju "Poyry" un Latvijas AS "SEP" arī projektēja jauno energobloku.
KNAB iegūtā informācija toreiz liecināja, ka saistībā ar līgumu par TEC-2 pirmās kārtas rekonstrukcijas darbiem no 2006. gada līdz 2009. gada vasarai vairākos maksājumos ar daudzās valstīs reģistrētu uzņēmumu starpniecību nodots vismaz sešu miljonu eiro kukulis. Savukārt par Pļaviņu HES rekonstrukcijas darbiem no 2007. gada līdz 2010. gada maijam kukuļos saņemtā summa bijusi ne mazāka kā miljons eiro. Par līgumu par TEC-2 2. kārtas rekonstrukciju 2010. gada maijā nodots 1,1 miljons eiro.