Abas ražotnes tika rūpīgi slēptas. Viena no tām bija izvietota zem vistu fermas, bet otra – slēpjot galdniecības darbnīcas otrajā stāvā.
Pēc tam, kad VP rīcībā nonāca informācija, ka Latvijā, iespējams, atrodas narkotiku ražotnes, 2017. gada jūnijā tika uzsākta izmeklēšana. Likumsargi pērn novembrī aizturēja deviņus Latvijas valsts piederīgos aizdomās par noziedzīgo nodarījumu.
Turpmākās izmeklēšanas laikā apsūdzības tiek celtas sešām no šīm personām pēc Krimināllikuma 253.1 panta pirmās un trešās daļas par narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu izgatavošanu, glabāšanu un realizāciju, kā arī par šādu darbību veikšanu, ja tās izdarījusi organizēta grupa un pēc Krimināllikuma 255.panta trešās daļas par narkotisko vai psihotropo vielu neatļautai izgatavošanai paredzētu iekārtu, ierīču, priekšmetu, materiālu vai vielu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu vai pasūtīšanu, ja tās izdarījusi organizēta grupa. Visi seši aizdomas turētie ir vīrieši vecumā no 49 līdz 69 gadiem.
Iepriekš jau ziņots, ka šī izmeklēšana ir bijusi viena no pēdējos gados apjomīgākajām – gandrīz pusgada laikā rūpīgi plānotas izmeklēšanas aktivitātes, tostarp veicot ap 200 speciālām izmeklēšanas darbībām, kuras katra ietver virkni papildus darbību, kopumā iesaistot vairāk nekā 100 VP darbinieku no dažādām struktūrvienībām.
Kriminālprocesa ietvaros tika veiktas 23 kratīšanas, kuru laikā kopumā izņemti ap sešiem kilogramiem kristālisko vielu, kas satur metadonu un izometadona un metadona starpproduktu. Tāpat kopumā izņemti vairāk nekā 600 litri šķidruma, kas satur metadonu un vairāk nekā 600 litri prekursoru, kas paredzēti metadona izgatavošanai. Tostarp izņemtas arī laboratorijas iekārtas narkotiku ražošanai, kā arī iegūti citi pierādījumi par noziedzīgo rūpalu.
Abas metadona ražotnes bija rūpīgi maskētas tā, lai tās uzreiz nebūtu viegli atrast. Vienā gadījumā ražotne tika izvietota zem vistu fermas, lai maskētu ķīmiskās smakas, kas rodas narkotiku izgatavošanas laikā, bet otrā gadījumā tā izvietota galdniecības darbnīcas otrajā stāvā, uz kuru varēja nokļūt vien pa mehāniski nolaižamām kāpnēm.
Šī gada augustā izmeklēšana lietā ir pabeigta un nodota kriminālvajāšanas uzsākšanai Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētajai prokuratūrai. Atbilstoši Krimināllikuma 253.1 panta pirmajai un trešajai daļai un Krimināllikuma 255.panta trešajai daļai, personas var tikt sodītas ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pat 15 gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.