Foto: Shutterstock

Valsts kanceleja izstrādājusi grozījumus regulējumā par kārtību, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi, paredzot valdības locekļiem un viņu pavadošajām delegācijām tiesības izņēmuma gadījumos izmantot speciālo gaisa līgumreisu.

Valsts kancelejā portālu "Delfi" informēja, ka precizējumi attiecas arī uz speciālo gaisa līgumreisu izmantošanu. Regulējumā tiek piedāvāti kritēriji tam, kādos gadījumos amatpersonām ir pieļaujams izmantot speciālos līgumreisus, lai dotos komandējumā vai atgrieztos no tā. Informācija par izmantotajiem speciālajiem lidojumiem iestādēm būs jāpublicē savā mājaslapā.

Valsts kanceleja izstrādājusi grozījumus attiecīgajā regulējumā, lai ieviestu skaidrību speciālo reisu izmantošanas jomā un vienlaikus pildītu arī Ģenerālprokuratūras doto uzdevumu.

Izmaiņas regulējumā nodotas sabiedriskajai apspriešanai no šā 30. septembra līdz 13. oktobrim.

Grozījumu projektā ir piedāvāti kritēriji, kas būtu pamatojums izmantot speciālo gaisa līgumreisu. Šāda iespēja paredzēta ārkārtas situācijā vai izņēmuma stāvoklī, kad valstī ir izsludināts īpašais tiesiskais režīms, kura dēļ nav iespējams izmantot regulāros komercreisus. Tāpat speciālo gaisa līgumreisu izmantošana iespējama, lai ievērotu valsts drošības intereses, lai novērstu valsts iekšējo un ārējo apdraudējumu un garantētu valsts aizsardzību, sabiedrības drošību un demokrātisku attīstību. Tāpat šāda iespēja paredzēta, ja 12 stundu laikā nav pieejami regulārie komercreisi pirms attiecīgā pasākuma sākšanās vai pēc tā noslēguma.

Papildus šiem kritērijiem izmaiņas regulējumā paredz, ka informācija par speciālajiem gaisa līgumreisiem būs jāpublicē konkrētās iestādes mājaslapā. Institūcijai, kura būs pasūtījusi speciālo lidojumu, mēneša laikā mājaslapā būs jānorāda, kāds ir bijis pamatojums šādai izvēlei un kādas ir bijušas lidojuma izmaksas. Tādā veidā tiks veicināts caurspīdīgums un sabiedrības informētība par šo jautājumu.

Tāpat ar šiem grozījumiem paredzēts atcelt iespēju saņemt piemaksu pie komandējumu dienas naudas.

Pēc sabiedriskās apspriedes iesniegtie priekšlikumi tiks apkopoti un publicēti. Pēc sabiedrības līdzdalības posma noslēgšanās grozījumu projekts tiks nodots atzinumu sniegšanai ministrijām un Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam, Ģenerālprokuratūrai un Valsts kontrolei.

Ja būs nepieciešams, tiks organizētas papildu diskusijas, pirms grozījumu projektu virzīt izskatīšanai Ministru kabinetā.

Valsts kanceleja izmaiņas rosina pēc tam, kad Valsts kontrole kā nelikumīgu un neekonomisku rīcību vērtēja premjera Krišjāņa Kariņa (LV) laikā īstenoto praksi par speciālo avioreisu izmantošanu. Valsts kontrole secināja, ka šie lidojumi Latvijas un Eiropas Savienības Padomes budžetiem kopumā radījusi ap 545 000 eiro nepamatotus izdevumus.

Valsts kontrole secināja, ka izmantojot speciālos lidojumus arī gadījumos, kad valstī nebija izsludināta ārkārtējā situācija un kad samērojamā laikā bija pieejamas regulāro komercreisu alternatīvas, ir pieļauta nelikumīga rīcība ar valsts budžeta līdzekļiem, kas radījusi papildu vismaz 221 566 eiro valsts budžeta izdevumus. Savukārt pieļautā neekonomiskā rīcība, pēc VK aplēsēm, radījusi papildu vismaz 323 688 eiro izdevumus ES Padomei.

"Tādējādi nav ievērots Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likums," vērtē Valsts kontrole un atzīmē, ka finanšu revīzijā konstatēti arī normatīvo aktu pārkāpumi, kas saistīti ar publisko iepirkumu organizēšanu un grāmatvedības uzskaiti.

Kā norāda Valsts kontrole, revīzijas laikā iegūtā informācija liecina, ka lēmumu pieņemšanā un īstenošanā par speciālo lidojumu izmantošanu ārvalstu komandējumos faktiski bija iesaistīts gan tā brīža Ministru prezidents Kariņš, gan viņa tiešā pakļautībā esošais Ministru prezidenta birojs un Valsts kanceleja.

Savukārt Valsts kanceleja uzskatīja, ka atbildība par bijušā premjera Kariņa lidojumiem ir jāuzņemas premjera birojam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!