Čehijas tiesa paziņos lēmumu ar Anša Ataola Bērziņa izdošanu Latvijai
Foto: LETA
Tiesa Čehijā paziņos lēmumu lietā par 2009.gada 13.janvāra grautiņos apsūdzētā Anša Ataola Bērziņu izdošanu Latvijai, informēja Bērziņa advokāts Jānis Mucenieks.

Jau ziņots, ka neskatoties uz to, kādu lēmumu tiesa pieņems Mucenieks pieļauj, ka kāda no pusēm tiesas lēmumu noteikti pārsūdzēs.

Vaicāts kādi būs argumenti pārsūdzībai, ja lēmums būs negatīvs, Mucenieks atbildēja, ka tiesas procesā ir bijuši vairāki procesuālie pārkāpumi, piemēram, izdošanas lietas drīkst skatīt līdz trīs mēnešiem, taču Bērziņš atrodas apcietinājumā jau piecus mēnešus. Viņš arī uzsvēra, ka Čehijas tiesa nepārbaudīja Latvijas cietumu sistēmas atbilstību Eiropas tiesību normām.

Mucenieks arī norādīja, ka laikā, kamēr Bērziņš atradies apcietinājumā Čehijas augstākā tiesa bija pieņēmusi lēmumu līdzīga rakstura lietā, kurā lēmums bijis par labu prasītājam, tādējādi radot Bērziņam labvēlīgu tiesu praksi. Tāpat viņš uzsvēra, ka Čehijas tiesu sistēma, atšķirībā no Latvijas, interpretējot konstitūciju, augstāk vērtē cilvēktiesību aspektu.

Jau ziņots, ka Mucenieks iepriekš vērsās pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa, Augstākās tiesas priekšsēdētāja Ivara Bičkoviča un ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera lūgumiem atbrīvot Bērziņu no viņam piemērotā brīvības atņemšanas soda.

Advokāts piebilda, ka Bērziņš jau vairākus mēnešus atrodas Čehijas cietumā, kas, viņaprāt, pārsniedz jebkādu samērīga soda mēru par Bērziņa veiktajām darbībām 2009. gada 13. janvārī.

Jau ziņots, ka 14. jūlija tiesas sēdē kā liecinieks tika izsaukts Bērziņš, kā arī precizētas juridiskās detaļas saistībā ar lietu.

Advokāts iepriekš norādīja, ka Bērziņš aizturēšanas valstī lūdzis politisko patvērumu, jo uzskata, ka kriminālprocess pret viņu ir politizēts, turklāt Bērziņš arī esot saņēmis fiziskas izrēķināšanās draudus gadījumā, ja Latvijā nonāks ieslodzījuma vietā.

"Ņemot vērā Latvijā notikušo politizēto kriminālprocesu pret Bērziņu saistībā ar 2009. gada 13. janvāra masu nekārtībām Vecrīgā, viņš ir vērsies attiecīgajās Čehijas institūcijās pēc politiskā patvēruma," pastāstīja advokāts, piebilstot, ka personisku galvojumu par Bērziņu, lai viņš tiktu atbrīvots no apcietinājuma, Čehijas varas iestādēm sniedzis rakstnieks Jirži Žačeks.

Kā ziņots, Bērziņš saistībā ar apsūdzību par dalību 2009. gada 13. janvāra Vecrīgas grautiņos bija izsludināts starptautiskā meklēšanā, līdz šopavasar viņš tika aizturēts Čehijā.

Bērziņš starptautiskā meklēšanā tika izsludināts pagājušā gada februārī. Viņš pats apgalvoja, ka devies politiskajā emigrācijā.

Rīgas apgabaltiesa pērn februārī noraidīja Bērziņa sūdzību par viņam piespriesto sodu. Līdz ar to vajadzēja izpildīt iepriekš pieņemto spriedumu, kas Bērziņam kā sodu paredz brīvības atņemšanu uz vienu gadu un astoņiem mēnešiem. Iepriekš Bērziņam bija piespriesta nosacīta brīvības atņemšana uz tādu pašu termiņu.

Jau ziņots, ka 2009. gada 13. janvārī aptuveni 10 000 cilvēku pulcējās uz protesta akciju Doma laukumā, lai nevardarbīgā veidā pieprasītu Saeimas atlaišanu.

Pēc protesta akcijas Vecrīgā sākās grautiņi - tika izsisti logi vairākām ēkām, tostarp stipri cieta Saeimas nams, tika aplaupīts veikals, kurā tirgoja AS "Latvijas balzams" produkciju, kā arī cieta muzikālais restorāns "Fīlings". Grautiņos piedalījās vairāki simti jauniešu, no kuriem daudzi bija alkohola reibumā. Šie cilvēki vairākas stundas demolēja Vecrīgu.

Grautiņu laikā tika aizturētas 126 personas, un sadursmēs pie Saeimas ēkas mediķi palīdzību sniedza vairāk nekā 30 cilvēkiem, savukārt slimnīcās ar dažādām traumām tika ievietoti 28 cietušie, bet četri cilvēki no hospitalizācijas atteicās. Tāpat mediķi sniedza palīdzību aizturētajiem sadursmju dalībniekiem, kuri jau bija nogādāti policijas iecirkņos. Nekārtībās cieta arī paši policisti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!