pagarinātājs, elektrība
Foto: Shutterstock

Aizvadītajā nedēļas nogalē Latvijā no elektrotraumas cietis 13 gadus vecs pusaudzis, kurš pašrocīgi remontēja no sprieguma neatslēgtu elektroierīci, portālu "Delfi" informēja AS "Sadales tīkls" pārstāve Alīna Sildnika.

Kā norāda Sildnika, pieskaroties neizolētam vadam, jaunietis guva elektriskās strāvas triecienu, kā rezultātā īslaicīgi iestājās klīniskā nāve. Cietušais nogādāts slimnīcā. AS "Sadales tīkls" atgādina, ka nedrīkst veikt elektrotehnikas remontu, to pirms tam neatslēdzot no strāvas avota – šāda rīcība apdraud dzīvību!

Ja elektroierīce ir bojāta un tai nepieciešams remonts, to vislabāk ir uzticēt elektrospeciālistam. Ja tomēr izlemts remontu veikt pašrocīgi, vispirms elektroiekārta ir jāatvieno no elektrotīkla. Par elektroenerģijas padeves pārtraukšanu, atslēdzot attiecīgos elektrības drošības slēdžus jeb "korķus", jāatceras arī brīžos, kad mājoklī veicami darbi, kuru laikā var tikt aizskarta elektroinstalācija aiz apmetuma, piemēram, dībeļu vai naglu iesišana sienā, atgādina "Sadales tīklā".

"Šī diemžēl nav pirmā Latvijā reģistrētā elektrotrauma, ko cilvēks guvis, labojot zem sprieguma esošu elektroierīci. Pirms pāris gadiem 54 gadus vecs vīrietis gāja bojā, pie neatslēgta sprieguma veicot bojāta ūdenssūkņa vada remontu, bet 34 gadus vecs vīrietis mira no elektrotraumas, kas gūta, pie neatslēgtas elektrības padeves veicot remontdarbus mājoklī. Vai tā ir pārdrošība, vai neuzmanība, bet cilvēki joprojām pakļauj sevi šādam riskam – to rāda arī ikgadējās socioloģiskās aptaujas. Šim ir jākļūst par pašsaprotamu soli – pirms remontēt, atslēgt elektrības padevi! Pretēja rīcība var maksāt dzīvību," uzsver "Sadales tīkla" Mācību centra elektrodrošības eksperts Artūrs Šmats.

Lai paaugstinātu bērnu un jauniešu zināšanas elektrodrošības jautājumos, "Sadales tīkls" ikgadēji īsteno dažādas informatīvas elektrodrošības kampaņas, tostarp uzņēmumā jau vairākus gadus ir izveidota Elektrodrošības vēstnešu kustība – darbinieki ar elektrodrošības lekcijām brīvprātīgi dodas uz izglītības iestādēm visā Latvijā. Vērtīgs resurss bērnu un jauniešu izglītošanai elektrodrošībā ir "Sadales tīkla" veidotā vietne "arelektribuneriske.lv", kurā atrodami izglītojoši materiāli dažāda vecuma bērniem un jauniešiem. Šos materiālus var izmantot gan mācību procesā skolās, gan arī vecāki sarunās ar bērniem.

"Sadales tīkls" atgādina: ja gūta elektrotrauma telpās, vispirms nekavējoties jāpārtrauc elektrības padeve, atslēdzot elektrības drošības slēdžus vai atvienojot bojāto elektroierīci no kontaktligzdas. Neatslēdzot elektriskās strāvas padevi un metoties glābt cietušo, traumu var gūt arī pats glābējs. Kad elektrības padeve atslēgta, nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot 113.

Jāatceras, ka cilvēks pats ne vienmēr spēj novērtēt gūtās elektrotraumas nopietnību, tāpēc, ja ir saņemts elektriskās strāvas trieciens, jāvēršas pie mediķiem. Ja cietušais ir bez samaņas, pirms mediķu ierašanās iespēju robežās jāsniedz pirmā palīdzība.

Ja elektrotrauma gūta ārpus telpām izvietotajā elektroapgādes infrastruktūrā, nekādā gadījumā nedrīkst tuvoties cietušajam un pieļaut citu personu tuvošanos notikuma vietai – jāturas vismaz astoņu metru attālumā. Vienīgais veids, kā palīdzēt, ir zvanīt glābējiem pa tālruni 112 – operatīvie dienesti darīs visu iespējamo, lai notikuma vietā pēc iespējas ātrāk atslēgtu spriegumu un sniegtu palīdzību cietušajam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!