Otrdien, 13. aprīlī, Jēkabpilī, trīs mazgadīgi zēni aiz ziņkārības aizdedzināja pērno zāli, taču iedzīvotāji par notiekošo ziņoja policijai, kas skolas vecuma bērnus notvēra notikuma vietā un nogādāja viņus Jēkabpils policijas iecirknī, portālu "Delfi" informēja Valsts policijā (VP).
13. aprīļa vakarā ap pulksten 20 VP Zemgales reģiona pārvaldes Jēkabpils iecirknī tika saņemta informācija no kāda iedzīvotāja, ka trīs mazgadīgi zēni Jēkabpilī, Brīvības ielā, aizdedzinājuši pērno zāli un cenšas radīt lielākas liesmas, rokām saplūcot apkārt esošo sauso zāli un metot virsū liesmām.
Notikuma vietā dažu minūšu laikā ieradās likumsargi. Lai arī bērni centās aizbēgt, visi trīs puikas tika notverti un nogādāti policijas iecirknī, kā arī par notikušo tika informēti viņu vecāki.
Notikuma vietā 2008., 2010. un 2013. gadā dzimušie puikas stāstīja, ka esot atraduši sērkociņus un gribēja aizdedzināt kūlu, lai redzētu, kā deg zāle. Policisti par notikušo ir sākuši trīs administratīvā pārkāpuma procesus, kas tiks nosūtīti Administratīvajai komisijai izskatīšanai un lēmumu pieņemšanai.
Jāpiebilst, ka atbilstoši Bērnu tiesību aizsardzības likuma 85. pantam par bērna aprūpes pienākumu nepildīšanu vecākiem var tikt piemērots brīdinājums vai naudas sods līdz 210 eiro.
VP un VUGD vērš uzmanību, ka kūlas dedzināšana ir aizliegta un bīstama. Tās rezultātā izdeg lielas teritorijas, nodeg ēkas un transportlīdzekļi, cieš un iet bojā cilvēki.
Šogad Zemgalē ugunsdzēsēji glābēji dzēsa jau 135 kūlas ugunsgrēkus un lielākais no tiem reģistrēts aizvadītajā nedēļā Jēkabpilī, kur sausā zāle dega 40 hektāru platībā.
Lai gan cilvēkiem liekas, ka viņi spēs kontrolēt situāciju, vēja un citu apstākļu ietekmē uguns liesmas nav iespējams kontrolēt, tās izplatās lielā ātrumā, sadedzinot visu, ko sastop savā ceļā. Turklāt, palielinoties sausumam, kūlas ugunsgrēku platības kļūst arvien lielākas un sausās zāles dedzināšanas rezultātā arī aizdegas jaunaudzes un meži, brīdina VP.
Tāpat VP atgādina, ka par kūlas dedzināšanu fiziskas personas var sodīt ar naudas sodu no 280 līdz 700 eiro apmērā.
Līdzās tam par svešas mantas tīšu iznīcināšanu vai bojāšanu, ja tā izdarīta ar dedzināšanu vai citādā bīstamā veidā vai ja tā nodarījusi lielu materiālu zaudējumu, vai ja tās rezultātā vainīgā neuzmanības dēļ iestājusies cilvēka nāve vai izraisītas citas smagas sekas, ir paredzēta kriminālatbildība, kas paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem.