Plaši apspriestais gadījums ar "militarizētās tēlniecības kompozīciju" pie Ādažu bāzes Kadagā rada bažas par to, kā tiek tērēts grūti savāktais finansējums aizsardzības nozarei, intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" sacīja Ministru prezidente Evika Siliņa (JV).
Viņa uzsvēra, ka atteikšanās no daudzām citām prioritātēm par labu aizsardzības nozarei notiek ar nolūku stiprināt aizsardzības spējas. Ministram ir jābūt tam, kurš nosaka kopējās prioritātes iestādē, bet vienlaikus ministrs nevar un nedrīkst politiski iejaukties katrā iepirkumā, atzīmēja premjere.
Taujāta, vai nav aplami, ka pēc šādiem skandaloziem gadījumiem ir ļoti grūti noskaidrot, kuri cilvēki pieņēma atbildīgos lēmumus, Siliņa atzina, ka tas norāda uz sistēmiskām nepilnībām valsts pārvaldē: "Tā ir valsts pārvaldes šī brīža izaicinājuma būtība, ka bieži vien ir tik gara ķēde un nav skaidrs, kurš tad pieņēma lēmumu."
Valdības vadītāja sacīja, ka patlaban notiek dažādu datu centralizācija, lai informācijas sistēmās skaidri redzētu, kurš ir atbildīgais lēmumu pieņēmējs. "Bet bieži vien es redzu, ka arī uzdevumi ir formāli. Pēc būtības tos varbūt kāds dara savādāk. Tas ir arī mans uzdevums – samazināt administratīvo slogu, lai mēs cauri tam spētu ieraudzīt, kas tad patiesībā notiek," klāstīja Ministru prezidente.
Vienlaikus viņa atzīmēja, ka šādos gadījumos katra ministra uzdevums ir "aizrakties līdz būtībai" un noskaidrot, kāpēc viņš nezināja par konkrētiem lēmumiem vai tēriņiem.
Valdības vadītāja atzina, ka šādi gadījumi, kad piešķirtā finansējuma tērēšanas lietderība tiek apšaubīta, liek rūpīgāk un skrupulozāk vērtēt arī nākamā gada budžeta plānu un tā pieņemšanas gaitā darīt visu iespējamo, lai pārliecinātos, ka nauda patiešām aizies tam mērķim, kam tā paredzēta.
Jau ziņots, ka pagājušajā nedēļā publiskajā telpā tika plaši apspriests Kadagā pie Nacionālo bruņoto spēku militārās bāzes topošais vides objekts, ko aizsardzības nozare nodēvējusi par "militarizētās tēlniecības kompozīciju". Tur uz betona podesta izvietots savu laiku nokalpojis kāpurķēžu bruņutransportieris "CVR(T)". Šī objekta izveidei iztērēti aptuveni 183 000 eiro. Aizsardzības ministrs ir ierosinājis dienesta pārbaudi par to.