Valdība otrdien, 11. jūnijā, izskatīja Informatīvo ziņojumu "Par valsts apmaksāto laboratorisko izmeklējumu nodrošināšanu", kas paredz laboratorisko izmeklējumu nepārtrauktībai šogad papildus piešķirt 10,97 miljonus eiro, kā arī vēl citus sistēmiskus uzlabojumus, portālu "Delfi" informēja Veselības ministrijā (VM).
Ministrija skaidroja, ka laboratoriskie izmeklējumi ir būtiska veselības aprūpes un ārstēšanas sastāvdaļa, kas nodrošina savlaicīgu diagnostiku un ārstēšanas procesa uzraudzību.
VM atsaucas uz pētījumiem, kas rāda, ka diagnostikas testi tiek veikti līdz pat 96% pacientu un līdz pat 80% klīnisko lēmumu tiek pieņemti pamatojoties uz laboratorisko izmeklējumu rezultātiem. Ziņojumā uzsvērta nepieciešamība nodrošināt pieejamību valsts apmaksātiem izmeklējumiem, kas ir ne tikai katra iedzīvotāja, bet visas sabiedrības veselības interesēs.
Otrdien izskatītais ziņojums tapis pēc valdības 2023. gada 12. septembrī dotā uzdevuma piedāvāt risinājumus valsts budžeta piešķirtā finansējuma efektīvākai izmantošanai, jo pēdējos gados izmeklējumu skaits pieaug un ik gadu pārsniedz tam no valsts budžeta atvēlēto finanšu apjomu. Veidojas tā saucamās pārstrādes un laboratorijas nesaņem samaksu par pacientiem sniegtajiem pakalpojumiem, ko nozīmējuši ģimenes ārsti un ārsti speciālisti.
Pēc VM datiem, laboratoriskos izmeklējumus ik gadu saņem ap 970 000 pacientu. 2024. gada sākumā no valsts budžeta laboratoriskajiem izmeklējumiem bija ieplānoti 52 miljoni eiro. Šā gada pirmā ceturkšņa dati liecina, ka trīs mēnešu laikā izveidojusies pārstrāde 4,9 miljonu eiro apmērā. Savukārt prognozes par gadu liecina, ka kopumā izmeklējumiem būs nepieciešami 65,3 miljoni eiro.
Nacionālais veselības dienests (NVD) katru gadu līgumos ar ārstniecības iestādēm norāda pieejamo finansējuma apmēru gadā, kas paredzēts ģimenes ārstiem un speciālistiem pacientu nosūtīšanai ambulatoro laboratorisko pakalpojumu saņemšanai. Arī ar laboratorijām tiek slēgts līgums, kurā norādīts gadam pieejamais finansējums. Laboratoriju iespējas ievērot kvotas ir ierobežotas, jo laboratorijas rīkojas atbilstoši speciālistu nosūtījumiem.
Otrdien valdībā izskatītajā informatīvajā ziņojumā sniegta informācija par laboratorisko pakalpojumu izsoles rīkošanas iespējām, tarifu pārskatīšanas rezultātiem, kā arī apmaksas nosacījumu pārskatīšanu.
Izvērtējot valdības doto uzdevumu izvērtēt izsoļu rīkošanu izmeklējumu nodrošināšanai, VM secināja, ka riski var būtiski pārsniegt ieguvumus. Tāpēc ir jāmeklē citi risinājumi, piemēram, samazinot esošos pakalpojumu tarifus (šobrīd pārskatīts un samazināts tarifs 24 izmeklējumiem, neskarot slimnīcu uzņemšanas nodaļas) un ieviešot izmeklējumu algoritmus (lai novērstu nepamatotus un mazāk informatīvus izmeklējumus).
Lai uzlabotu veselības aprūpes kvalitāti, nozīme ir savlaicīgai un pacienta veselības stāvoklim atbilstošai diagnostikai, un joprojām pastāv daudzas nenosegtās vajadzības, ko VM vērtēs prioritāro pasākumu ietvarā. No otrdien papildus piešķirtā finansējuma izmeklējumiem – 398 800 eiro - tiks atvēlēti nātrijurētiskā peptīda izmeklējumam, kas ir viena no pamatmetodēm sirds mazspējas diagnostikā un ļauj sekot sirds mazspējas gaitai un ārstēšanas efektivitātei. To saņems vairāki 10 000 unikālo pacientu.
Ņemot vērā ne tikai laboratorisko izmeklējumu nozīmi, VM pasākumi vērsti uz to, lai ārstiem ir jābūt iespējai nosūtīt pacientus uz nepieciešamajiem izmeklējumiem, savukārt pacientiem izmeklējumam jābūt pieejamam gan laika, gan vietas, gan finansiālā ziņā.