slimnīca operācija ķirurgs
Foto: Shutterstock

Pateicoties nepārtrauktai speciālistu profesionālajai attīstībai un inovatīvu tehnoloģiju ieviešanai, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā (Stradiņa slimnīca) veiksmīgi īstenotas aknu transplantācijas operācijas. Šogad līdz 31. augustam šādas operācijas veiktas četriem recipientiem, portālu "Delfi" informēja slimnīcas pārstāve Gunda Jauntēva.

Kā uzsver Jauntēva, aknu transplantācijas operācijas ir ārkārtīgi sarežģītas, prasot ne tikai precīzu ķirurģisko iejaukšanos, bet arī maksimālu pacienta un donora imunoloģisko saderību, lai samazinātu komplikāciju risku. Stradiņa slimnīca ir vadošā medicīnas iestāde Latvijā, piedāvājot pacientiem vismodernāko aprūpi un atbalstu šajā procesā.

Stradiņa slimnīcas speciālisti 2024. gadā ciešā sadarbībā ar Karolinskas Universitātes slimnīcas (Zviedrija) ekspertiem ieviesuši darbā jaunākās tehnoloģijas un ārstēšanas metodes šajā jomā, kā arī uzlabojuši savas prasmes un iemaņas, kas ļāvis ievērojami uzlabot aknu transplantāciju rezultātus. Šī starptautiskā sadarbība ļauj stiprināt Latvijas medicīnas izglītības un pētniecības bāzi, nodrošinot pieeju globāliem resursiem, skaidro Jauntēva.

Tāpat viņa norāda, ka Stradiņa slimnīcas speciālisti arī turpmāk turpinās pilnveidot savas prasmes šajā jomā – šogad un 2025. gadā slimnīcas speciālisti piedalīsies apmācībās un stažēšanās programmās Karolinskas Universitātes slimnīcā, lai nodrošinātu, ka pakalpojums ir pieejams Latvijas iedzīvotājiem visaugstākajā kvalitātē.

Transplantāciju komandā iesaistīti labākie speciālisti no dažādām medicīnas nozarēm – ķirurģijas, anestezioloģijas, gastroenteroloģijas, radioloģijas, imunoloģijas un citām, apgalvo Jauntēva. Šo ekspertu kopīgā darba rezultātā Stradiņa slimnīca nodrošina vismodernāko aknu transplantācijas procesu, kas būtiski uzlabo pacientu atveseļošanās iespējas un dzīves kvalitāti. Turklāt rehabilitācijas procesā aktīvi iesaistās augsti kvalificēti rehabilitācijas speciālisti, kas izstrādās individuāli pielāgotus plānus, lai pacienti pēc operācijas ātrāk atgūtu spēkus un atgrieztos pilnvērtīgā dzīvē. Rehabilitācija ir kritiski svarīga gan pirms, gan pēc aknu transplantācijas, un tās mērķis ir palīdzēt pacientiem pielāgoties jaunajam orgānam, nostiprināt muskulatūru, uzlabot fizisko izturību un normalizēt citas organisma funkcijas, uzsver slimnīcā.

"Bez donoru un viņu piederīgo nesavtīgās palīdzības šīs transplantācijas operācijas nebūtu iespējamas, un tas ir nenovērtējams ieguldījums pacientu dzīvības glābšanā. Vienlaicīgi esam pateicīgi arī citām slimnīcām par viņu aktīvu līdzdalību un ieinteresētību orgānu donācijas un transplantācija jomas attīstībā. Sadarbība ar citām slimnīcām un viņu ieguldījums būtiski sekmē šīs svarīgās jomas attīstību, sniedzot jaunas cerības un dzīvību tiem, kuriem tas visvairāk nepieciešams," saka Stradiņa slimnīcas galvenais ārsts Jānis Vilmanis.

Stradiņa slimnīca aktīvi turpina attīstīt transplantācijas jomu, nodrošinot, ka Latvijas iedzīvotājiem ir pieejama mūsdienīga un uz pierādījumiem balstīta medicīna. Šī gada sasniegumi un turpmākā sadarbība ar Karolinskas Universitātes slimnīcas speciālistiem ir būtisks solis uz priekšu, apliecinot, ka esam uz pareizā ceļa, lai nodrošinātu augstākās klases medicīnisko aprūpi ikvienam pacientam, uzsver Jauntēva.

Latvijā orgānu transplantācija ir 100% valsts apmaksāta ārstēšana un to nodrošina Latvijas Transplantācijas centrs, aknu, sirds un radzenes transplantācijas vienību speciālisti.

Stradiņa slimnīca katru gadu, veicot transplantāciju operācijas, ievērojami uzlabo kāda smagi slima cilvēka dzīves kvalitāti – 2023. gadā slimnīcā kopumā veiktas 78 šādas operācijas, savukārt līdz 2024. gada 31. augustam veikto transplantāciju operāciju skaits Stradiņa slimnīcā sasniedz 70.

Tomēr Stradiņa slimnīca vērš uzmanību, ka veikt transplantāciju būtiski ietekmē orgānu un audu pieejamība – gaidīšanas sarakstā uz transplantāciju šobrīd vairāk nekā 90 pacientu gaida uz nepieciešamām transplantācijas operācijām.

Orgānu ziedošana ir iespējama gan dzīves laikā, gan pēc nāves. Dzīves laikā iespējams ziedot vienu nieri vai daļu aknas, bet pēc nāves mūsu orgāni var glābt līdz pat astoņu citu cilvēku dzīvības. Ikviens no mums ir aicināts palīdzēt, reģistrējoties kā orgānu donors un paužot savu vēlmi dzīvot turpinājumā citu cilvēku dzīvēs. Sīkāka informācija par šo iespēju pieejama valsts E-veselības sistēmas tīmekļvietnē.

Iepriekš ziņots, ka Stradiņa slimnīca kopš 2022. gada bija apturējusi aknu transplantāciju veikšanu, bet veltīt laiku komandas apmācīšanai. "Delfi" tajā gadā rakstīja, ka no kopumā PKSUS veiktajām 13 operācijām pieci pacienti ir uz savām kājām, astoņi aizgāja no šīs dzīves, nenodzīvojot ilgāk par 10 dienām.

Taču zaudēti ir ne tikai tie astoņi, bet arī astoņas veselas aknas, kas varēja glābt citus cilvēkus. Tātad kopumā ir zaudētas 16 dzīvības. Turklāt katra transplantācija valstij izmaksāja ap 40 000 eiro.

Aknu transplantācijas Stradiņa slimnīcā izvērtēja arī Veselības inspekcija un slimnīca veica pati savu auditu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!