Otrdien Valsts policija (VP) fiksēja teju simts pārkāpumus saistībā ar 9. maija atzīmēšanu un aizturēja 30 personas, kā arī sāka četrus kriminālprocesus saistībā ar Krievijas kara attaisnošanu un vienā gadījumā par valsts simbola zaimošanu, portāls "Delfi" uzzināja VP.
Rīgas reģionā 9. maijā kopumā tika aizturētas 24 personas, kā arī fiksēts vislielākais administratīvo pārkāpumu skaits, VP sākot 46 administratīvā pārkāpuma procesus. No tiem absolūti lielākā daļa sākta par militārās agresijas un kara noziegumu slavinošu simbolu izmantošana publiskā vietā.
Tā izpaudusies gan kā ziedu nolikšana vietās, kur iepriekš atradās demontētie padomju pieminekļi, piemēram, Uzvaras parkā, Rīgā, gan vairākos gadījumos arī apbedīšanas vietās ziedi izmantoti līdzās ar militārās agresijas simboliem, piemēram, George lentēm, vai šie agresijas simboli, piemēram, Z un V burti, vai uzraksti, kas saistīti ar "uzvaras tēmu" ir uzzīmēti pilsētvidē.
Policisti arī fiksējuši gadījumus un autovadītājus, kuri no sava transportlīdzekļa skaļi atskaņojuši militāro agresiju slavinošu mūziku, vai pie savas automašīnas piestiprinājuši Krievijas Federācijas karogu.
Tāpat sākti vairāki administratīvā pārkāpuma procesi par citiem pārkāpumiem, kā sīko huligānismu, par pirotehnisko izstrādājumu aprites noteikumu pārkāpšanu, alkoholisko dzērienu vai citu apreibinošo vielu lietošanu publiskā vietā vai atrašanās publiskā vietā reibuma stāvoklī, amatpersonas likumīgo prasību nepildīšana vai amatpersonas darbības traucēšanu un citiem pārkāpumiem.
Rīgā sākti arī divi kriminālprocesi. Vienā gadījumā Kriminālprocess sākts pēc Krimināllikuma 93. panta par valsts simbola zaimošanu, kad konstatēts bojāts Latvijas karogs, savukārt otrs process sākts pēc Krimināllikuma 74.1 panta par genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru un kara nozieguma attaisnošanu – par uzraksta "Bolderāja" apzīmēšanu Rīgā.
Latgale neatpaliek
Latgales reģionā iepriekšējā diennaktī kopā sākti 36 administratīvā pārkāpuma procesi, no kuriem lielākā daļa jeb 20 ir Daugavpilī, tur arī četras personas tika aizturētas. Fiksētajos pārkāpumos lielākoties figurē aizliegtās simbolikas izmantošana publiskajā vidē, tostarp Georga lentes pie apģērba vai ziediem.
Fiksēti arī vairāki gadījumi, kad personu apģērbā redzami padomju laika aizliegtie simboli, bet vēl kāda persona izsauca karu slavinošus saukļus. Savukārt Brāļu kapos pieminekļa pakājē tika konstatētas vairākas A4 formāta lapas, kurās bija redzami karu slavinoši teksti.
Arī Daugavpilī likumsargi fiksējuši kādu automašīnu, no kuras tika atskaņota militāro agresiju slavinoša mūzika. Atsevišķām personām arī sākti administratīvā pārkāpuma procesi par nepakļaušanos policijas likumīgajām prasībām. Bez tam Daugavpilī arī sākti divi kriminālprocesi pēc Krimināllikuma 74.1 panta par genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru un kara nozieguma attaisnošanu, vienā procesā divas personas aizturētas.
Savukārt Rēzeknē ir aizturētas divas personas un sākti kopumā deviņi administratīvā pārkāpuma procesi, kur lielākoties fiksēti tādi pārkāpumi kā neatļauta ziedu novietošana jau demontēto pieminekļu vietās, arī ar pievienotām aizliegtajām Georga lentām, bet vienā gadījumā Brāļu kapos arī konstatēts novietots kociņš ar Latvijas karogu, kuram klāt piestiprināti Krievijas karoga krāsu elementi. Bez tam Rēzeknē sākts arī administratīvā pārkāpuma process par nepakļaušanos policijas likumīgajām prasībām, izkaisot ziedus skvērā pie demontētā pieminekļa.
Tāpat arī citviet Latgalē fiksēti atsevišķi līdzīga rakstura pārkāpumi, kas lielākoties saistās ar ziedu novietošanu vietās, kur tas nav atļauts, kā arī sākti administratīvā pārkāpuma procesi par pirotehnikas aprites likuma pārkāpumiem, kas konstatēti Daugavpilī un Ludzā.
Kurzemē un Zemgalē arī pārkāpumi, bet mazāk
Kurzemes reģionā uzsākti seši administratīvā pārkāpuma procesi, no tiem trīs Ventspilī, kur divos gadījumos apbedīšanas vietās tika konstatēti ar Georga lenti aptīti ziedi, kā arī kāda persona pie savas virsjakas bija piespraudis George lentīti. Savukārt vēl trīs gadījumos Valsts policijas Dienvidkurzemes iecirknis sācis administratīvos procesus par pārkāpumiem Latvijā, kas konstatēti sociālajās vietnēs, piemēram, personu apsveikumi 9. maijā, izmantojot Georga lentes.
Arī Zemgales reģionā sākti seši administratīvā pārkāpuma procesi, no tiem četri Jelgavā un tās novadā, kur trijos gadījumos personas novietoja ziedus un kapu sveces vietās, kur iepriekš atradās demontētais padomju piemineklis, kā arī vienā gadījumā persona no sava dzīvokļa loga bija izkāris Krievijas Federācijas karogu.
Savukārt Bauskas novadā kāda persona publiskā vietā bija izvietojusi savu interpretāciju par kara notikumiem krievu valodā. Šajos gadījumos sākti procesi saistībā ar militāras agresijas un kara noziegumu slavinošu simbolu izmantošana publiskā vietā. Viens process sākts saistībā ar pirotehnisko izstrādājumu aprites noteikumu pārkāpšanu Jēkabpili.
Savukārt Vidzemes reģionā 9. maijā kopumā sākti četri administratīvā pārkāpuma procesi, kā arī viena resoriskā pārbaude. Arī šajos gadījumos procesi sākti saistībā ar militārās agresijas un kara noziegumu slavinošu simbolu izmantošana publiskā vietā. Madonā, Alūksnē un Smiltenē esošajās apbedīšanas vietās konstatēti novietoti ziedi, kuri bijuši aptīti ar lentīti Krievijas Federācijas krāsās vai Georga lentēm. Savukārt Cēsīs ziedi novietoti vietā, kur iepriekš atradās demontētais padomju piemineklis.
Jau vēstīts, ka daudzi krievvalodīgie 9. maijā tradicionāli svin bijušās Padomju Savienības uzvaru Otrajā pasaules karā 1945. gadā, kas Latvijas tautai rezultējās ar desmitgadēm ilgu okupāciju.
Citus gadus arī Latvijā šajā datumā samērā plaši tika lietota pirotehnika, bet šogad 9. maijā tā bija aizliegta. Aizliegums bija spēkā līdz 10. maija pulksten 7.
Par minētā aizlieguma pārkāpumu fiziskām personām varēja piemērot naudas sodu līdz 350 eiro, bet juridiskām – 1400 eiro.
Portāls "Delfi" jau rakstīja, ka šī gada 9. maijā neraugoties uz pirotehnisko izstrādājumu izmantošanas aizliegumu, otrdienas vakarā vairākās vietās Rīgā tika sarīkota uguņošana.
Pirotehniskie izstrādājumi pēc pulksten 22 tika palaisti Daugavas labajā krastā netālu no Rīgas centra, tāpat pirotehniko izstrādājumu lietošana un signālraķešu izšaušana tika novērota Vecmīlgrāvī un Imantā.