Šovasar Jelgavā aizturēti divi elektroskrejriteņu vadītāji vairāk nekā divu promiļu reibumā, atsaucoties uz Valsts policijas (VP) datiem, informē Jelgavas pašvaldībā.
Jūnijā un jūlijā pilsētā par šo satiksmes dalībnieku pārkāpumiem sākti 14 administratīvā pārkāpuma procesi, elektroskrejriteņu vadītājiem piemērojot sodu par pasažieru pārvadāšanu, luksofora signālu neievērošanu, elektroskrejriteņa vadīšanu pa brauktuvi, ja blakus ir veloceļš. Reģistrēti divi gadījumi, kad elektroskrejriteņu vadītāji braukuši, būdami vairāk nekā divu promiļu alkohola reibumā, un reģistrēti arī vairāki ceļu satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti elektroskrejriteņu vadītāji, tostarp ar cietušajiem.
Šovasar reģistrēti divi ceļu satiksmes negadījumi ar cietušiem elektroskrejriteņu vadītājiem, kuri nokrituši, vadot elektroskrejriteni, kā arī viena elektroskrejriteņa sadursme ar velosipēdu, kurā cieta velosipēda vadītāja. Vienā gadījumā elektroskrejriteņa vadītājs uz ietves uzbrauca gājējai un pameta negadījuma vietu, tādējādi pārkāpjot likumā noteikto kārtību. Gājējai vēlāk ārstniecības iestādē tika konstatēti miesas bojājumi.
Jūlija sākumā Loka maģistrāles un Rīgas ielas krustojumā vīrietis vadīja elektroskrejriteni un izraisīja frontālu sadursmi ar velosipēda vadītāju, kura negadījumā guva traumas un tika nogādāta ārstniecības iestādē, bet līdz šim nenoskaidrots elektroskrejriteņa vadītājs uz gājēju ietves Pasta ielā uzbrauca sievietei, kura trieciena rezultātā nokrita.
"Pēc negadījuma elektroskrejriteņa vadītājs no notikuma vietas aizbrauca, tādējādi pārkāpjot likumā noteikto kārtību. Jāpiebilst, ka uz skrejriteņa atradās vēl divi pasažieri. Vēlāk sieviete par notikušo ziņoja mediķiem, kuri viņu nogādāja ārstniecības iestādē veselības stāvokļa pārbaudei. Policijā par notikušo sākts administratīvā pārkāpuma process," pašvaldību informē VP pārstāve Dace Kalniņa.
VP aicina rūpīgi izvērtēt braukšanas apstākļus, būt uzmanīgiem, piedaloties satiksmē ar elektroskrejriteni, un parūpēties par savu drošību un veselību braukšanas laikā, tostarp lietot ķiveri, ceļu un elkoņu sargus, lai pasargātu sevi no iespējamām smagām traumām.
Tāpat VP atgādina, ka, piedaloties satiksmē, ir jāievēro ceļu satiksmes noteikumi un jāciena citi satiksmes dalībnieki. Elektroskrejriteņa vadītājiem jāņem vērā, ka ar šo transportlīdzekli drīkst pārvietoties pa ietvēm, veloceļiem, pa sabiedriskā transporta joslu, kur tas ir atļauts velosipēdistiem, un arī pa brauktuvi, kur atļautais braukšanas ātrums nepārsniedz 50 kilometrus stundā. Ja ar elektroskrejriteni pārvietojas pa ietvi, priekšroka ir gājējiem un jāizvēlas ātrums, kas nepārsniedz gājēju pārvietošanās ātrumu.
Tāpat elektroskrejritenim ir jābūt labā tehniskā stāvoklī, aprīkotam ar bremzēm, braukšanas laikā priekšpusē ir jādeg baltas gaismas lukturim, aizmugurē sarkanas krāsas lukturim. Ar elektroskrejriteni aizliegts braukt, neturot stūri, nedrīkst vest pasažieri, braukt, turoties pie cita transportlīdzekļa, un pārvadāt kravu, kas apdraud citus.
Pirms gājēju pārejām un sabiedriskā transporta pieturām ir jāsamazina ātrums, maksimālais ātrums nedrīkst pārsniegt 25 kilometrus stundā, un ar elektroskrejriteni drīkst pārvietoties tikai viens cilvēks vecumā no 14 gadiem, atgādina VP. Persona no 14 līdz 17 gadiem braukt ar elektroskrejriteni drīkst, ja tai ir velosipēda vadīšanas apliecība, bet personām, kuras sasniegušas 18 gadu vecumu, elektroskrejriteņa vadīšanai transportlīdzekļa vadīšanas tiesības nav nepieciešamas.
Par pārkāpumiem ir paredzēta atbildība - brīdinājums vai naudassods no 10 līdz 30 eiro.
Pilsētā ceļu satiksmē iedzīvotāji piedalās gan ar nomas elektroskrejriteņiem, gan privātajiem, un to lietotāju skaitam ir tendence augt, informē Jelgavas pašvaldība. Elektroskrejriteņu nomas uzņēmuma "Bolt" elektroskrejriteņu lietotnēs ir ievadīta informācija par ceļu satiksmes noteikumiem, drošības rekomendācijām, ātruma ierobežojumiem un vietām, kur nedrīkst pabeigt braucienu.
Ātruma samazinājums līdz 15 kilometriem stundā Jelgavā noteikts skolu un bērnudārzu tuvumā, Hercoga Jēkaba laukumā, skvērā aiz Jelgavas kultūras nama, Raiņa parkā, Alunāna parkā, Stacijas parkā, Grēbnera parkā, Uzvaras parkā, Pasta salā un Pilssalā. Arī iedzīvotāji ar privātajiem elektroskrejriteņiem aicināti samazināt braukšanas ātrumu skolu un bērnudārzu tuvumā, parkos, skvēros un citur, kur pārvietojas daudz cilvēku. Tāpat elektroskrejriteni braucēji aicināti nenovietot vietā, kur tas var traucēt citiem satiksmes dalībniekiem.
Pār Mītavas tiltu un pa Svētes palieņu koka laipām nedrīkst braukt ne ar velosipēdu, ne skrejriteni, ko nosaka izvietotās ceļa zīmes "Gājēju ceļš".