Delfi TV ar Domburu:Juris Stukāns - 2
Foto: DELFI

Tukumā degušais un vēlāk mirušais Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbinieks neinformēja policiju par to, ka turpināja saņemt draudus, intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" sacīja ģenerālprokurors Juris Stukāns.

Viņš norādīja, ka pirmais ar konkrēto personu saistītais gadījums, kas nonāca Tukuma policijas redzeslokā, bija "saistīts pilnīgi ar citiem gadījumiem", nevis ar homofobiju vai vēlāk saņemtajām draudu īsziņām.

"Tā, kā tas tika pasniegts, saistībā ar homofobiju, policijai vispār šādas informācijas nebija. To arī apstiprina otrs cietušais – viņi bija saņēmuši īsziņas, bet diemžēl policijā nav vērsušies, un policija par turpmākajiem draudiem neko nezināja. Tāpēc šeit diemžēl nav bijusi skaidrība par apstākļiem, kas bijuši, tāpēc pilnīgi nepamatoti ir sacelta šī ažiotāža," komentēja ģenerālprokurors.

Viņš uzsvēra, ka, ja kaut vai publiskajā telpā būtu izskanējusi informācija par saņemtām homofobiskām draudu īsziņām, policija būtu reaģējusi, taču "diemžēl cietušais šo informāciju paturēja pie sevis". "Ja viņš būtu par to visu ziņojis, policija būtu iesaistījusies," apgalvoja Stukāns.

Kā ziņots, Valsts policija Tukumā degušā un vēlāk mirušā NMPD darbinieka lietu izmeklē kā novešanu līdz pašnāvībai, taču pierādījumi nedod pamatu uzskatīt, ka noticis homofobisks noziegums.

Tāpat novērojot, ka publiskajā vidē izskan subjektīvi viedokļi un minētas dažādas notikušā versijas, vienlaikus paužot nesapratni par izmeklēšanas detaļu neatklāšanu, policija atgādina, ka izmeklēšana nav veicama publiski, apspriežot katru soli vai iegūto informāciju.

Tā tiek veikta objektīvi un kompleksi ciešā prokuratūras uzraudzībā, turklāt policija pārbauda visas versijas, apstākļus un faktus, kas varētu būt saistīti ar notikumu Tukumā.

Patlaban izmeklēšanas interesēs policija plašākus komentārus nesniedz.

Jau ziņots, ka 23.aprīļa rītā tika saņemta sākotnējā informācija, ka Tukumā kādā no daudzdzīvokļu mājām izcēlās ugunsgrēks. Ierodoties notikuma vietā, likumsargi konstatēja, ka divi vīrieši ir guvuši apdegumus. 28.aprīlī kļuva zināms, ka smagāk cietušais vīrietis - NMPD darbinieks Normunds Kindzulis nomira.

Vieglāk cietušais vīrietis pēc ugunsgrēka "Neatkarīgajām Tukuma Ziņām" uzsvēris, ka patiesībā smagāk cietušais ticis aizdedzināts ar degšķidrumu.

Cietušais uzbrukumā vainojis kādu vīrieti, kurš abiem cietušajiem "uz savu iedomu pamata vai homofobisku motīvu vadīts" esot vairākkārt draudējis un pieprasījis vienā dzīvoklī dzīvojošajiem jauniešiem "aizvākties no pilsētas". Par draudiem ticis ziņots policijai, taču nekāda reakcija nesekojusi.

Policija, reaģējot uz šādu informāciju, publiski paziņoja, ka tā vēl nav guvusi apstiprinājumu tam, ka Tukumā notikušais ugunsgrēks būtu saistīts ar iepriekš viena cietušā iesniegto iesniegumu par viņam izteiktajiem draudiem.

VP apliecināja, ka 2020.gadā tā saņēmusi iesniegumu par iespējamiem draudiem vienam no cietušajiem. Toreiz pieņemts lēmums nesākt kriminālprocesu.

Pēc ugunsgrēka lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu un viņu draugu apvienības "Mozaīka" valdes loceklis Kaspars Zālītis aģentūrai LETA norādīja, ka versija par uzbrukumu homofobisku uzskatu dēļ nav neiespējama, ņemot vērā cietušā iepriekš policijai rakstīto iesniegumu.

26.aprīlī iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) paziņoja, ka uzdevis veikt dienesta pārbaudi, vai policija ir atbilstoši reaģējusi uz incidentā Tukumā cietušo personu iesniegumiem par izteiktajiem draudiem dzīvībai.

27.aprīlī Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma", atsaucoties lielākoties uz prokurores sniegto informāciju vēstīja, ka smagos ķermeņa apdegumus guvušais Kindzulis Rīgā tiek tiesāts krimināllietā par svešu īpašumu tīšu dedzināšanu, izmantojot degšķidrumu, turklāt šīs lietas izmeklēšanas gaitā viņam konstatēti psihiski traucējumi, kas lieguši saprast un vadīt savu rīcību.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!