"Fisom" ceļotāju repatriācija izmaksājusi vismaz 81,6 tūkstošus eiro
Foto: DELFI

Augusta sākumā Spānijā un Francijā iestrēga vairāk nekā simts bērnu no Latvijas, kuri bija devušies Latvijas tūrisma operatora SIA "Fisom" rīkotā braucienā uz sērfošanas nometni Portugālē. Saistībā ar uzņēmuma nespēju pildīt saistības un konstatētajām komersanta likviditātes problēmām Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) anulēja "Fisom" tūrisma operatora licenci, un saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem pieņēma lēmumu sākt ceļotāju nogādāšanu atpakaļ Latvijā. PTAC šo repatriāciju vērtē kā operatīvu. Repatriācijas organizators 147 personu repatriācijai izlietoja kopsummā 81 693,57 eiro, un PTAC skaidro, kā šī summa radusies.

Portāls "Delfi" jau vēstīja, ka viens no trim autobusiem ceļā saplīsa, atstājot bērnus nakšņot ceļa malā. Kamēr organizatori ir izslēguši telefonus, vecāki no bērniem saņem pārsūtītas ziņas par notiekošo. Pēc vairākiem sarežģījumiem – saslimušiem nometnes dalībniekiem, saplīsuša autobusa –, braucienam tika "norauts stopkrāns".

PTAC apsvēra vairākus variantus, kā repatriēt jauniešus un bērnus, tika izvēlēts vislētākais un saimnieciski izdevīgākais variants.

Kopumā tika repatriēti 147 cilvēki no Spānijas un Francijas, no kurām 115 bija nepilngadīgi.

Ceļotāju repatriācija bija jāuzsāk nekavējoties, jo lielākā daļa no tiem bija nepilngadīgi, kas atradās kritiskā situācijā – bez naktsmītnēm, ierobežotām iespējām piekļūt ūdenim un pārtikai, kā arī laikapstākļos, kad gaisa temperatūra sasniedza vairāk nekā + 30 grādus, vairāku tūkstošu km attālumā no mājām un vecākiem.

PTAC

Turklāt dažiem jauniešiem bija radušās veselības problēmas. Tāpat tikai dažiem no ceļotājiem bija ceļojumu apdrošināšana, kas ietvēra arī repatriācijas risku.

Repatriācija tika uzsākta tuvojoties nedēļas nogalei, no Francijas sestdienā, kas apgrūtināja loģistikas organizēšanu, ņemot vērā tradīcijas un darba kultūras atšķirības dažādās valstīs, norāda PTAC.

"Bez tam, augusts ir viens no intensīvākajiem tūrisma sezonas mēnešiem Eiropā, tādēļ bija ļoti limitēta transporta un naktsmītņu pieejamība tik lielam tūristu skaitam, turklāt steidzami. Lai bērni pēc iespējas ātrāk uzsāktu ceļu atpakaļ uz Latviju, tika organizēta sarežģīta loģistika. Dažu stundu laikā tika saorganizēti autobusi Spānijā un Francijā, kas uzsāka ceļu līdz punktam, kur tūristus sagaidīja no Latvijas atbraukušie autobusi," pauž PTAC pārstāve Sanita Gertmane.

 "Fisom" ceļotāju repatriācija izmaksājusi vismaz 81,6 tūkstošus eiro
Foto: PTAC

Saskaņā ar MK noteikumiem Nr. 380 un regulējumu publisko iepirkumu jomā PTAC 2020. gada 1. jūlijā noslēdza vispārējo vienošanos ar SIA "Averoja" par repatriācijas pakalpojumu sniegšanu. SIA "Averoja" ir arī iesniegusi PTAC visu tiešo pakalpojumu sniedzēju izrakstītos rēķinus. Repatriācijas izmaksas pašlaik ir sedzis repatriācijas organizators.

Atbilstoši noteikumiem repatriācijas izmaksas tiek segtas no tūrisma aģentu un tūrisma operatoru ik gadu veiktajām iemaksām valsts kasē par speciālās atļaujas (lincences) saņemšanu. Uz repatriācijas veikšanas brīdi bija uzkrāta nepieciešamā summa no licenču maksām.

Repatriācijas organizators 147 personu repatriācijai izlietoja kopsummā 81 693,57 eiro.

Saskaņā ar MK Noteikumu Nr. 380 46.punktu repatriācijas izmaksas ietver transporta izmaksas un, ja nepieciešams, izmitināšanu pirms repatriācijas.

1. Transporta izmaksas: 75 378,97 EUR;

2. Izmitināšanas izmaksas: 6314,60 EUR.

Šobrīd vēl tiek precizētas izmitināšanas izmaksas, kas attiecināmas saskaņā ar Noteikumiem Nr. 380, norāda PTAC.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!