Baltijas Starptautiskā Akadēmija
Foto: LETA

Pamatojoties uz konstatētajiem pārkāpumiem, izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV) izdevusi rīkojumu par privātās augstskolas "Baltijas Starptautiskā akadēmija" (BSA) ārkārtas akreditāciju. Augstākās izglītības iestādes darba organizācijas un resursu kvalitātes pārbaude tiks veikta līdz 2025. gada 1. februārim, "Delfi" informē IZM.

Šajā akadēmiskajā gadā BSA bija sestā lielākā privātā augstskola Latvijā ar 1 252 studējošajiem. Taču šobrīd BSA nav akreditēti septiņi no 11 no īstenotajiem studiju virzieniem, tādējādi augstskolai nav tiesību šo virzienu studentiem izsniegt valsts atzītu diplomu par augstākās izglītības iegūšanu.

Papildus konstatēts, ka netiek pilnībā ievērotas Augstskolu likuma prasības attiecībā uz studējošo pašpārvaldes darbību un studējošo pārstāvības nodrošināšanu akadēmijas lēmējinstitūcijās, līdz ar to vērtējama arī BSA Senāta darbība.

Izglītības kvalitātes valsts dienesta pārbaudes laikā tika konstatēts, ka akadēmija nav ievērojusi Augstskolu likumā noteiktās studējošo tiesības uz informācijas saņemšanu visos jautājumos, kas tieši saistīti ar viņu studijām un iespējamo karjeru. Ja augstskola nenodrošina akreditācijā norādīto studiju kvalitāti un informatīvo bāzi, atbilstoši Augstskolu likuma 9. panta trešajai daļai, izglītības un zinātnes ministram ir tiesības izdot rīkojumu par augstskolas ārkārtas akreditāciju. Tās izdevumus segs Izglītības un zinātnes ministrija.

Studiju akreditācijas process sastāv no diviem posmiem – novērtēšanas un lēmuma pieņemšanas. Vienam BSA studiju virzienam akreditācijas termiņš ir līdz 2024. gada beigām, taču Augstākās izglītības kvalitātes aģentūra nav saņēmusi iesniegumu par tā akreditācijas nepieciešamību. Saistībā ar programmu slēgšanu BSA ir informējusi par trīs studiju virzienu (Tulkošana, Informācijas un komunikācijas zinātnes un Informācijas tehnoloģija) nevirzīšanu akreditācijai.

Lai iegūtu valsts atzītu diplomu, BSA studējošajiem ir iespēja turpināt un pabeigt studijas citā BSA studiju programmā akreditētajā virzienā, absolvēt citu augstākās izglītības iestādi, tai skaitā to, ar kuru BSA bija studiju virzienu akreditācijas brīdī noslēgusi sadarbības līgumus par studējošo iespējām pabeigt studijas, gadījumā ja studiju virziena īstenošana tiek pārtraukta, vai paņemt studiju pārtraukumu.

Saskaņā ar BSA sniegtajām ziņām jau šobrīd daudzi akadēmijas studējošie neakreditētajos studiju virzienos ir paņēmuši studiju pārtraukumu, gaidot akreditācijas rezultātu.

Augstskolas akreditācijas laikā tiek veikta iestādes darba organizācijas un resursu kvalitātes pārbaude, kuras rezultātā tai tiek vai netiek piešķirts valsts atzītas augstskolas statuss. Valsts atzīti diplomi ir izsniedzami tikai tad, ja gan pati iestāde, gan arī attiecīgais studiju virziens un tam atbilstošā studiju programma ir akreditēti.

Pašlaik institucionālā akreditācija ir vienreizējs process, proti, tā tiek piešķirta bez termiņa. BSA kā augstākās izglītības iestāde akreditāciju ieguvusi 1999. gadā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!