Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde šī gada oktobrī Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai nosūtīja kriminālprocesu pret divām personām par kādā būvniecības uzņēmumā veiktu grāmatvedības uzskaitē neuzrādītu algu izmaksu un izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā.
VID informē, ka kriminālvajāšanu lūgts uzsākt pret divām personām – būvniecības uzņēmuma valdes locekli un tā paziņu, kam piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.
pirmstiesas izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka uzņēmums saimnieciskās darbības laikā no 2016. gada jūnija līdz 2016. gada decembrim grāmatvedības reģistros nav uzskaitījis darba algas un ir neoficiāli izmaksājis neuzskaitīto un neaprēķināto darba algu skaidrā naudā uzņēmumā reģistrētajiem un nereģistrētajiem darbiniekiem.
Kā arī minētais uzņēmums sistemātiski nodokļu administrācijai sniedza nepatiesu informāciju saturošus dokumentus par darba algām laika posmā no 2016. gada jūnija līdz 2016. gada decembrim nolūkā izvairīties no nodokļu nomaksas. Tādējādi, nenomaksājot iedzīvotāju ienākuma nodokli un neveicot valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, valsts budžetam tika nodarīti zaudējumi lielā apmērā – vairāk kā 58 tūkstošu eiro apmērā.
Analizējot krimināllietas materiālus tika gūti pierādījumi, ka sešu mēnešu periodā no 2016.gada jūnija līdz decembrim kopumā uzņēmumā neoficiāli izmaksātas "aplokšņu algas" 75 tūkstošo eiro apmērā.
Uzņēmumā tika nodarbināti aptuveni 40 gan oficiāli reģistrēti, gan arī nereģistrēti darbinieki, kuri strādāja būvniecības objektā kā palīgstrādnieki un būvstrādnieki bez darba līgumiem, bet noslēgtie darba līgumi tika noslēgti formāli. Tādējādi uzņēmumā nodarbinātie saņēma darba algas neoficiāli skaidrā naudā, kuru viņiem izmaksāja pamatā pie būvniecības objekta norunātajā vietā un laikā.
Lai atlīdzinātu valsts budžetam radītos zaudējumus, ir pieņemts lēmums par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu juridiskai personai, un ir arestētas uzņēmuma kapitāldaļas.
Kriminālprocess nosūtīts kriminālvajāšanas uzsākšanai pēc noziedzīga nodarījuma pazīmēm, kas paredzētas Krimināllikuma 217.1 pantā, kas par darba samaksas noteikumu pārkāpšanu lielā apmērā kā sodu paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai arī piespiedu darbu, naudas sodu, kā arī atņemot tiesības uz noteiktu vai visu veidu komercdarbību vai uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz trim gadiem.
Tāpat kriminālvajāšanu lūgts sākt pēc 218.panta otrās daļas, kas par izvairīšanos no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas, ja ar to nodarīti liela apmēra zaudējumi kā sodu paredz piemērot brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai piespiedu darbu, vai naudas sodu, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas un atņemot tiesības uz noteiktu vai visu veidu komercdarbību vai uz noteiktu nodarbošanos vai arī atņemot tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku no diviem līdz pieciem gadiem.