Gultas blaktis Parīzē
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Vismaz 30 daudzdzīvokļu mājās Daugavpilī ieviesušās blaktis – cīņa pret tām nav viegla, jo viens no svarīgākajiem nosacījumiem: tās jāindē visu dzīvokļu īpašniekiem vienlaikus, trešdien, atsaucoties Latvijas Televīzijas (LTV) pārraidīto "LRT+" sižetu, raksta "lsm.lv".

Kā vēsta "lsm.lv", namsaimnieki norāda – veikt dezinsekciju ar speciālistu pieaicināšanu piespiedu kārtā privātīpašumos nav iespējams, bet koplietošanas telpās šie kaitēkļi ir iznīdēti.

Kādu Daugavpils daudzdzīvokļu namu blaktis pārņēmušas pilnībā. Lai apkarotu kaitēkļus, izlikts sludinājums, aicinot cīnīties pret tiem visiem kopā. Dzīvokļos televīzija neesot ielaista, taču fotogrāfijās redzami neskaitāmi blakšu perēkļi.

"Blaktis ļoti ātri izplatās, tieši tāpēc pastāv situācija, kad mājā ne tikai viens dzīvoklis ir saindēts ar blaktīm, bet arī gandrīz visa māja. Un līdz ar to situācija sarežģījas. 30 mājās jau ir tāda situācija, mēs zinām par to tikai no sūdzībām," televīzijai norādījusi SIA "Daugavpils Dzīvokļu un komunālās saimniecības uzņēmums" (SIA "DDzKSU") valdes locekle Nataļja Rustkova.

Konkrētās mājas iedzīvotāji runāt par blaktīm kameras priekšā atteikušies, raksta "lsm.lv".

Sižeta autori atzīmē – apkarot blaktis nav viegli, jo tad ir jāsadarbojas visiem dzīvokļu īpašniekiem, darbojoties reizē un iespējami pieaicinot arī speciālistus.

SIA "DDzKSU" 1. namu apsaimniekošanas iecirkņa vadītājs Edgars Andrjuščenko televīzijai apstiprinājis, ka koplietošanas telpās blaktis ir redzamas bieži, bet katru dzīvokli pārbaudīt bez īpašnieku atļaujas nevar: "Ja mēs nesaņemam nekādu sūdzību no dzīvokļa īpašniekiem, mēs nevaram saprast, kas tajā dzīvoklī notiek."

Veselības inspekcija atzinusi, ka blakšu izplatība Latvijā nav plaša. Visvairāk blakšu sastopams dienesta viesnīcās, savukārt entomologs, bioloģijas asociētais profesors Voldemārs Spuņģis pastāstījis, ka gultas blakts ir asinssūcējs, kas savu upuri atrod, uztverot cilvēka organisma izstaroto siltumu. Blaktis nepārnēsā slimības.

"Gultas blakts nav nekas briesmīgs no kukaiņa viedokļa, no parazīta viedokļa. Gultas blaktīm ir tā, ka viņām kopš olas izdēšanas ir sešas attīstības stadijas, kuru laikā katrā stadijā viņas sūc asinis, lai varētu pāriet nākošajā stadijā," raidījumam skaidrojis Spuņģis.

Cīņa ar blaktīm ir sarežģīta, jo tās ātri vairojas un ir izturīgas, kā arī tām ir augsta rezistence pret ķimikālijām. Kā vienu no risinājumiem sižeta veidotāji minējuši speciālas ķimikālijas, gultas, matraču, citu mēbeļu tīrīšanu ar karstu tvaiku, drēbju mazgāšanu ne mazāk kā +55 grādos un perēkļu iznīcināšanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!