Delfi foto misc. - 63158
Foto: LETA

Balstoties uz Zolitūdes traģēdijas krimināllietas iztiesāšanas laikā atklāto faktisko apstākļu kopumu, visiem apsūdzētajiem ir nepieciešams formāli mainīt apsūdzību, trešdien tiesas sēdē paziņoja valsts apsūdzības virzītāji.

Prokurors Agris Skradailis norādīja, ka lietas iztiesāšanas gaitā atklāti gana daudz jauni fakti, tādēļ, atbilstoši Kriminālprocesa likumam, valsts apsūdzības virzītājiem ir nepieciešams mainīt apsūdzības faktiskos apstākļus. Viņš uzsvēra, ka apsūdzības grozīšana nenozīmē apsūdzētajiem inkriminēto krimināllikuma pantu maiņu.

Skradailis arī norādīja, ka viņa ieskatā apsūdzības grozīšana nepaildzinās lietas iztiesāšanas procesu, kurā drīz varētu noslēgties tiesu izmeklēšanas stadija un sākties tiesu debates.

Prokurors nenorādīja, kādi tieši punkti apsūdzībās tiks grozīti.

Uzklausot prokuroru lūgumu, tiesa deva prokuroriem mēnesi laika, lai sagatavotu apsūdzības grozījumus, nākamo tiesas sēdi nozīmējot 6. decembrī pulksten 10.

Tāpat šodienas tiesas sēdē tiesa pievienoja lietas materiāliem Lietuvas rokrakstu eksperta atzinumu, ka uz SIA "Vikom industry" iesniegtajiem kopņu detālplānojumiem esošais paraksts nav nosakāms kā sagruvušās "Maxima" ēkas būvinženiera Ivara Sergeta paraksts.

Jau ziņots, ka tiesā tiek izskatīta krimināllieta par 2013. gada 21. novembrī Zolitūdē notikušo traģēdiju, kad, sabrūkot lielveikalam "Maxima", dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.

Būveksperti secinājuši, ka traģēdija notika, jo bija nepareizi aprēķinātas jumta konstrukciju slodzes, tādēļ tas iegruva. Prokuratūra deviņām personām apsūdzības uzrādījusi par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu.

Prokuratūra apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas, izvirzījusi piecām personām.

Šīs personas ir ēkas būvinženieris Sergets, veikala projekta būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis, būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš, lielveikala projekta autors arhitekts Andris Kalinka un uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš.

Prokuratūra Sergetam, Gulbim, Draudiņam, Kalinkam un Kumpiņam apsūdzības uzrādījusi arī par nonāvēšanu aiz neuzmanības. Savukārt trīs Rīgas pilsētas būvvaldes darbiniekiem - Jānim Balodim, Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas ekspertei Marikai Treijai un būvinspekcijas priekšnieka vietniecei Aijai Meļņikovai - izvirzītas apsūdzības par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, kas izraisījusi smagas sekas.

Būvvaldē patlaban vairs nestrādā Balodis un Treija. Krimināllietā, kuru skata Zemgales priekšpilsētas tiesa, apsūdzēta ir arī "Maxima" darbiniece Inna Šuvajeva.

Valsts apsūdzības uzturētājiem pabeidzot lasīt apsūdzību, neviena no deviņām apsūdzētajām personām savu vainu inkriminētajos noziegumos neatzina.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!