Saistībā ar piektdien, 30. oktobrī, publiski izskanējušo informāciju par to, ka veselības ministre Ilze Viņķele sociālajā vietnē "Facebook" ir saņēmusi vēstuli no kādas personas, kura izteikusi draudus viņas veselībai un dzīvībai, Valsts policija, reaģējot uz šo informāciju un operatīvi veicot izmeklēšanas darbības, neilgā laika posmā noskaidroja personas identitāti un atrašanās vietu.
Ierodoties pie šīs personas, tika veiktas procesuālās darbības, kā arī persona tika nopratināta. 1999. gadā dzimis jaunietis, nožēlo izdarīto un kā pats skaidro, tad nodoms nebija draudus īstenot reālajā dzīvē. Tādēļ apdraudējums nepastāv. Uz doto brīdi personai piemērots statuss persona, pret kuru uzsākts kriminālprocess.
Tāpat Valsts policija saņēma arī oficiālu iesniegumu par šo faktu un par notikušo ir uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 132. panta par draudiem izdarīt slepkavību vai nodarīt smagu miesas bojājumus, ja ir bijis pamats baidīties, ka šie draudi var tikt izpildīti. Par šādu pārkāpumu soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu. Jaunietis iepriekš nav nonācis policijas redzes lokā.
"Pandēmija, ilgstoša neskaidrība, nogurums no ierobežojumiem rada lielu stresu sabiedrībā kopumā un katram atsevišķi. Tādēļ liela atbildība viedokļu līderiem no visām pusēm. Ir ok, ka veidojas opozīcija un neapmierinātība ar valdību. Nav ok musināt cilvēkus radikalizēties," savā "Twitter" kontā pauž Viņķele. "Tīša, īpaši jaunu cilvēku, radikalizēšana var mudināt rīkoties neapdomīgi. Musinātāji, visdrīzāk, neko nezaudēs. Bet ietekmējušies jaunieši gan var sastrādāt nevajadzīgas muļķības, kas kaitēs pašiem. Tādēļ arī sev vēlreiz atgādinu - atbildību izteikumos un rīcībās."
Savukārt aizsardzības ministrs Artis Pabriks "Twitter" norādījis, ka tas ir nožēlojami, ka soctīklos un citur pieaug draudi un emocionālā vardarbība. "Pilnībā izprotu ministres stresa līmeni, ar ko tādu sastopoties. Policija spēj ar tādiem neliešiem tikt galā."
Valsts policija aicina cilvēkus rūpīgi izvērtēt un pārdomāt saturu un vēstījumus, ko viņi pauž sociālajos tīklos – pat ja patiesais nodoms nav bijis ļauns, draudu izteikšana nodarīt kaitējumu citas personas veselībai un dzīvībai ir krimināli sodāma rīcība. Tāpat policija vērš uzmanību, ka šādas darbības nav pieņemamas un nepaliek nepamanītas – Valsts policija reaģē uz notikumiem, kas izdarīti ne tikai reālajā dzīvē, bet arī sociālajos tīklos. Un policijas rīcībā ir metodes, kā operatīvi risināt šādas situācijas interneta vidē, kā arī noskaidrot anonīmu personu identitāti un atrašanās vietu.
Jāatgādina, ka veselības ministrei Ilzei Viņķelei piektdien sociālajā tīklā "Facebook" kāds puisis nosūtījis ziņu, ka ministre var gatavoties nošaušanai. Ziņas par draudiem tiks nodotas Valsts policija, portālam "Delfi" apstiprināja Viņķele. "Kad atbildēju, ka ziņošu policijai, viņš šo ziņu izdzēsa. Šodien saņēmu arī vēl vienus draudus no kāda cilvēka, ka tiks iznīcināta mana ģimene," portālam "Delfi" norādīja Viņķele. "Facebook" norādītā informācija liecina, ka nošaušanas draudu izteicējs dzīvo Smiltenē un ir kaprālis Aizsardzības ministrijai pakļautajā Jaunsardzē.
Savukārt Aizsardzības ministrijas pārstāvis Kaspars Galkins sacīja, ka jau piektdienas vakarā ir veikta pārbaude, kurā noskaidrots, ka ministres minētā persona Jaunsardzē nestrādā. "Par amatpersonu var domāt, ko vien vēlas. Ja vērtību sistēma pieļauj, var pat lamāt un apsaukāt. Bet ne pie kādiem apstākļiem netolerēšu fiziskus draudus savai ģimenei un sev. Tā ir ziņa visiem "Facebook" varoņiem", piebilda Viņķele.