Nacionālais psihiskās veselības centrs
Foto: Viesturs Jūgs

Trešdien, 25. septembrī, Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrs ir apstiprinājis Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra jauno nosaukumu. Turpmāk iestādi pazīsim kā Nacionālo psihiskās veselības centru (NPVC), portālu "Delfi" informēja centra pārstāve Ilze Krūkle.

Kā uzsver Krūkle, šī nosaukuma maiņa iezīmē nozīmīgu soli uz priekšu, simbolizējot iestādes pastāvīgo klīnisko darbu un apņemšanos nodrošināt iedzīvotājiem visaptverošu, iekļaujošu psihiskās veselības aprūpi, kas atbilst mūsdienu standartiem, atspoguļojot mūsdienu sabiedrības vajadzības.

Ja pirms Covid-19 cilvēki visbiežāk izvairījās runāt par psihisko veselību, un ar psihisko vai narkoloģisko palīdzību saskārās tikai akūtas nepieciešamības gadījumos, tad šobrīd situācija ir kardināli mainījusies un rūpes par psihisko veselību ir kļuvušas par vienu no sabiedrības ikdienas lietām. "Tieši tādēļ mūsu jaunajā nosaukumā ir vārdi "veselības centrs" - jo mēs neesam slimnīca - iestāde, kur ārstē slimības, mēs esam centrs, kur atgūst veselību," akcentē Krūkle.

21. septembrī NPVC atzīmēja divus gadsimtus kopš dibināšanas 1824. gadā, un lēmums par labu jaunajam nosaukumam "Nacionālais psihiskās veselības centrs" ir pieņemts tieši iestādes vēsturei izšķirošā brīdī, skaidro valdes priekšsēdētāja, psihiatre Sandra Pūce.

"Šīs izmaiņas ir būtiskas ne tikai, lai godinātu mūsu iestādes ievērojamo vēsturisko mantojumu, bet arī lai apliecinātu mūsu gatavību ieiet jaunā psihiskās veselības aprūpes laikmetā. Ar spēcīgu pamatu, kas izveidots 200 gadu laikā, mēs aptveram nākotni ar jauniem standartiem, modernām praksēm un jaunām cerībām uz psihiskās veselības aprūpes attīstību Latvijā un ārpus tās. Iestādes divsimtgadei un jaunajam nosaukumam sākām gatavoties jau laicīgi, ne velti jau 2022. gadā, izstrādājot iestādes vidēja termiņa darbības stratēģiju 2023.–2026. gadam, tajā paredzējām arī iestādes nosaukuma maiņu," atklāj Pūce.

Iestāde ir atvērusies iedzīvotājiem – ir nojaukts žogs, ikviens garāmgājējs var redzēt, kas notiek centra teritorijā. Apkārtnes iedzīvotāji tiek aicināti muzeju naktī apmeklēt centra muzeju, ārā tiek organizēti pasākumi apkārtnes iedzīvotājiem, profesionāļi aicina uz semināriem un diskusijām iedzīvotājus par psihiskajai veselībai nozīmīgām tēmām.

Šobrīd, ņemot vērā iestādes nosaukuma pirmo vārdu "Rīga", vismaz puse pacientu iestādi uztver kā vienu no Rīgas domes institūcijām, līdzīgi kā Rīgas 1. slimnīcu vai kādu no Rīgas sociālā dienesta centriem. "Nomainot vārdu "Rīga" pret "Nacionālais", šādi uzsveram centra nozīmību visas valsts mērogā, kā arī norādām, ka pie mums ārstējas pacienti no visas Latvijas un arī mūsu struktūrvienības neatrodas tikai Rīgā," uzsver Krūkle.

"Kā Nacionālais psihiskās veselības centrs mēs ne tikai turpināsim sniegt stacionāro un ambulatoro aprūpi un pakalpojumus, bet vēl lielāku uzmanību pievērsīsim psihiskās veselības izpratnei, agrīnai intervencei un izglītošanai," apgalvo centra pārstāve.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!