Leta1737 (1)
Foto: LETA

Ceturtdien, 4.novembrī, Augstākās tiesas (AT) Senāta Krimināllietu departaments rakstveida procesā izskatīs krimināllietu, kurā apsūdzēti četri bijušie AS "Pasažieru vilciens" (PV) valdes locekļi, aģentūru LETA informē AT preses sekretāre Baiba Kataja.

Ar pirmās instances tiesas spriedumu apsūdzētie atzīti par vainīgiem pēc Krimināllikuma 318.panta otrās daļas likuma redakcijā, kas bija spēkā līdz 2013.gada 31.martam, par to, ka viņi, būdami valsts amatpersonas, izdarīja tīšas darbības, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli, kas izraisījušas smagas sekas.

Minētās personas sodītas ar naudas sodu, kā arī atņemot tiesības trīs gadus ieņemt vēlētus amatus valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībās.

Ar apelācijas instances tiesas spriedumu pirmās instances tiesas spriedums atcelts daļā par mantiskā zaudējuma kompensācijas nenoteikšanu. No apsūdzētajiem solidāri valsts labā piedzīta kaitējuma kompensācija par mantisko zaudējumu teju 1,5 miljonu eiro apmērā.

Par apelācijas instances tiesas spriedumu kasācijas sūdzības iesniedzis viens apsūdzētais un pārējo apsūdzēto aizstāvji.

LETA jau ziņoja, ka četri bijušie PV valdes locekļi notiesāti par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu, noslēdzot augsta riska darījumu par vilcienu piegādi ar Spānijas komercsabiedrību "Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles, S.A." (CAF).

2012.gada aprīlī PV un Spānijas kompānija CAF parakstīja līgumu par jaunu vilcienu piegādi Latvijai, taču vēlāk radās aizdomas, ka parakstītais līgums neatbilst sākotnējam iepirkuma nolikumam, tādēļ var tikt apdraudēta Eiropas Savienības fondu finansējuma saņemšana šim darījumam. Vēlāk tika izsludināts jauns iepirkums toreizējā PV valdes priekšsēdētāja Arta Birkmaņa vadībā, taču arī tas netika realizēts, jo vilcieni izrādījās pārāk dārgi.

Saskaņā ar lēmumu par krimināllietas nodošanu tiesai pie kriminālatbildības tika saukti četri PV bijušie valdes locekļi - Nils Freivalds, Mārtiņš Jirgens, Edmunds Kancēvičs un Jānis Pētersons. Neviens no viņiem vainu neatzīst.

Prokuratūra iepriekš informēja, ka 2013.gada martā, izskatot Satiksmes ministrijas iesniegumu par pārtraukto pasažieru vilcienu iepirkumu un izvērtējot iesniegumam pievienotos un pārbaudes gaitā saņemtos materiālus, tika nolemts sākt kriminālprocesu par noziegumiem valsts institūciju dienestā. Pārbaudes rezultātā tika konstatēts, ka PV valdes rīcībā, 2012.gada 2.aprīlī noslēdzot pasažieru vilciena piegādes un uzturēšanas līgumu ar Spānijas kapitālsabiedrību CAF, ir saskatāmas Krimināllikumā paredzētās noziegumu pazīmes.

Freivalds LTV iepriekš skaidroja, ka "prokurors un vēlāk arī tiesa uzskaitījusi "zaudējumus" sākot no 2006.gada", bet viņš un pārējie apsūdzētie valdes locekļi pienākumus sāka pildīt no 2011.gada. No 2006. līdz 2011.gadam PV šim projektam jau bija iztērējis aptuveni 1,2 miljoni eiro. "Rodas jautājums, kā es un pārējie valdes locekļi, kuri stājās amatā 2011.gadā, var atbildēt par izdevumiem, kurus tiem nekādā veidā nebija iespējams ietekmēt," vaicāja Freivalds. Arī Jirgens uzskata, ka apsūdzība ir "absolūti nepamatota".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!