Pedagogu algām pašvaldībās piešķir 622 miljonus eiro
Foto: Shutterstock

Ministru kabinets otrdien, 1. oktobrī, pedagogu algām pašvaldībās šā gada četriem mēnešiem piešķīra 622 miljonus eiro, portālu "Delfi" informēja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).

Valdība otrdien atbalstīja ministrijas sagatavoto rīkojuma projektu par mērķdotācijas sadalījumu pašvaldībām – pašvaldību izglītības iestādēm līdz šī gada beigām.

Kopējais mērķdotāciju finansējums pašvaldību izglītības iestādēm 2024. gadam ir 622 102 510 eiro.

Otrdien piešķirtā valsts mērķdotācija tiek sadalīta pašvaldību izglītības iestāžu pedagogu darba samaksai un speciālo izglītības iestāžu, kas nodrošina internāta pakalpojumus, uzturēšanas izdevumiem 2024./2025. mācību gada pirmajiem četriem mēnešiem.

IZM skaidroja, ka piešķirtais finansējums nodrošina pamata un vispārējās vidējās, profesionālās un interešu izglītības pedagogiem zemākās mēneša darba algas likmi 1526 eiro (par slodzi 40 stundas nedēļā).

Aizvadītajā mācību gadā, no 2023. gada 1. septembrim pedagogu zemākās mēneša darba algas likme tika palielināta līdz 1360 eiro (par slodzi 40 stundas nedēļā), bet no šā gada janvāra minimālā likme palielināta līdz 1526 eiro.

Finansējuma sadali IZM veikusi, pamatojoties uz pašvaldību un privāto izglītības iestāžu ievadīto un apstiprināto informāciju Valsts izglītības informācijas sistēmā – skolēnu skaitu izglītības pakāpē attiecīgajā teritorijā un izglītības iestādē īstenotajām mācību programmām uz 2024. gada 1. septembri.

Piešķirtais valsts budžeta finansējums paredzēts arī, lai nodrošinātu atbalstu Vienotas skolas ieviešanai pārejai uz izglītību valsts valodā izglītojamiem, kuri mazākumtautību izglītības programmas apguvuši iepriekšējā mācību gadā. Tāpat finansējums nodrošināts arī valsts nozīmes interešu izglītības iestādēm un interešu izglītības pedagogu darba slodzes līdzsvarošanai.

Aprēķinātais finansējums pašvaldību un privāto izglītības iestāžu pedagogu darba samaksai par 5 494 075 eiro pārsniedz 2024. gada budžetā apstiprināto, jo pieaudzis izglītojamo skaits salīdzinājumā ar budžetā plānoto, tostarp Ukrainas civiliedzīvotāju izglītības vajadzību nodrošināšanai un saistībā ar pārējo izglītojamo skaita un struktūras izmaiņām.

Nepieciešamais papildu finansējums pedagogu darba samaksai nodrošināts no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem un veicot atbilstošas finansējuma pārdales.

Pašvaldību pamata un vispārējās vidējās izglītības iestāžu, pašvaldību speciālās izglītības iestāžu un pašvaldību profesionālās izglītības iestāžu pedagogu darba samaksai un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām 2024. gadā paredzēti 443 095 421 eiro.

Pašvaldību interešu izglītības programmu pedagogu daļējai darba samaksai un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām 2024. gadā paredzēti 31 408 288 eiro.

Pašvaldību speciālajām izglītības iestādēm, kas nodrošina internāta pakalpojumus un speciālajām pirmsskolas grupām 2024. gadā paredzēti 72 244 710 eiro pedagogu darba samaksai un uzturēšanas izdevumiem.

Pašvaldību izglītības iestādēs bērnu no piecu gadu vecuma izglītošanā nodarbināto pedagogu darba samaksai un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām 2024. gadā paredzēti 75 354 091 eiro.

IZM nodrošina valsts finansējumu pašvaldībām pedagogu darba samaksai, kas pamatā balstās uz būtiskākajiem raksturlielumiem – skolēnu skaitu un aprēķinu, kas ir nepieciešams mācību programmas nodrošināšanai. Pašvaldības kā skolu dibinātāja pienākums un atbildība ir racionāls un efektīvs valsts piešķirtā finansējuma izlietojums pedagogu darba samaksai, rūpes par realitātei atbilstošu skolu tīklu un pedagoģisko personālu, lai bērniem tiktu nodrošinātas kvalitatīvas un pieejamas izglītības iespējas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!