Foto: LETA

Iekšējās drošības birojs (IDB) laika periodā šī gada deviņos mēnešos ir uzsācis 47 kriminālprocesus un kopumā veicis pirmstiesas izmeklēšanu 155 dažādos kriminālprocesos, portālu "Delfi" informēja IDB pārstāve Santa Bivbāne.

Šo deviņu mēnešu laika periodā turpinājās 2019. gadā novērotā tendence – lielākā daļa no IDB uzsāktajiem kriminālprocesiem ir saistīti ar noziedzīgajiem nodarījumiem, kas izdarīti dienesta pienākumu pildīšanas laikā. No 47 uzsāktajiem kriminālprocesiem vairāk nekā puse ir uzsākti par noziedzīgiem nodarījumiem valsts institūciju dienestā.

"Analizējot Iekšējās drošības biroja darba statistiku šī gada pirmajos deviņos mēnešos, redzams, ka ar smagiem un sevišķi smagiem valsts amatpersonu iespējami veiktajiem noziedzīgajiem nodarījumiem saistīto kriminālprocesu skaits turpina palielināties un strauji tuvojas 60% no kopējā IDB lietvedībā esošo kriminālprocesu skaita," atzina IDB priekšnieks Valters Mūrnieks.

2020. gada pirmo trīs ceturkšņu laikā IDB ir veicis arī intensīvu pirmstiesas izmeklēšanu un nodevis kriminālvajāšanas uzsākšanai vairākus nozīmīgus un apjomīgus kriminālprocesus, tai skaitā daļu no uzsāktajiem kriminālprocesiem, kas saistīti ar Valsts robežsardzes iepirkumiem valsts austrumu robežas izbūvē un aprīkošanā.

"Gan IDB veiktā pirmstiesas izmeklēšana un tās gaitā iegūtā plašā un komplicētā pierādījumu bāze, gan Valsts kontroles veiktās valsts austrumu robežas izbūves revīzijas rezultāti liecina, ka šajā valstij stratēģiski nozīmīgajā projektā valsts budžetam nodarīti zaudējumi, iespējams, vairāku miljonu apmērā, kā arī radīts iespējams potenciāls kaitējums valsts robežas drošībai kopumā," pauda Mūrnieks.

"Ar valsts austrumu robežas izbūvi saistītie kriminālprocesi sabiedrībā ir radījuši plašu rezonansi un patiešām ceram, ka šī "turbulence" netraucēs objektīvām izmeklēšanas interesēm, ļaujot atklāt iespējamos noziedzīgos nodarījumus un nodrošinot tiesiskumu valstī," turpināja IDB priekšnieks.

Izvērtējot IDB saņemto iesniegumu skaitu un tā dinamiku, var secināt, ka sabiedrība izrāda iniciatīvu un aizvien aktīvāk iesaistās cīņā par taisnīgumu – šī gada trīs ceturkšņos kopumā saņemti un izskatīti vairāk nekā 1000 iesniegumi, atzīmēja birojā.

Vēstīts, ka, ierīkojot Latvijas un Krievijas valsts robežas joslu, vismaz 7,14 miljoni eiro valsts budžeta līdzekļu un mantas izlietoti prettiesiski – pie šāda secinājuma pēc revīzijas nonākusi Valsts kontrole, atklājot normatīvo aktu pārkāpumus, tostarp nelikumīgi veiktas apjomīgas novirzes no apstiprinātā būvprojekta.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!