Pret Nacionālās elektroniskās plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) vadītāju Daci Ķezberi un vēl septiņām personām 2007. gadā tika sākts kriminālprocess aizdomās par iespējamiem atkārtotiem kukuļošanas faktiem, lai Rīgas un Jūrmalas domes amatpersonas kukuļdevēju interesēs veiktu darbības ar pašvaldības īpašumiem, vēsta TV3 ziņas.
Raidījums atgādina, ka pērn pieņemtie likuma grozījumi ļauj žurnālistiem iepazīties ar izbeigtu krimināllietu materiāliem. Izmantojot šo iespēju, TV3 ziņas ir iepazinušās ar savulaik Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklētu kukuļošanas lietu, kurā iesaistīta NEPLP priekšsēdētāja Ķezbere. Izmeklēšana veikta par laiku, kad Ķezbere bija Jūrmalas domes deputāte.
KNAB lietu izbeidza noilguma un nepietiekamu pierādījumu dēļ, tomēr KNAB savāktie materiāli nu jau kārtējo reizi liek uzdot jautājumu par mediju uzraugu reputāciju.
TV3 ziņas vēsta, ka krimināllieta pret kādreizējo Jūrmalas domes deputāti, tagadējo mediju uzraudzi Ķezberi sakrīt ar bēdīgi slavenās Jūrmalgeitas laiku. Tomēr par šo kukuļošanas lietu, kura pirms 15 gadiem ar telefonsarunu noklausīšanos, kratīšanām tika izmeklēta Jūrmalā, plašāka sabiedrība neuzzināja, jo process līdz tiesai nenonāca.
Pret Ķezberi un vēl septiņām personām 2007. gadā tika sākts kriminālprocess aizdomās par iespējamiem atkārtotiem kukuļošanas faktiem, lai Rīgas un Jūrmalas domes amatpersonas kukuļdevēju interesēs veiktu darbības ar pašvaldības īpašumiem.
Kā noskaidroja TV3 ziņas, iesaistītā Rīgas domes amatpersona bija kādreizējā sabiedrisko attiecību speciāliste, žurnāliste Velta Puriņa, savukārt Jūrmalas domē - Ķezbere, kura līdz 2005. gada martam bija domes deputāte.
Anonimizētajā KNAB lēmumā lasāms, ka pēc diviem gadiem izmeklēšana tika izbeigta, Ķezberei un citiem apsūdzības neizvirzot. Izmeklētāja uzskatīja, ka iestājies noilgums, kā arī netika iegūti pietiekami pierādījumi, lai turpinātu kriminālprocesu. Faktu, ka viņas darbība tika izmeklēta, nenoliedz arī Ķezbere.
"Man un cilvēku grupai bija rosināta izskatīšana lieta saistībā ar Jūrmalas pilsētas domi, tas bija, manuprāt, 2006. gads. Šī lieta tika skatīta un izbeigta, jo nebija nekāda nodarījuma jeb pamata," TV3 teica Ķezbere.
Pirmstiesas izmeklēšanā noskaidrots, ka no 2004. līdz 2006. gadam nekustamā īpašuma mākleres - Ingrīda Āboliņa un Inga Opolniece, kuras tāpat kā Ķezbere savulaik strādāja Latvijas Televīzijā, izmantojot deputātes rīcībā esošo informāciju par pašvaldības zemes gabaliem, piedāvāja privātpersonām par pretlikumīgu atlīdzību iespēju iegūt to nomas un izpirkuma tiesības.
TV3 ziņas vēsta, ka mākleres uzņēmās veikt pārrunas ar uzņēmējiem par iespējamo kukuļa apmēru par īpašumu nodošanu nomā. Tikmēr Ķezbere apņēmās veikt darbības, lai Jūrmalas domes amatpersonas pieņemtu uzņēmējiem un viņas dēlam Mikam Dzindulim labvēlīgu lēmumu. Tie arī tika pieņemti attiecībā uz diviem īpašumiem Slokas un Rubeņu ielās.
"Es personīgi nesaprotu, kādēļ man būtu jājūtas slikti. Tā bija man ļoti skarba dzīves pieredze, es to nenovēlu nevienam. Gandrīz divus gadus, ik pa laikam tikt aicinātam uz pratināšanu, arī tavu māju, kad krata, tas ir ārkārtīgi nepatīkams pasākums. Es to esmu izdzīvojusi, bet, kā es vienmēr saku, viss, kas mūs nenogalina, mūs stiprina," TV3 ziņām teica Ķezbere.
KNAB lēmumā gan lasāmi telefona sarunu ieraksti, kas, kā minimums, liek uzdot ētiskas dabas jautājumus, kas Ķezberes gadījumā nav mazsvarīgi, jo NEPLP locekļiem jābūt nevainojamai reputācijai. Sarunās iesaistītās personas apspriež kukuļa apmēru, kas, iespējams, pienāktos domes amatpersonām par zemes nonākšanu uzņēmēju īpašumā, vēsta TV3 ziņas.