Kaspars Podins-2
Foto: Publicitātes foto

Šā gada 10 mēnešos Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvalde kopumā izņēmusi vairāk nekā 60 miljonus cigarešu, 10 221 kilogramus tabakas, kā arī teju 5000 litrus alkohola, tā kopumā novēršot ap 9,9 miljonu eiro kaitējuma nodarīšanu valstij, otrdien Saeimas Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijas sēdē sacīja policijas direktors Kaspars Podiņš.

Pērn izņemto akcīzes preču vērtība lēšama ap 15,29 miljoniem eiro.

Pērn VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldē kopumā sākti 1189 kriminālprocesi, savukārt šā gada 10 mēnešos – 628.

Šogad būtiski samazinājušies noziegumi, kas saistīti ar aizliegto vielu pārvietošanu pāri valsts robežai.

Pērn par preču un vielu, kuru aprite ir aizliegta vai speciāli reglamentēta, pārvietošanu pāri Latvijas robežai uzsākti 729 kriminālprocesi, bet šogad 10 mēnešu laikā sākti 267 šādi procesi.

Par skaidras naudas nedeklarēšanu Nodokļu un muitas policijas pārvadē sākti 19 kriminālprocesi, kā arī trīs procesi nosūtīti kriminālvajāšanas uzsākšanai.

2021. gada 10 mēnešos izņemta skaidra nauda – ap 2,8 miljoniem eiro.

Podiņš sacīja, ka pēdējā laikā VID saskāries ar lielāku bruņotu grupējumu skaitu, tomēr šogad specvienības "Omega" palīdzība bija nepieciešama tikai vienu reizi.

Kā būtiskus kriminālvajāšanai nosūtītos procesus Podiņš minēja lietu, kas ierosināta saistībā ar "naudas mūļa" noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu vairāk nekā trīs miljonu eiro apmērā, kā arī kriminālprocesu par divu personu izvairīšanos no nodokļu nomaksas 1,13 miljonu eiro apmērā.

Problēma – nav, kas strādā

Podiņš sacīja, ka galvenā problēma pārvaldes darbā ir personāla mainība un problēmas ar kvalificētu izmeklētāju piesaisti nekonkurētspējīgā atalgojuma dēļ.

Pērn 22 darbinieki aizgājuši uz citām tiesībsargājošām iestādēm. "Mēs izaudzinām labus kadrus, bet pēc trīs četriem gadiem viņi aiziet uz citām iestādēm atalgojuma dēļ," sacīja Podiņš.

Tāpat problēma ir ilgais laiks, kas nepieciešams dažādu ekspertīžu rezultātu saņemšanai. Podiņš sacīja, ka tiesiskās palīdzības lūguma gadījumā atbilžu saņemšanas laiks aizņem vidēji līdz pusotram gadam.

Nodokļu un muitas policijas pārvaldes darbinieki ir arī nevienlīdzīgā situācijā izdienas pensiju jomā pret citu izmeklēšanas iestāžu darbiniekiem, jo šajā sfērā strādājošie to nesaņem, kas liedz piesaistīt vairāk profesionālu darbinieku, sacīja Podiņš.

Savukārt pārvaldes direktora vietniece Kristīne Prusaka-Brinkmane kā galveno problēmu minēja personālsastāvu – nav cilvēku, kas strādā, līdz ar to ir grūti izpildīt plānu un veikt izmeklēšanu.

Pie frakcijām nepiederošā Saeimas deputāte Ļubova Švecova interesējās, kādēļ gadu gaitā nav izdevies mazināt ēnu ekonomiku, ja jau rezultāti VID policijas darbā ir tik labi, uz ko Podiņš atbildēja, ka ēnu ekonomikas "cipari ir augsti". Viņš gan uzsvēra trīs dažādu autoru pētījumus, kuros minēti krasi atšķirīgi ēnu ekonomikas rādītāji.

Podiņš arī minēja virkni kompleksu pasākumu, kas paredzēti ēnu ekonomikas apkarošanai, piemēram, VID pārstāvju ciemošanos skolās, kur skolēniem tiek skaidrots par riskiem, iesaistoties nelikumīgās darbībās. Podiņš sacīja, ka ar represijām [sodiem] vien viss nevar tikt atrisināts.

Krimināllietas iestrēgst tiesās

"Sadarbību ar nodokļu un muitas policiju vērtēju ļoti pozitīvi," sēdē atzina prokurore Vineta Zvirbule. Viņa sacīja, ka lielākajā daļā gadījumu krimināllietas tiek nodoti izskatīšanai tiesā.

Zvirbule minēja, ka visās lietās, kurās valstij tiek nodarīti liela apmēra zaudējumi, šogad ar prokurora priekšrakstu par sodu nav pabeigta neviena lieta. "Lielākajā daļā gadījumu personas vainu neatzīst un zaudējums nav samaksāts, līdz ar to nav iespējams pabeigt šo lietu prokuratūrā," atzina prokurore.

Viņa sacīja ka kriminālvajāšanu iespējams pabeigt salīdzinoši īsā termiņā un tad virzīt lietu uz tiesu.

"Ja tiek veikta pierādījumu pārbaude, tad lietas izskatīšanas termiņš ir diezgan ilgs – viss ir atkarīgs no tā, kurai tiesai lieta tiek nodota. Ir pat gadījumi, kad lieta tiek nozīmēta izskatīšanai uz 2022. gada septembri," sacīja Zvirbule.

"Ņemot vērā, ka lietas notiek ar pierādījumu pārbaudi, izskatīšana joprojām noris vairākus gadus, un tā ir tikai pirmā instance," atzina prokurore.

VID Nodokļu un muitas policijas pārvalde darbu uzsāka 2018. gada pirmajā janvārī, kad tika apvienota finanšu policija un muitas policija.

Tās uzdevumos ir operatīvās darbības veikšana, lai atklātu un novērstu noziegumus valsts ieņēmumu un muitas lietu jomā.

Tāpat tā veic izmeklēšanu krimināllietās par noziedzīgiem nodarījumiem, kas konstatēti ieņēmumu un muitas lietu jomā.

Šīs policijas pārvaldes uzdevums ir arī nepieciešamības gadījumā nodrošināt VID ierēdņu un darbinieku apsardzi viņu veicamo pienākumu dēļ un to objektu apsardzi, kuros viņi atrodas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!